Мексико и Јапонија, две земји жртви на земјотреси

Сеизмички бранови

Тектонските плочи продолжуваат да се забележуваат. Пред две недели, силен земјотрес со јачина од 8.2 степени го потресе Мексико и вчера беше уште еден, овој пат со јачина од 7.1 степен, што повторно ја погоди земјата. Но, не само во Америка тие прават проблеми, туку и во Азија, каде што во Јапонија беше жртва на еден од 6.1.

Движењата на Земјата се нормални на планетата на која живееме, но кога се толку силни, последиците врз луѓето можат да бидат катастрофални.

Земјотрес во Мексико

Земјотрес во Мексико

Слика - слика од екранот

Вчера, 20 година, се случи земјотрес во 2017:13.14 часот по локално време (20.14:100 часот по шпанско полуостровско време), со епицентар во границите на Морелос, кој е многу близу до главниот град (околу XNUMX километри) Поради ова, и иако големината беше помала од претходната, штетата е многу поголема.

Повеќе од 40 згради се срушија, вклучително и две училишта. Во една од нив, мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието го потврди тоа најмалку 21 дете починало, а уште 30 се водат за исчезнати. Граѓаните, и покрај стравот што го чувствуваа, не се двоумеа да им помогнат на преживеаните и да ги отстранат од урнатините.

Сензорите не се активираа

Мексико доживеа еден од најлошите земјотреси во 1985 година. Во тоа време, загинаа околу 10.000 луѓе. За да не се повтори, секој 19 септември се одржува вежба за евакуација во Мексико Сити. Сепак, два часа по тестот, алармите не се вклучија, што го сторија пред две недели. Зошто? Зошто Тие се наоѓаат во крајбрежните области, а епицентарот бил во Морелос, во центарот на земјата. Значи, треперењето не можеше да се открие на време за населението да може да достигне безбедност.

Штета што настанала

Постојат неколку штети што ги произведе земјотресот. Меѓу нив, Намали во лесната услуга (вкупно беа погодени 3.8 милиони луѓе), колапс на згради и домови и протекување на гас. Покрај тоа, 225 лица го загубија животот, Од нив 94 во главниот град, 71 во Морелос, 43 во Пуебла, 12 во државата Мексико, 4 во Гереро и 1 во Оахака.

Земјотрес во Јапонија

Земјотрес во Јапонија

Слика - слика од екранот

Јапонија, сè уште се опоравува по усвојувањето на Тајфунот Талим, претрпе земјотрес со јачина од 6.1 степен. Земјотресот се случи во 12.37:281 часот попладне (ЕТ), на XNUMX километар југоисточно од градот Камаиши, во префектурата Ивате, северо-источно од земјата.

Снимено е на повеќе од 320 километри источно од градот Фукушима, каде што во 2011 година имаше сериозна нуклеарна несреќа активирана од земјотресот и последователното цунами на 11 март истата година. За среќа, нема жртви и не е издадено предупредување за цунами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.