Метеоролошка станица

Метеоролошка градина

Кога зборуваме за метеорологијата и климатологијата на некое место, овие карактеристики се собрани преку уреди кои можат да снимаат податоци. Податоците што се од интерес да ја дефинираат метеорологијата или климатологијата на некое место се метеоролошки варијабли или исто така познати како контролори на климата. Вредностите на овие променливи се изучуваат, мерат и собираат во Метеоролошка станица. Тоа не е ништо повеќе од уред способен да ги собере сите овие атмосферски променливи што се од интерес за метеорологијата на една област.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се главните карактеристики, апликации и видови на метеоролошка станица што постојат. Покрај тоа, ќе ја знаете важноста на знаењето за метеорологија.

клучните карактеристики

Мерења на метеорологијата

Тоа е уред што може да се инсталира на кој било терен и во кој било дел од светот. Потребни ви се одредени барања за да можете да ги извршите мерењата што е можно подобро, но тие не се премногу сложени барања за исполнување. За да се измерат сите атмосферски променливи, еден уред не е доволен, бидејќи е важно да се процени опсегот на грешки при мерењата. Не е можно да се остави целата доверба во она што го прави единствениот уред за мерење.

Поради оваа причина, областа на земјиштето посветено на инсталирање на различни метеоролошки инструменти е позната како метеоролошка градина. Корисноста на метеоролошката станица е многу голема и благодарение на неа може да се добијат вредни податоци. Меѓу најпознатите функции го имаме следново:

 • Познајте ги временските услови на местото каде што се наоѓа.
 • За да можете да направите споредби со други станици во блиските места за да видите како варираат податоците и да ја проверите вистинитоста на истите.
 • Тие помагаат да се добијат информации што се потребни за да се добијат временски прогнози. Со добиените податоци, за пресметки се користат разни нумерички модели. На овој начин, можно е да се обезбедат податоците за да се посочи временската прогноза.
 • Тие служат за создавање информации за климата на репрезентативен начин на местото каде што ги собираме податоците.
 • Со него можете да креирате информативни сигнали за метеоролошките појави што можат да влијаат или да бидат од интерес. На пример, постоење на фронт со можни дождови.
 • Благодарение на добиените податоци, може да се направат корелации на метеоролошките појави кои биле во можност да генерираат некои ризични ситуации, несреќи, итн.
 • Добиени се важни податоци за развој на земјоделски култури и за спречување на уништување на земјоделски култури.

Видови метеоролошка станица

Видови метеоролошка станица

Метеоролошката станица е одговорна за мерење на голем број атмосферски променливи. Themе направиме список со нив:

 • Температура во воздухот
 • Влажност
 • Барометарски притисок
 • Брзина на ветерот
 • Насока на ветрот
 • Врнежи
 • УВ ниво
 • Дебелина на снегот
 • Температура на почвата
 • Влажност на подот
 • Сончево зрачење
 • Видливост
 • Анализа на контаминација
 • Мерење на светлосните часови
 • Мерење на висината на облакот

Иако постојат различни типови на метеоролошки станици, сите тие обично мерат исто или скоро исто. Исто така, во зависност од квалитетот на секоја од нив. Toе анализираме кои се најважните станици:

Домашни метеоролошки станици

Тие се оние што се наменети за пошироката јавност. Неговата цена е прилично ефтина и има поедноставни карактеристики. Тие не мора да поврзуваат УСБ-уреди и ги мери основните метеоролошки информации како што се температурата, влажноста, атмосферскиот притисок и врнежите.

Станици со компјутерска врска

Како што сугерира името, тие се способни да се поврзат со компјутер преку УСБ-уред. Овие податоци се извезуваат и гледаат во Excel. Тие се едни од најпознатите меѓу fansубителите на метеорологијата. Овие се нешто поскапи од домашните бидејќи имаат поголем капацитет за мерење на метеоролошките варијабли.

Се мери исто како и домашните, но тие исто така можат да ги мерат индексите на сончево зрачење, насоката на ветерот и брзината. Покрај тоа, тој е способен да ви даде вредности на студ од ветер и температура на точката на роса.

Метеоролошки станици за Wi-Fi

Овие станици имаат предност во однос на претходната, а тоа е дека е способна да пренесува податоци на Интернет за да може да ги пренесува преку Интернет. Врската може да биде преку wifi или преку директен кабел до модемот. Меѓу неговите карактеристики, наоѓаме некои модели со екран, па затоа е многу полесно да се анализираат податоците на страницата. Тие се најпопуларни меѓу најаматерските по метеорологија.

Преносни метеоролошки станици

Тие се џебни станици. Тие се дизајнирани да можат да собираат податоци во многу специфични моменти и се поврзани со вршење активности на отворено. Постојат многу планови кои се запрени поради временските услови. Благодарение на оваа станица, можете да ги знаете атмосферските променливи за да ја знаете прогнозата за дожд или неповолни временски услови. Тие ја немаат истата прецизност на поголема станица, но е доста корисна.

Кои инструменти ги има метеоролошката станица

Метеоролошки станици

За да може да се измерат сите овие променливи, потребни се уреди за мерење и метеоролошки инструменти. Toе ги коментираме карактеристиките на секој инструмент и функциите што ги имаат:

 • Термометар. Мислам дека е најочигледно, бидејќи ако сакаме да ја измериме температурата, потребно е. Температурата се смета за променлива што најмногу влијае на човечките суштества.
 • Хигрометар. Се користи за мерење на влажноста во воздухот и точката на роса. На овој начин, ќе можеме да знаеме како влажноста влијае на топлинската сензација во секое време, и во комбинација со топлина и студ.
 • Плувиометар. Неопходно е да се измерат врнежите од дожд во секое време. Ни дава важни податоци за поројните дождови, земјоделството и водоснабдувањето.
 • Анемометар. Идеално за мерење на брзината со која дува ветер. Неопходно е да се знае за да се знае времето.
 • ване. Тоа е оној што служи за да ја означи насоката во која дува ветерот.
 • Барометар. Се користи за мерење на атмосферскиот притисок. Тоа е уште една од најважните променливи за мерење. Тоа е она што ни ја кажува еволуцијата на времето и благодарение на тоа можеме да знаеме дали времето ќе се подобри или ќе се влоши.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за метеоролошката станица и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе Торал dijo

  Многу специфично