Медитерански ветрови

формирање на ветер

Ветерот е движење на воздушна маса создадена од разликата во притисокот помеѓу две соседни области, движејќи се од област со висок притисок (антициклон) во област со низок притисок (невреме или депресија). Има многубројни Медитерански ветрови тој удар се Пиринејскиот Полуостров и имаат уникатни карактеристики.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за медитеранските ветрови, нивните карактеристики и типови.

Медитерански ветрови

Видови на медитерански ветрови

Рековме дека ветерот е движење на воздушна маса создадена од разликата во притисокот што постои помеѓу две соседни области. Ова движење е теоретски линеарно и е под влијание на ротационото движење на Земјата, познато како Кориолисов ефект, што значи дека на северната хемисфера ветерот ги движи изобарите под агол од приближно 25° до 30° во однос на Земјата: навнатре во бура, нанадвор во антициклон.

Видови медитерански ветрови

Трамонтана: Север

Тоа значи дека доаѓа од планините и е карактеристично за каталонскиот брег и северот на Балеарските Острови. Освен тоа, Главниот планински венец на Мајорка се нарекува Трамонтана. Ова е северен ветер кој може да трае со денови со многу силни налети.

Се спушта од северниот дел на Пиринеите и го поминува југозападниот дел на централниот масив, каде што забрзува кон северниот регион на Каталонија и Балеарските Острови. Во Кап де Креус, налетите на ветрот можат да надминат 40 јазли (75 км/ч).

Грегал: Североисточно

Тоа е ветер кој се чини дека е еволуција на Трамунтана или Леванте. Името го зема од морнарите на Каталонија и Арагон. Ова е ветерот што го користат кога патуваат во Грција. Обично е сув воздух, а бидејќи е од континентална лента, обично не создава облачност или врнежи. Тоа е ветер кој не надминува 20 јазли и се карактеризира со студ.

Лифт: Исток

Оваа визија го носи името на југоисточниот регион на Пиринејскиот Полуостров, но не одговара на никаква територијална поделба или автономна заедница. Тоа е источен ветер кој настанува кога има антициклон во Германија или Франција.

Доаѓа од океанот богат е со влажност и дава многу врнежи доколку се исполнат низа услови. Ветровите од Леванте се еден од најчудните и најопасните феномени на Медитеранот. Кога дува силно со барометриски плима, може да навлезе на брегот на таков начин што може да предизвика голема штета.

Сироко или Ксалок: Југоисточен

важноста на ветровите

РАЕ не го собира, но според Wordreference: тоа е југоисточен ветер, сув и топол. Надвор од примерот на Леванте, јасен пример за тоа како ветрот и неговото влијание врз секојдневниот живот продираат во културата воопшто. сироко обично дува во есен и пролет, ретко надминува 35 јазли. Доаѓа од пустината Сахара, па затоа е топол и влажен ветер кој предизвикува многу високи температури. Тие можат да надминат 40 степени.

Понекогаш овој ветер може да носи ситен песок или прашина од пустината, исполнувајќи го воздухот со честички и намалувајќи ја видливоста. Овој феномен е познат и како смог.

Миѓорн: јужен ветер

Миѓорн, или како што се нарекува пладневниот ветер, е затоа што го достигнува својот максимален интензитет кога сонцето е на највисоката точка. Феноменот се јавува кога невреме во Португалија се формира симетрично со антициклон во Италија, произведувајќи јужни ветрови.

Бидејќи ветрот доаѓа од Африка, дува топло и суво, предизвикувајќи загревање на полуостровот. Често се меша со Сироко и Гарби, во зависност од воздушната маса или топографијата на брегот.

Гарби: Југозапад

замаглување

Ова беше првиот ветер што го научив кога почнав со лесно пловење. Тоа е типот што обично ја дува Барселона попладне, а е од југозапад. Но, бидете внимателни, многу пати, овој ветер е помешан со топлите југозападни ветрови кои се јавуваат долж медитеранскиот брег.

Топлите ветрови се создаваат од температурните разлики помеѓу копнените и океанските површини. За разлика од ветровите за кои зборуваме во оваа статија, тие се создаваат со движење на големи количини на воздух. Гарби всушност е создаден од бура која се движи од запад кон исток во јужниот дел на Медитеранот.

Гарби понекогаш произведува магла што може да се види на хоризонтот гледајќи кон југ. Покрај тоа, овие ветрови создаваат вдлабнатини кои предизвикуваат бури и дожд.

Запад: Запад

Тие се ретки во Медитеранот. Тие се западни ветрови кои доаѓаат од копно, па предизвикуваат потопли и посуви температури. Тие се сметаат за најдобра опција за рекреативна навигација на полуостровските брегови бидејќи нудат сончеви денови без бранови.

Ако одиме предалеку од брегот, ќе мора да бидеме внимателни бидејќи морето може да биде немирно надвор од крајбрежната заштита. Исто така, враќањето по ветер може да биде поскапо, особено за едрилиците. Затоа предизвикуваат бранови на островот.

Сиерзо: Северозападно

Исто така познат како Мистрал или Местрал, Тоа е студен, сув и силен ветер. Дува од северозапад кон реката Ебро и морето Џенова. Се добива со ноќното ладење на почвите во крајбрежните области и се интензивира со зголемувањето на притисокот во северозападна Европа. Освен тоа, ја зголемува брзината кога циркулира меѓу планини (Пиринеи, Алпи...), сече тесни долини.

Мистрал

Медитерански ветрови

Северозападен ветер е силен, студен, сув ветер што дува од северозападен правец. Тоа е обично налет на ветер кој се зголемува во текот на денот и обично се олабавува како што паѓа ноќта. Ако температурата е многу поладна од океанот, влијанието на брегот е зголемено. Вообичаено трае три до шест дена, често оставајќи зад себе силно сино небо додека облаците се бришат по него.

Северозападните ветрови можат да се појават во секое време од годината, но од почетокот на ноември до крајот на април ветровите се најсилни, лесно достигнуваат 50 јазли, а ударите понекогаш достигнуваат и 90 јазли, а ќе имаме поголеми шанси да средба со ова во пролет.

Северозападен ветер е северозападен ветер создаден од спротивставувањето на антициклонот на Азорите и бура која се движи североисточно од Европа, формирајќи студен фронт кој се движи кон Алпите. Планините го задржуваат ветрот, го ладат и го насочуваат кон долината на Рона, каде што брзината се зголемува со ефектот на тунелот и на крајот се влева во морето низ заливот Леон. Ветровите што дуваат низ планините, исто така, создаваат мала вдлабнатина над Џеновскиот Залив или Тиренското Море. Северозападните ветрови го зафатија јужниот брег на Франција, создавајќи сурови услови за пловење во Заливот на Лавовите, понекогаш се протегаат до Минорка и Корзика.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за медитеранските ветрови и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.