Маите броеви

Култура на Маите

Низ историјата се забележани различни системи за нумерирање поврзани со развојот на големите цивилизации. Најпознати се: Египќаните, Вавилонците, Римјаните, Кинезите, системот кој моментално го знаеме како децимален или индоарапски и системот на Маите. Вториот, користен од предколумбиските цивилизации, се состои од декаден систем за нумерирање, односно во основата дваесет. Според историските записи, системот е вигезимален бидејќи се заснова на збирот на бројот на прстите на рацете и нозете. На Маите броеви Тие биле добро познати низ историјата и денес.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме кои се броевите на Маите, кои се нивните карактеристики, потекло и важност.

Цивилизација на Маите

Пирамида на Маите

Пред да зборуваме за системот на броеви на Маите, мора накратко да опишеме кои биле тие за да ја разбереме нивната огромна важност во американскиот свет и важноста на нивниот броен систем.

Маите биле една од главните култури на културниот регион познат како Мезоамерика, окупирајќи ја Мезоамерика од XNUMX век п.н.е. до XNUMX век од нашата ера. Тие беа еден од најважните градови во цела Америка и тие одиграа клучна улога во еволуцијата на културите низ Америка и Мезоамерика. Иако се одржувал многу векови, вистината е дека во сите овие времиња немал исто значење, но и покрај тоа, неговиот математички систем се проширил во многу градови.

И покрај тоа што се толку древен народ, реалноста е дека Маите биле една од најнапредните култури, постигнувајќи напредок во областа на науката пред многу современи европски народи. не само во американската историја, туку и во човечката историја.

Маите броеви

Маите броеви

Поврзано со системот на броеви на Маите, го наоѓаме писмото на Маите, пиктографски систем на Маите во кој голем број на пиктографи биле комбинирани со други симболи за да формираат систем за пишување обемна и сложена, која можеби е прва од големиот мезоамерикански систем за пишување. За да направиме паралела со нешто попознато, можеме да кажеме дека пишувањето на Маите е многу слично со египетското писмо, особено во однос на хиероглифите.

Преку механизам сличен на хиероглифите кои се користат во пишувањето, откриваме постоење на броен систем, кој користи и голем број симболи. Овие симболи се поврзани со денот, месецот и годината, бидејќи системот на броеви на Маите не бил фокусиран на решавање математички проблеми, туку спротивно на огромното мнозинство на европските народи, нивната употреба на системот на броеви била за мерење на времето. како календарот на Маите. Тоа беше најважниот елемент на цивилизацијата.

Системот на броеви на Маите беше вигезимски., симболи кои се користат за претставување работи како линии, полжави и точки, поради што огромното мнозинство симболи што претставуваат броеви се многу слични едни на други. Од друга страна, системот е исто така позициониран, менувајќи ја вредноста на бројот во зависност од тоа каде се наоѓа симболот, зголемувајќи го бројот преку систем базиран на бројни висини.

Исто така, мора да се земе предвид дека во оваа лекција зборуваме за основниот систем за нумерирање на Маите, бидејќи постоеле и други, поедноставни системи, кои се користи само во еден аспект од животот, како што е ретко користениот трговски систем или систем на форми на глави што се користат во натписите во кои броевите се претставени со слики од глави.

клучните карактеристики

За да продолжиме да учиме за системот за нумерирање на Маите и за броевите на Маите, треба да разговараме за механизмите што се користат за пишување на овие броеви, што е од суштинско значење за да се видат примери за да се разбере важноста на симболите.

Дигиталниот систем за пишување на Маите се заснова на 3 главни елементи:

 • Поени што ги претставуваат единиците
 • Пругите симболизираат 5
 • Полжавот се користел за да претставува 0, многу необичен број кај другите мезоамерикански популации.

Со користење на овие три симболи, Маите ги создадоа броевите од 0 до 20, каде што 0 е полжавот, а остатокот од броевите се создадени со додавање цртички и точки, како 6, претставена со линија и точка. Основната идеја на првите дваесет броеви е да се користат линии и точки за да се создаде кој било број.

Системот за нумерирање на Маите што го користела предколумбиската цивилизација на Маите бил декаден систем за нумерирање, односно основата дваесет. Изворот на оваа основа за броење е индексот на прстите добиен со додавање на прстите на рацете и нозете. Во системот за нумерирање на Маите, графиката се заснова на симболи. Симболите што се користат се точки и хоризонтални шипки. и, во случај на нула, овали кои личат на морски школки.

Збирот од пет точки прави лента, па ако го напишеме бројот осум со нотација на Маите, би користеле три точки во лента. Броевите 4, 5 и 20 биле важни за Маите затоа што верувале дека 5 сочинува единица (раката), додека бројот 4 се поврзува со збирот на четирите единици од 5, кои сочинуваат личност (20 прсти). .

Нумеричкиот приказ на Маите е подредена на редот или нивото на трансформација, и секогаш се заснова на 20 и неговите множители. Според историјата, пресметката на Маите прво го користела знакот нула за да ја оправда нултата вредност. Организацијата на броевите во нумеричките куќи е исто така доделена на нумеричкиот систем на Маите.

Важноста на броевите на Маите

важност на мајанските броеви

За броеви кои почнуваат од дваесет, тежината на внесената вредност на позицијата го менува бројот врз основа на вертикалната висина на која се наоѓа бројот. Идејата е дека бројот останува во областа долу, кој било број од 0 до 20, а потоа се става друг број во горната зона, помножен со 20.

Различните нивоа означуваат колку пати првиот број се множи со дваесет, а висината на најголемиот број е исто така различна.

Некои примери на системот за нумерирање на Маите се следниве:

 • 25: Горната точка се множи со дваесет, а долната линија претставува пет.
 • 20: Точката горе се множи со дваесет, а полжавот долу претставува нула.
 • 61: Горните три точки се множат со дваесет, што е 60, а долната точка претставува 1.
 • 122: Двете точки на дното претставуваат 2, а точката и линијата на врвот го претставуваат производот од 20.
 • 8000: Една точка три со полжави, секој полжав претставува нула, а поради постоењето на три нивоа, поени три пати по дваесет.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за мрежните броеви и нивната важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.