Линии на Наска

енигма врежана на земјата

Една од најпознатите curубопитни фигури што ги прошета целиот свет се Линиите на Наска. Ова се многу стари геоглифи кои се наоѓаат во перуанскиот оддел на Ика. Овие геоглифи се создадени од претколумбиската култура Наска развиена помеѓу XNUMX и XNUMX век н.е. Во тоа време ја имавме оваа култура што се издвојуваше по тоа што има претстави врежани и во керамика и во карпи и на самата земја.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за линиите Наска и нивната историја.

Кои се нацките линии

историјата на линијата назака

Пустинските рамнини кои се наоѓаат на овие места се познати под името пампаси. Сместени се во градовите Наска и Палпа и се признати ширум светот заради голема концентрација на линиски фигури на површините на пустината. Рече манифестации технички се нарекуваат геоглифи. Кога зборуваме за геоглифите, се повикуваме на фигурите што се изградени на рамнините или на падините.

Овие линии претставуваат растенија и животни, како и некои геометриски форми, како што се спирали, трапезоиди, триаголници и цик-цак, меѓу другите. Големината на линиите Наска е обично многу разновидна. Бидејќи некои од нив се премногу големи, тие не можат да бидат ценети целосно ако ги набудуваме од земја. Само на перуанскиот брег пронајдени се до 40 места со геоглифи. И ова е една од најважните претхиспанското претставување во историјата.

Фактот дека има толку многу места со геоглифи укажува на тоа дека употребата на овие уметнички манифестации била многу честа и широко распространета практика меѓу античките култури на Андите. Цртежите на линиите Наска се сочувани во добра состојба, бидејќи областа каде што се направени е област со голема сувост. Сепак, некои експерти велат дека овие геоглифи некои патеки се истрошија поради минувањето на минувачите и туристите. Линиите губат дел од својата убавина со процесот на оксидација на пустинската површина.

Откривање и историја

Линии на Наска

Овие редови се заштитени со законодавството на Перу и се сметаат за културно наследство на човештвото. Овој режим на висока заштита е одговорен за ограничување на влезот на луѓето во овие области со цел да се спречи влошување и промена на формуларите. Благодарение на студиите започнати во дваесеттиот век, беше можно да се утврди дека културата на Наска потекнува од околу 200 година п.н.е. Експертите успеале да се согласат дека во рамките на оваа култура имало некои преодни периоди врз кои влијаеле други култури. Така ја делиме културата Наска на овие три точки: Рана Наска (50-300 г. н.е.), Средна Наска (300-450 г. н.е.) и доцна Наска (450-650 г. н.е.).

Познато е дека на оваа култура и претходела културата Паракас во подоцнежните години. Експертите кои ги насочија своите напори кон проучување на потеклото и културата на Наска, наведуваат дека тоа не е резултат на миграцијата на другите соседни народи. Разработката на овие геоглифи е кулминација на обемниот процес на развој на културата низ областа на Андите.

Целата област каде Геоглифите се протегаат пустински и се совпаѓаат со пустината Атакама. Тоа е едно од најсушните места во светот. Следствено, може да се утврди дека топографијата на областа се карактеризира со поседување на неколку пејзажи. Од една страна, имаме обемни рамнини кои имаат седиментни елементи кои се депонираат со текот на годините. Од друга страна, имаме друг вид пејзаж во кој наоѓаме долини со плодни земјишта кои функционираат како оаза во рамките на овие суви територии.

Откритија на линијата Наска

Благодарение на откриените коски и фосили, експертите утврдиле дека нацистите ќе имаат многу добро здравје. Сепак, повеќето од нив починале од шуплини и туберкулоза. И покрај поединците кои се во многу добро здравје, очекуваното траење на животот беше многу кратко. Скоро никогаш не постоеле луѓе на возраст над 40 години. Со цел да се утврдат повеќе информации за оваа култура, пронајдени се разни гробници со различни квалитети и количини на придонеси. Ова ни овозможува да потврдиме дека културата на Наска имала прилично солидна социјална диференцијација.

Овој град не изградил никаков вид wallид или заштита, па оттука произлегува дека не требало да има никакви војни, туку дека тие живееле во мир. Куќите биле направени од квинча, трска и дрво.

Во областите каде што се наоѓаат линиите Наска, имаме неколку свети предели. И, тоа е што патниците на авионите во 1930 година, меѓу другите елементи, започнаа да ги откриваат овие мистериозни форми што сочинуваат кучиња, мајмуни и колибри. Токму од тука се роди мистеријата за линиите Наска. Подоцна стана многу привлечна туристичка дестинација.

Геоглифите се зачувани благодарение на ниската влажност во пустината, што создава многу мала ерозија. Знаеме дека геолошките агенси што завршуваат на еродирање на областите се ветерот и водата. Песочни бури има во пустината Атакама, но тие не биле негативни. И дали е тоа што овие бури го чистат и одземаат песокот што се таложи на камењата, дури прават геоглифите да се гледаат подобро.

Први геоглифи

Првите геоглифи што се исцртани тие се карактеризираат со тоа што се фигуративни цртежи на луѓе, животни и други натприродни суштества. Веројатно сите овие фигури биле користени како еден вид патека што ги држела северните области со јужните области. Во северната област, пронајдени се остатоци од разни куќи што биле изградени над линијата. Ова може да укаже на тоа дека самата култура на Наска не им давала значење на овие редови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за линиите Наска и нивната историја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.