Месецот мај 2017 година беше втор најтопол откако има записи

Зголемување на температурата од 1880 година

Слика - Клима на Гавин

Ако 2016 година беше најжешката година во историјата, оваа година се чини дека нема да остане зад нас. Ние го започнавме летото со топлотен бранСо евиденција од 38-42ºС во многу региони на земјата, температурата на морето е 3-4ºС повисока од вообичаеното, а исто така се очекува наредните месеци да бидат потопли од нормалното Што се случува?

Дека глобалната средна температура се зголемува. Не само што доживуваме невообичаена година тука во Шпанија, туку се случуваат промени низ целата планета Земја. Доказ за ова е Извештај за климата на планетите: во мај 2017 година е забележана температура што беше 0,83ºС над просекот на XNUMX век, со што стои на 14,8ºС.

Месецот мај 2017 година беше пред надминување на рекордот од мај минатата година: му недостигаа само 0,05ºС. Така, тоа е втор најтопол мај во рекордите. Но, најзагрижувачко е што од февруари 2015 година до мај 2017 година имало 14 од 15-те најтопли месеци од 1880 година, што покажува дека глобалното затоплување е навистина настан што се случува.

Во меѓувреме, претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, ја повлече својата земја од Парискиот договор против климатските промени, што предизвика неверојатна реакција во повеќе од 250 градови на Соединетите држави.Градоначалници за клима„330 градоначалници кои веќе потпишаа имаат намера да ги преземат потребните мерки за спречување на климатските промени, според сметката“Europa Press".

Дрвен термометар

Имајте на ум дека САД се одговорни за 40% од светскиот долг за климатските штети, според студијата објавена во „Природата климатски промени' Сепак, не само што тие мора да преземат акција, туку и остатокот од светот: ако продолжиме да ја загадуваме Земјата во 2100 година, тоа ќе биде многу поразлично од оној што го познаваме денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.