Медитеранската шума ќе стане грмушка за 100 години

медитеранската шума е поранлива на климатските промени

Ефектите од климатските промени во голем обем понекогаш можат да бидат непредвидливи, бидејќи не ги знаеме до милиметар сите односи и врски што постојат помеѓу живите суштества на планетата. Она што е потврдено во студијата на Универзитетот во Кордоба (УЦО) во соработка со Универзитетот во Вагенинген, Холандија, е дека медитеранската шума ќе се намали малку по малку сè додека не стане скоро мелез за околу 100 години како резултат на ефектите од климатските промени.

УЦО објави во изјава дека климатските промени се многу актуелно прашање на меѓународните самити и настани што зафаќаат дел од напорите на научната заедница која проучува што е во опасност и што го чека светот.

Климатски промени во Медитеранот

медитеранската шума ќе стане шума за 100 години

Напорите за запирање на климатските промени не се доволно силни за да спречат глобалните температури да се загреат за два до три степени Целзиусови за околу сто години, што доведува до помалку врнежи.

Ова вознемирувачко прашање ја наведе истражувачката група УЦО да проучи како растенијата реагираат на зголемувањето на температурите. Студијата истражувана како растенијата реагираат на суши и како различни видови на придружна флора и фауна се опоравуваат од штетите.

Дабот од плута е еден од видовите кои ќе бидат најмногу погодени од климатските промени. Истражувачката група УЦО се фокусираше на медитеранската шума, бидејќи таму е повеќе биодиверзитетот во Шпанија. Студијата потврдува дека медитеранската шума ќе страда многу повеќе како резултат на климатските промени отколку пилингот што постои во овие екосистеми. За околу сто години, овој тип на пејзаж ќе се трансформира и ќе биде претежно пилинг, бидејќи типичните видови на областа како што се јагодавото дрво или дабот од плута постепено ќе исчезнат.

Медитеранската шума најпогодена од климатските промени

рокрозата се спротивставува на сушата и се опоравува

Истражувањето е објавено во списанието «Биологија на растенијата« Деталите од студијата се дека растителните видови од овој тип опстојуваат со зголемени температури и недостаток на вода, регулирајќи го времето што го поминуваат на фотосинтеза. За време на фотосинтезата, лисјата ги отвораат своите стомаци за размена на СО2 од околината и создаваат кислород. Сепак, отворањето на стомаците предизвикува потење на водата и, според тоа, губење на истата. Бидејќи повеќе температура е во животната средина, се губи повеќе вода за време на фотосинтезата.

Зборуваме за регулирање и ограничување на виталниот процес за растенијата, кој нормално се намалува во лето и во време на суша за да се заштеди вода. Во пролетта, отворот на растението кон надвор е голем, а стапката на фотосинтеза е многу висока, додека во лето вредностите паѓаат, а во есен, со дождовите, растението закрепнува и расте. На овој начин, во време на суша, растенијата драстично го намалуваат овој отвор кон надвор до околу два часа на ден и тие го прават тоа првото нешто наутро.

Студијата се фокусираше и на некои грмушки кои се погодени од зголемувањето на температурите и сушите. На пример, рокроза, страдаат многу за време на суша, па дури и ги губат лисјата, сепак, со првите есенски дождови, тие први се опоравуваат. Предноста што ја имаат грмушките во однос на дрвјата е тоа што тие имаат поголема прилагодливост отколку нивните карактеристики и можат подобро да преживеат во средини чиишто фактори на животната средина не се поволни. Рокрозата исто така има голем капацитет за колонизација по пожар или суша и затоа, ако дрвјата опаѓаат по ефектите на климатските промени, тоа е рокрозата што постепено ќе колонизира и ќе ја претвори медитеранската шума во грмушка.

Дабовите од плута се поранливи

Плута дабовите немаат прилагодливост како рокрозата да се разликува во температурите, сушите и слично, така што нивното закрепнување по епизодата од нив е многу бавно. Ако на ова додадеме дека за производство на семе потребни се 20 и 30 години, тие траат само неколку месеци, кои - како додаток - служат како храна за многу животни, за да исчезнат брзо,  дабот од плута станува ранлив вид за зачувување во наредниот век.

Како заклучок, студијата потврдува дека медитеранската шума ќе страда многу повеќе од последиците од климатските промени отколку од шумата и дека, според тоа, шумите постепено ќе се повлекуваат за да им се отстапи место на видовите пилинг.

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.