Мало мече

osa minor и osa major

Една од најважните соelвездија за астрономите е Мало мече. Сместено е на северната хемисфера и може да се види од Европа во текот на целата година. Ова соelвездие има бројни starsвезди, а главната е Поларис. Таа е една од најважните за астрономите бидејќи многу други небесни тела ја користат оваа starвезда како да е оска за да можат да ротираат. Понатаму, во легендата за Индијанците Веди, Поларис игра многу важна улога како водач на групата богови.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, работење и значење на elвезденото соelвездие Мала Мечка.

клучните карактеристики

со constвездие ос-мала

Обликот на Малата Урса е сличен на оној Голема мечка, но за разлика од тоа, нејзината оска не е исправена, туку е извртена наназад. Главната starвезда на ова со constвездие, Поларис, одржува фиксна позиција на ноќното небо. Висината на позицијата на starвездата на север одговара на географската ширина на набудувачот. Со Theвездието е составено од седум starsвезди во форма на автомобил, четири од нив го формираат длабокиот дел од автомобилот, а другите три се рачки на автомобилот.

Најпознат елемент на Малата мечка е Северната Starвезда, која се наоѓа на продолжението на Земјината оска, така што останува фиксирана на небото и покажува кон географскиот северен пол. Навигаторите го користат како Северна Starвезда. Референтна точка за време на патувањето. Освен Северната Starвезда, На Малата мечка нема елементи од интерес за аматерската астрономија. Со оглед на нејзината локација, Малата Урса може да се види само на северната хемисфера, но за возврат, на таа хемисфера се гледа во текот на целата година. Заедно со својот придружник Големата Мечка, тоа е еден од најкарактеристичните елементи на небото на северната хемисфера.

Мала митологија на мечка

Во грчката митологија, постојат многу теории за потеклото на Малата мечка. Еден од нејзините е Фенице, кој беше преобратен во мечка од Артемида откако бил привлечен од Зевс. Оваа приказна е многу слична на приказната на Калисто. Таа беше вметната во Големата мечка, па затоа некои автори сметаат дека мора да има катастрофа во првата приказна со два идентични лика (Зевс ќе го претвореше Калисто во Голема мечка, а подоцна Артемида ќе го претвореше во Мала мечка).

Калисто е многу убава самовила која се за loveуби во Зевс. Заедно го имаат синот Аркас. Сопругата на Зевс, Хера, од alousубомора го претвори Калисто во мечка. Многу години подоцна, Калисто го запознал нејзиниот син, кој не ја препознал во животинска форма и сакал да ја убие. Да ја спаси Зевс го претвори својот син во мечка и ги постави сите на небото, што резултираше со Голема Мечка и Мала Урса.

Главни starsвезди на Мала мечка

starsвезди на соelвездието на автомобилот

Ајде да сумираме кои се главните starsвезди на Мала Мечка:

 • α Ursae Minoris (Поларис, Поларна Starвезда или Северна Starвезда), најсјајната starвезда во соelвездието, жолт супервелика и Цефеид променлива со големина од 1,97.
 • β Ursae Minoris (Кочаб), со големина 2,07, портокалова џиновска starвезда која порано се користела како starвезда на пол.
 • γ Ursae Minoris (Феркад), со големина од 3,00, бела и променлива starвезда од типот Делта Скути.
 • δ Ursae Minoris (Јилдун или Феркард), бела starвезда со големина 4,35.
 • ε Ursae Minoris, затемнувајќи го бинарниот и променливиот RS Canum Venaticorum со големина 4,21.
 • η Ursae Minoris (Анвар ал Фаркадаин), бело-жолто џуџе со големина 4,95.
 • Калвера, неформално име за она што се смета дека е најблиската неутронска starвезда до Земјата.

Важноста на Полската везда

поларна везда

Како што споменавме порано, Поларис се наоѓа во со theвездието Мала мечка. Ова е соelвездие кое може јасно да се види на нашето небо во текот на целата година. Можеме да ги видиме само оние кои живеат на северната хемисфера. Со Theвездието е составено од 7 starsвезди, вклучително и Полската везда. Лесно може да се идентификува како жолта џиновска starвезда, која се карактеризира со тоа што е многу светла и ја надминува големината на сонцето. Иако ова можеби не изгледа точно, тоа е aвезда поголема од сонцето. Сепак, тој е подалеку отколку што се чини, така што не можеме да ја видиме со иста големина или да дозволиме да не осветлува на начинот на кој тоа го прави сонцето.

Пред пронаоѓањето на радар и ГПС и системи за географско позиционирање, Полската Starвезда се користеше како водич за навигација. Ова може да биде затоа што помага да се ориентирате на географскиот небесен пол.

Како да ја идентификувате oleвездата на пол

Тоа е starвезда која е фиксирана и иако остатокот од starsвездите се чини дека се движат на небото, тие не се. Лесно е да се идентификува бидејќи е целосно статичен. Близу е до Големата Мечка. Двете со constвездија се слични по тоа што се составени од 7 starsвезди и се во форма на автомобил.

Таа е различна од другите starsвезди затоа што е aвезда која останува неподвижна на небото. Можете да ги видите останатите starsвезди како се вртат околу Земјината оска на ротација. Патувањето на вездите трае 24 часа, како планетите и сонцето, па ако сакаме да ја знаеме позицијата на poвездата пол во одредено време, мора да ја набудуваме Големата Мечка. Ова е направено затоа што е релативно лесно со constвездие за да се види и, близу до неа, е oleвездата на Пол.

Ако сакаме да го видиме тоа, треба само да повлечеме имагинарна линија што зема како референтна точка две од starsвездите во соelвездието Голема Мечка наречени Мерак и Дубе. Овие две starsвезди се лесни за идентификување на небото. Откако ќе бидат забележани, треба да повлечеме друга имагинарна линија на растојание од 5 пати поголема од оваа двапати за да ја најдеме oleвездата на Пол.

Низ историјата, оваа starвезда се користела како референтна точка за илјадници морнари кои правеле премини покрај морето. Имајте на ум дека тоа може да го видат само оние кои пловеа низ Северната хемисфера. Благодарение на оваа starвезда, која служеше како водич за толку многу луѓе, тие можеа да стигнат до позициите на градовите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за со theвездието Мала мечка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.