Маријана Ровот

Маријана Ровот

Кога зборуваме за длабочините на пеколот на нашата планета, зборуваме за точката најблиску до центарот на земјата. Во овој случај, иако не е најблиската точка, таа е најдлабоката точка забележана на околу 11.000 метри длабочина. Зборуваме за Маријана Ровот. Човечкото суштество успеа да го достигне скоро крајот на овие гробници, но никогаш не стигна целосно.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за ровот на Маријана и нејзините curубопитства.

Место во пеколот

живот на дното на океанот

Низ нашата планета има многу работи распространети низ целиот свет. Сепак, ровот Маријана стана најдлабокото место на планетата. Тука имаме притисок и повеќе од 1000 атмосфери, само 4 степени на температура и тотална темнина. Да се ​​биде толку длабок, сончевата светлина не достигнува овде. Се чини најстрашниот пекол што можеме да го замислиме и се нарекува центар на планетата или пекол. Иако е во најдлабокиот дел на планетата, можеме да најдеме живот. Има форма на полумесечина и се наоѓа источно од островите Маријана на Филипините.

Најдлабоката точка на земјата се наоѓа во оваа јама, иако не е најблиску до нејзиниот центар поради неправилноста на нашиот геоид. Има длабочина од повеќе од 11.000 XNUMX метри под површината на земјата. Ако го ставевме Монт Еверест во него, ќе требаше уште неколку метри да се доближиме до површината. Во овој кревет, човечкото суштество направи бројни истраги. Првиот од нив беше во 1960 година. Овде славниот Агусте Пикард, заедно со Дон Волш достигнуваат длабочина од 10.911 метри. Подоцна, во 2012 година, режисерот Jamesејмс Камерон успеа да се спушти на 10.908 метри. Рекордот го постави Виктор Весково, достигнувајќи длабочина од 10.928 метри. Впечатокот за овој човек беше прилично разочарувачки. И тој беше во можност да ги види остатоците од човечка контаминација дури и во најдлабоката точка на океанот.

Во оваа јама има голема количина на загадување од пластика, и иако е најдлабокото место на земјата, да биде неплодна сцена и скоро странична, загадувањето е присутно тука.

Она што живее во ровот Маријана

животни од амбисална зона

Патувањето до дното на ровот Маријана е како патување во огромна осаменост. Иако сме ослободени од присуството на човечкото суштество на овие длабочини, не сме сите сами. Иако малку суштества се способни да ги преживеат овие екстремни услови, има и такви што успеваат. Во 2011 година беше откриено дека на дното на бездната беа некои ксенофилни суштества. Ова значи дека тие се живи суштества слични на морски сунѓери и други животни на прв поглед.

За да опстанеме во овие средини, потребни се многу софистицирани еволутивни адаптации. Тие се микроорганизми организирани во псевдо структури. Ова значи дека тие имаат некои организирани забави кои се чини дека се посложени отколку што навистина се. Тие се високо специјализирани за да можат да живеат во овие речиси невозможни услови за живот. Имајќи ваков вид на адаптација, тие се екстремни, станаа многу деликатни суштества и немаше единствена колекција за да се изучува во животот. Во моментот, се чини како невозможна задача да можете да ги проучувате живи овие животни на ефикасен начин.

Голем дел од она што го знаеме за овие организми е со роднини познати како Ксенофиофореа. Тоа е класа на протисти, кои се едноклеточни организми, меѓу кои има и амеби. Овие ксенофиофори се животни кои се прошируваат и до морското дно на длабочина поголема од 6.000 метри. Во оваа класа на протести наоѓаме доста тешки животни за управување, кои сепак остануваат мистерија во многу аспекти.

Поради големиот број на овие животни, морските биолози се обидуваат да шпекулираат за улогата на овие екосистеми. Се смета дека можеби ги имаат фундаментална улога во циклусот на седименти кои се сместуваат на дното. Покрај ксенофиофорите, наоѓаме и некои микроорганизми кои го населуваат морското дно. Тешко е да се добијат примероци од овие организми бидејќи тие тешко се спротивставуваат на промените во екстремните услови на животната средина. Да се ​​имаат морски адаптации на овие комплексни екосистеми е тешко за нив да се прилагодат на другите.

Видови на ровот Маријана

животни од ровот на маријана

Ако отидевме малку подлабоко, најдовме некои подлабоки риби меѓу кои најдовме некои со желатинозно ткиво. Ова ткиво е многу неконзистентно и се распаѓа кога притисокот и температурата не се оние на ровот Маријана каде што живеат. Некои од видовите кои ги населуваат овие подлабоки места го прават ова место да изгледа спектакуларно осамено и покрај неговото постоење.

Наспроти она што се случува во други подлабоки инвестиции во утринската јама, не се забележуваат биотурбации. Биотурбациите не се ништо повеќе од некои модификации на теренот формирани од дејството на животните. На пример, наоѓаме биотурбации предизвикани од црви или холотуријци кои можат да го обликуваат теренот со нивната биолошка активност. Најголемите животни кои живеат на длабочина од околу 8.000 метри се амфиодите. Тие се животни со изглед сличен на ламите и спаѓаат во групата ракови.

Некои видови цефалоподи како што се лигњите наречени џиновски лигњи може да ги достигнат овие длабочини. Сè уште не е познато со сигурност, но станува збор за животни прилагодени на екстремни услови. Откако отидовме уште подлабоко, најдовме книдари, вклучувајќи медузи и хидра. Најдовме и некои забни, слепи риби, некои ракови со долги нозе и некои морски краставици со необичен изглед.

Меѓу зоната Хадал и предупредување лоцирана на длабочина помеѓу 4.000 и 6.000 метри, имаме некои животни со изглед на вонземјани. Еве ги најстрашните знаци на нашата природа.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ровот на Маријана и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.