Медитеранот е многу ранлив на климатските промени

Ерозија во Андалузија

На сите места што имаат медитеранска клима, се случува нешто многу iousубопитно: во најжешките месеци, врнежите се метеоролошки феномен што обично не се случува. Всушност, во некои моменти сушата може да трае со месеци, што ја прави ситуацијата уште полоша.

И покрај тоа, екосистемите се многу богати со број на животински и растителни видови, кои наоѓаат место за живеење без да бидат премногу студени како во поларните региони, или премногу жешки како во жешките пустини. Но, сите се во опасност поради зголемувањето на температурите и делувањето на луѓето.

Како што објасни тој E Франциско lорет, претседател на Шпанската асоцијација на терестријална екологија (AEET) и професор по екологија на автономниот универзитет во Барселона, Не само што многу видови животни и растенија живеат во медитеранскиот регион, Калифорнија, централен Чиле, југозападна Австралија и јужна Јужна Африка, туку и многу луѓе.

Влијанието што го имаат човечките суштества врз животната средина е огромно, особено во последниве години кога туризмот доживува значително зголемување. Само во Мајорка (Балеарските острови) минатата година се зголеми за 12,7% повеќе до јули. Иако не само што треба да зборуваме за туризам, туку и за уништување на шумите, инвазија на инвазивни видови и шумски пожари.. Во оваа смисла, lорет предупреди дека нивниот број и интензитет се такви што спречува обновување на изгорената вегетација.

Суша во Шпанија

И сè, додека глобалната просечна температура се зголемува. Така, видовите што живеат во планините, малку по малку се селат на поголеми надморски височини. Според професорот од АЕЕТ, веќе доцниме да ги спречиме климатските промени, сега станува збор за „сè уште да не пристигнеме“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.