Меридијан од Гринич

меридијан од Генвич

Со цел да ја поделиме нашата планета на географски области и да можеме добро да ја идентификуваме локацијата на секоја област Меридијан од Гринич. Тоа е замислена линија што го поврзува Северниот пол со Јужниот пол на Земјата. Тоа е линија задолжена за поделба на земјината топка на две хемисфери, истокот и западот. Ова е начинот на кој меридијанот во Гринич служи како светска референца за да може да се постави времето во сите земји.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за меридијанот во Гринич, неговите карактеристики и за што служи.

Што е меридијан во Гринич и за што служи

временска зона

Најдобар начин да го запознаете меридијанот во Гринич е да заминете во Лондон, кој е роден во Кралската опсерваторија во Гринич, јужно од британската престолнина. Областа е малку позната, но е идеална дестинација за одмор за патување во Лондон за 3 дена. Кралската опсерваторија Гринич е обележје за разбирање кога и зошто се појавува меридијанот во Гринич.

Кралската опсерваторија Гринич одржа изложба за важноста на времето, како е дизајниран меридијанот и последователните договори од земјите ширум светот за воспоставување временски распоред преку него. Исто така, од тетивата каде што се наоѓа опсерваторијата, може да се види необичен поглед на Лондон (сè додека има сончев ден).

Меридијанот во Гринич се користи за означување на универзалното стандардно време. Ова е конвенција и беше договорено на Гринич, бидејќи на Светската конференција во 1884 година беше утврдено дека тоа е потеклото на нулта меридијан. Во тоа време, Британската империја беше во најголем период на експанзија и од неа се бараше тоа. Ако империјата во тоа време беше друга, денес ќе кажевме друго место, како што е нула меридијан. Почнувајќи од меридијанот во Гринич, се конфигурира временската зона што се применува за секоја земја и регион.

Ситуацијата во европските земји е чудна бидејќи на европскиот континент има неколку временски зони, но според Директивата 2000/84, земјите што ја сочинуваат Европската унија одлучи да ги задржи истите часови во сите временски зони за да промовира политичко и трговско работење. Оваа традиција се применува во многу земји уште од Првата светска војна, кога се користеше како начин за заштеда на гориво. Но, меридијанот во Гринич секогаш се користи како референца.

Временската промена во зима се јавува последната недела во октомври и вклучува поместување на часовникот еден час напред. Од друга страна, промената на времето во лето се случува во последната недела во март, што значи поместување на часовникот еден час напред.

Малку историја

меридијан од Гринич на координатна мапа

Кралската опсерваторија во Гринич е изградена од кралот Чарлс Втори во 1675 година и тој го назначил Johnон Франстед за свој прв кралски астроном. Целта е јасна: да се подобри поморската навигација и да се обиде да најде формула за пресметување на растојанието. До XNUMX век, Велика Британија беше поморска моќ, па наоѓањето попрецизна и посигурна технологија за навигација беше национално прашање за земјата.

Дотогаш, навигацијата се спроведуваше со повеќе или помалку прецизност, но секогаш имаше мали (или големи) грешки, кои може да бидат многу скапи од витална и економска гледна точка. Сепак, во 1774 година, по објавувањето на натпреварот, Johnон Харисон, столар кој конечно го направи часовникот, предложи систем за прецизно мерење на должината (растојанието помеѓу два меридијани) на мапата.

Во однос на мерењето на времето, Кралската опсерваторија Гринич го содржи главниот меридијан во светот, а остатокот од меридијаните се извлечени од овој меридијан и се користат како референца за воспоставување на временската зона. Пред создавањето на Гринич меридијан, немаше конвенции за мерење на времето или почетокот и крајот на денот. И покрај постоењето на часовник, мерења на час Тие се изведуваат многу интуитивно во зависност од сончевата светлина. Сепак, распоредувањето на железниците и развојот на комуникациите во XNUMX век принудија на воспоставување универзален систем за мерење на времето што гарантира точност и прецизност.

Каде сте во Шпанија

поделба на географски часови

Родна точка на меридијанот во Гринич е Лондон. Како што забележавме порано, овој меридијан ги поврзува северниот и јужниот пол, со што опфаќа неколку земји и разни точки. На пример, меридијанот во Гринич поминува низ шпанскиот град Кастелон де ла Плана. Друг знак за преминот Меридијано се наоѓа на 82.500 километри од автопатот АП-2 во Уеска.

Но, всушност, Меридијано поминува низ скоро цела источна Шпанија, од влегувањето на Пиринеите до излезот преку рафинеријата Ел Серало во Кастелон де ла Плана.

Историска вредност на меридијанот во Гринич

Гринич има неколку атракции што вреди да се видат. Кралската опсерваторија се наоѓа во истоимениот парк, кој е дом и на други културни простори, малку познати за посетителите на Лондон. Како што рековме порано, Велика Британија беше поморска моќ сè до XNUMX век. Националниот поморски музеј се наоѓа во овој дел од градот и ја раскажува приказната за приватниците и освојувањето на британските бродови. Секако, ова е најофицијалната приказна, бидејќи малкумина споменуваат дека британското кралско семејство им плаќало на британските пирати да соработуваат во малтретирањето и грабежот на бродови од други земји како што е Шпанија.

Музејот има реплики на бродови, документи итн., Кои им се допаѓаат на loversубителите на морето и оние кои сакаат да дознаат повеќе за историјата на британската нација.

Како почит кон Шпанците, музејот ја изложува костумот на британскиот херој, адмирал Хорацио Нелсон. Умре во битката кај Трафалгар во 1805 година. Иако ја доби битката, Британците учествуваа во оваа битка. Спор со екипи од Франција и Шпанија. Војна за независност на Шпанија против Наполеон.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за меридијанот во Гринич и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.