Луминисценција во земјотреси, Рифт зони и рано предупредување

Земјотрес во Аквила

Ефекти од земјотресот во Аквила

Студија и создавање на нов каталог на луминисценција во земјотреси (мистериозни блесоци што се пријавени пред и за време на тресењето на земјотресот) утврдиле дека во повеќето случаи тие се поврзани со Рифт зоните, каде што земјата се одделува. Студијата на која се повикуваме беше последната што се осврна на овие енигматски светла, опишани од очевидци со векови, кои продолжуваат до денес без целосно научно објаснување.

Ова дело, објавено од Сеизмолошки истражувачки писма, воспоставува неколку линии на истрага за да открие механизам со кој се формираат овие светла. Авторите сугерираат дека силата на карпите што се судираат едни со други за време на земјотресот генерира електрични празнења. Овие празнења се зголемуваат преку вертикални или субвертикални раседи, вообичаени во зони на Рифт. По достигнувањето на површината, тие доаѓаат во контакт со атмосферата, создавајќи реакција што создава светлина.

Светлата поврзани со земјотресите се вистински феномени, нема натприродна сила (НЛО, вештерство и сл.) Што ги генерира и тие можат да бидат објаснети научно. Иако веќе во негово време, дури и Икер Хименес им посвети комплетна програма на „Земјотреси и светла“.

Прво на сите, бидете скептични

Еден од проблемите со проучување на светлата поврзани со земјотресот е тоа што многу извештаи се поврзани со маргиналните, па дури и паранормалните науки. Некои сведоци зборуваат за пламен и авиони чад што доаѓаат од земјата, други за луминисцентни облаци што можат да бидат аурори или зраци на небесен оган што можат да бидат метеорити.

Но, многу извештаи не можат лесно да се објаснат. На пример, во Нова Англија, еден човек кој го носеше своето куче на прошетка во октомвриско попладне почувствува дека земјата почнува да се тресе и виде како топчево светло поминува над животното, кое почна да завива.

Комплексноста на полето значи дека, иако постои голем интерес да се знае повеќе за овие чудни луминисценции, тоа не е многу проучена област, бидејќи е скоро невозможно да се спроведат експерименти со нив.

Тимот научници одлучи да ги собере сите извештаи што може да ги најде, од 1600 година до денес. Тие лоцираа 27 земјотреси лоцирани во Америка и 38 во Европа, во кои беа забележани луминисценции што вреди да се земат предвид, кои се појавија собрани преку чудни приказни.

Во перуанскиот брегВо август 2007 година, еден рибар објави дека небото стана пурпурно неколку минути пред да започне да се тресе морето. Во близина на Ебинген, Германија, во ноември 1911 година, една жена пријави светлосни блесоци што се движеа низ земјата како змии, непосредно пред да започне тресењето.

Од проучените 65 земјотреси, 56 се случиле во активните зони на Рифт. И 63 од 65 се случија во скоро вертикални зони на прекин на раседот, наспроти помеките агли поврзани со поголеми раседи.

Оваа склоност може да го објасни изгледот на светлата, велат Терио и неговите колеги, одговорни за една од гранките на студијата. Друг член на тимот, Фридман Фрунд, физичар за минерали во истражувачкиот центар на НАСА Ејмс во Мофет Филд, Калифорнија, се сомнева дека сè започнува со дефекти во карпа, каде што атомите на кислород присутни во минерална хемиска структура губат електрон.

Кога силата произведена од земјотрес стигне до карпата, таа ги крши врските вклучени во оваа хетерогеност, создавајќи дупки со позитивно електрично полнење. Овие дупки стр тие можат да течат вертикално на површината преку раседот, предизвикувајќи силни локални електрични полиња што можат да генерираат светлина.

Големото стискање, пристап до лабораторијата

Лабораториски експерименти покажаа дека електрични полиња може да се генерираат во одредени типови карпи со дробење. Но, идејата на Фројнд е само еден од многуте можни механизми за објаснување на светлата произведени во земјотресите.

Добиениот каталог сугерира други идеи за проучување на овие светла, вели Теријал. На пример, сеизмолозите што проучуваат активни раседи биле во можност да набудуваат промени во електричната спроводливост на земјата во претходните моменти и за време на тресењето.

Општо, гледајќи светла поврзани со земјотрес низ целиот свет, би можеле да кажеме дека тие можат да нè предупредат за земјотреси како рано предупредување за тресење.

Феноменот веќе имал преседани кои служеле како предупредување за луѓето. На пример, во близина на Аквила Италија во април 2009 година, еден човек виде рани од бела светлина што доаѓаат од неговите кујнски ормари во раните утрински часови и го стави своето семејство на сигурно. Два часа подоцна, тогаш се случи разорниот земјотрес за кој сите слушнавме.

Можеби треба да се размисли да се насочи поголемо внимание на овој вид феномен и да се утврди со поисцрпни студии дали тие навистина можат да послужат како предупредување за шокови.

Повеќе информации: Два силни земјотреси убија најмалку 75 лица во Кина6,0 земјотрес го тресе Перу

Фуентес: природата


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.