Мезозојска ера: сè што треба да знаете

Мезозоик

Откако виде сè што беше поврзано со него Прекамбриски еон, одиме напред на време за да ги посетиме мезозоикот. Следејќи ги упатствата на геолошко време, Мезозоикот е ера позната како ера на диносаурусите. Се состои од три периоди наречени триазик, јура и креда. За време на оваа ера, на нашата планета Земја се случија бројни настани што детално ќе ги видиме низ целиот овој пост.

Дали сакате да знаете сè што се случи во мезозоикот? Вие само треба да продолжите да читате.

Вовед

Јура период

Мезозојот се случил приближно 245 милиони години и траеше до пред 65 милиони години. Оваа ера траела вкупно околу 180 милиони години. За време на ова време, 'рбетниците се развиле, диверзифицирале и ги освоиле сите места на Земјата.

Благодарение на развојот на петте сетила, започна да се создава нова манифестација на еволуцијата на материјата. Со ова започнува еволуцијата на органите како голем еволутивен чекор. Мозокот е орган кој нуди најголем развој во историјата.

Јадрото на клетките станува центар на координација и прием на сите информации. Се смета за мозок на клетките, но некој почнува да зборува за мозокот кај рибите. Во овој момент се случуваат последователни еволуции на водоземци, влекачи, птици и цицачи во кои мозокот се развива и тренира да управува со поголема количина на информации.

Во оваа ера, континентите и островите кои беа собрани во Пангеа почнуваат постепено да го добиваат моменталниот изглед. Големи орогени движења не се случуваат а климата е генерално стабилна, топла и влажна. Ова е причината зошто влекачите достигнале извонреден развој до диносаурусите. Големината на овие животни била огромна и, поради нивното огромно изобилство, мезозоикот е познат и како ера на влекачи.

Влекачи и диносауруси

Развој на диносауруси

Некои влекачи научија да летаат. Мора да се спомене дека, како и во сите епохи и периоди, имаше истребување на големи групи животни како на пр трилобити, граптолити и оклопни риби.

Од друга страна, флората и фауната беа обновени. Се појавија гимносперми (васкуларни растенија кои формираат семе, но немаат цвеќиња). Овие растенија ги раселија папратите. На крајот на ерата, се појавија растенија наречени ангиосперми. Тие се најеволуираните васкуларни растенија кои имаат јајник и семки затворени во него. Покрај тоа, тие имаат цвеќиња и овошја.

Овој голем еволутивен скок имаше големо влијание врз животот на животните, бидејќи растенијата се главниот извор на храна и егзистенција за многу од нив. ангиоспермите се исто така фактори на условување за луѓето, бидејќи огромното мнозинство на земјоделски култури низ целиот свет потекнува од нив.

Големите влекачи или уште наречени диносауруси доминирале на земјата и воздухот со милиони години. Тие беа најразвиените животни. Неговиот крај дојде со конечното истребување на мезозоикот. За време на ова масовно истребување, исчезнаа големи групи без'рбетници.

Како што споменавме претходно, мезозојската ера е поделена на три периоди: триазик, јура и креда. Ајде да го видиме секој од нив детално.

Триазен период

Одвојување на пангеа

Се одржа приближно 245 до 213 милиони години. Во овој период се родија првите амоноиди. Диносаурусите се појавуваа и се разновидуваа. Пред околу 230 милиони години, колковите на влекачите беа во можност да се прилагодат за најбрзата трка. Покрај тоа, пред околу 205 милиони години се појавија првите птеросауруси (летачки влекачи).

Тријасот го означува појавувањето на првите вистински цицачи и првите птици. Птиците се појавија од месојади, лесни, бипедални диносауруси. Диносаурусите беа во можност да лансираат во воздухот и да ја освојат воздушната средина. За ова, предните екстремитети постепено се претворија во крилја за лет, а задните екстремитети станаа потенки и полесни.

Од друга страна, неговото тело било покриено со заштитни и водоотпорни пердуви и постепено станувало сè помало и полесно. Целиот негов организам се прилагоди на повеќе или помалку пролонгирани летови.

Што се однесува до земјата, најобилните дрвја беа зимзелени, претежно четинари и гинко. Како што споменавме претходно, за време на Тријасот, Пангеа се подели на два суперконтиненти наречени Лауразија и Гондвана.

Јура период

Јура

Јураскиот период се одвиваше приближно 213 до 144 милиони години. Како што можете да видите на филмовите, ова беше златното доба на диносаурусите. Ова е затоа што климата е прилично топла и влажна и го фаворизира нејзиниот раст. Растот на бујната вегетација и нејзиното размножување исто така беа фаворизирани.

Како што се одделувале континентите, морињата растеле и се здружувале, додека плитките и топли подрачја на морска вода се ширеле низ Европа и другите копнени подрачја. До крајот на Јура, овие мориња почнаа да се сушат, оставајќи големи наслаги варовнички карпи што доаѓаа од корални гребени и морски без'рбетници.

На копниот дел доминирале диносаурусите, додека бројот на морски диносауруси растел како ихтиосаури и плезиосаури. Како што споменавме претходно, диносаурусите беа во можност да се шират со сите три можни средства. Цицачите останале мали во текот на целиот овој период. Коралите што ги сочинуваат гребените растеле во плитки води крај брегот.

Период на креда

Исчезнување на креда

Креда се одржа приближно 145 до 65 милиони години. Тоа е периодот што го означува крајот на мезозоикот и почетокот на Ценозојски. Во овој период има големо масовно истребување на живи суштества во кое исчезнуваат диносаурусите и 75% од сите без'рбетници. Започнува нова еволуција заснована на цветни растенија, цицачи и птици.

Научниците шпекулираат со причините за истребувањето. Најраспространетата теорија е дека промените во климата, атмосферата и гравитацијата што се случуваа во овој период, беа додадени пад на огромен метеорит на полуостровот Јукатан. Овој метеорит во голема мера ги промени условите за живот на Земјата и предизвика истребување поради недостаток на прилагодување кон новите услови. Поради оваа причина, еволутивната линија на Земјата се фокусираше на диверзификација на птиците и цицачите.

Со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за мезозоикот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мауро Нојман dijo

    Многу, многу интересни деталните и експлицитни информации за секоја ера и период, ви благодарам, ви благодарам многу!