Лук Хауард и класификацијата на облакот

Лук Хауард и неговата страст кон метеорологијата

Во претходната статија го видовме различното видови облаци што можеме да се сретнеме на нашето небо. Метеорологијата е наука која се проучува многу векови. Затоа, денес патуваме во минатото за да се сретнеме со научникот кој за прв пат им го даде името на облаците. Е за Лук Хауард. Лондончанец по раѓање, фармацевт по професија и метеоролог по вокација, тој беше човекот кој беше опседнат со облаците уште од детството.

Овде можете да дознаете за целата биографија на Лук Хауард и како тој ги именувал облаците и ги идентификувал. Дали сакате да дознаете повеќе за историјата на метеорологијата и облаците?

Приказна за Лук Хауард

Гравура што ја прикажува класификацијата на облаците направена од Лук Хауард

Како дете, Лук поминувал многу часови на ден во училиште гледајќи низ прозорецот кон облаците. Неговата страст беше небото и времето. Роден е во 1772 година  и, како скоро сите во тоа време, тој не разбираше како се формираат облаци. Дека облаците лебдат на небото отсекогаш била мистерија што вреди да се реши човештвото. Меки предмети кои растат и стануваат сиви додека не врне. Многу луѓе имаа интерес за облаци, но никој како Лук Хауард.

И тоа е дека уште од детството уживаше да ги набудува нивните движења и одлучи облаците да имаат име во зависност од нивната форма. Тој самиот прифати дека не обрнуваше многу внимание на час. Сепак, за среќа за иднината на метеорологијата, овој човек научи доста латински јазик.

Во споредба со другите науки, метеорологијата се разви подоцна. Ова е затоа што знаењето и технологијата потребни за проценка и следење на климата и метеорологијата се посложени. Подоцна се појави метеорологијата како наука и благодарение на неа имаме многу знаење за динамиката на планетата.

Никој не може да фати парче облак и анализирајте го во лабораторија или земете примероци од виножито. Затоа, разбирањето на облаците бараше поинаков пристап отколку што Лук Хауард беше во можност да и даде на оваа наука.

Основни видови облаци на небото

Облаци опишани од Лук Хауард

Неговата визија за облаците се развила по повеќегодишно континуирано набудување на небото насочено на неколку начини. Иако облаците можеа да добијат многу индивидуални форми, на крајот тие одговараа на некој модел. Може да се каже дека тие припаѓаат на база на фигури што облаците ги имаат заедничко.

Сите присутни облаци припаѓале на трите главни семејства што ги идентификувал Лук Хауард.

Првиот е облак од цирус. Цирус бил латински за влакна или коса. Се однесуваше на високите облаци формирани од ледени кристали кои се формираат во атмосферата. Неговата форма одговара на името што му е дадено.

Од друга страна, наоѓаме кумулусни облаци. На латински значи грамада или куп и се однесува на нејзината форма.

Конечно, имаше семејството на стратусот. Тоа значеше слој или лист.

За Хауард облаците постојано се менуваа. Не само во форма, туку и се спуштија и се искачија во висина, тие се споија едни со други и се проширија низ атмосферата. Облаците постојано се движат и многу ретко се случува да имаат иста форма и висина многу минути во исто време.

Секаков вид класификација на облак мораше да го земе предвид ова. Затоа, за да истражуваме во трите облачни семејства, беа додадени средни и сложени типови. Ова е направено за да се вклучат нормалните премини помеѓу едно и друго семејство и да има поголема прецизност во временската прогноза.

Типови облаци идентификувани од Лук Хауард

Цртеж Лук Хауард

Хауард успеа да идентификува седум видови облаци заедно со кумулонимбус. Познато е и како моќен облак од невреме. Од ова произлегува изразот „да се биде на седмото небо“. Висок, спуштен и ширечки цирус се нарекува циростратус. Тоа значи дека има карактеристики на обете облаци и претставува транзиција помеѓу едната и другата. Покрај тоа, формирањето на овој облак може да ни даде информации за метеоролошките услови што се случиле за формирање на наведениот облак.

Од друга страна, наоѓаме и група кумулусни облаци кои се обединуваат и се шират заедно. Тој го нарече овој вид облак стратокумул. Овој облак се јавува во различни атмосферски услови и може да даде информации за метеоролошките променливи само со гледање во нив.

Хауардовата класификација имаше непосредно меѓународно влијание. Откако облаците беа именувани и класифицирани, разбирањето на облаците стана полесно и појасно. Покрај тоа, многу други атмосферски процеси може да се согледаат благодарение на видовите облаци.

И тоа е тоа за Лук Хауард облаците опишете совршен дневник во рајот што ни овозможува да ги разбереме моделите што ги следи атмосферската циркулација. Денес типот облак сè уште се користи за предвидување на времето.

Оттогаш се појави нефологија. Тоа е науката што ги проучува облаците и сè уште е одлично хоби за оние кои се небудувачи.

Облаците денес

Видови облаци

Бидејќи технологијата и науката напредуваат, повеќе гледаме во апликацијата за паметни телефони за да ги знаеме временските услови отколку во небото. Сега забораваме дека нашето небо може да ни даде многу информации за тоа дали треба да земеме чадор или очила за сонце.

Сепак, нашите баби и дедовци не знаеја дека обликот на облаците има каква било предвидлива вредност. Сепак, тие користеле своја номенклатура различна од латинската. Сигурно сте слушнале за поговорката «Волнено небо. Ако денес не врне, утре ќе врне ». Оваа изрека се однесува на небото формирано од цирокумуларни облаци. Овие облаци на небото личат на овчо ткаенина и означуваат дека времето ќе се промени за околу дванаесет часа. Поради оваа причина, се вели дека ако не врне дожд истиот ден кога се појавуваат овие облаци, ќе треба уште еден ден за да врне.

Не смееме да заборавиме дека атмосферската динамика постојано се менува и дека временската прогноза од облаците не е секогаш сигурна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.