Лето може да биде потопло од нормалното во цела Шпанија

Летна температура

Летото е сезона која многумина ја очекуваат. Високите температури ве покануваат да се потопите во вода и по неколку месеци повторно да уживате во вкусот на сладолед без да можете да го направите тоа, или барем, без да можете да го искористите тоа како што ќе можеме да направиме во следните недели.

Но Кои се предвидувањата на Државната агенција за метеорологија (АЕМЕТ) за ова лето? 

Летото може да биде потопло

Аномалија на температурата за лето 2017 година

Слика - АЕМЕТ

 

Ова лето е прилично жешко. Во многу делови на земјата, како што е јужна Андалузија, веќе се забележани температури од 35-40 степени Целзиусови. Да, има многу кои веќе отишле на плажа или базен, но нема да бидат единствените: според AEMET постои 50% веројатност дека ќе се надминат нормалните вредности (преземено од референтниот период 1981 до 2010 година) на Пиринејскиот полуостров и на Балеарските острови.

Во архипелагот Канар веројатноста е нешто помала, 45%.

Не се очекуваат поголеми промени во врнежите

Аномалија на врнежи за лето 2017 година

Слика - АЕМЕТ

Од друга страна, ако зборуваме за врнежи од дожд, не се очекуваат значителни промени во споредба со другите години. Влажните, нормални и суви сценарија ги имаат истите веројатности: 33%, па без разлика дали очекувавте да врне повеќе или ако, напротив, претпочитавте да прави помалку, оваа година ќе биде повеќе или помалку иста како и претходните.

Совети за да го поминете летото што е можно подобро

Плажа Сантандер

Во текот на оваа сезона, особено ако живеете во многу жешка област, може да имате неколку проблеми во текот на денот: тешкотии со спиењето, промени во расположението како резултат на вишок топлина, проблеми со концентрацијата, меѓу другите. За да ги избегнете, Ние ви нудиме низа совети кои ќе ви помогнат да поминете помирна сезона:

  • Пијте најмалку 2 литри вода. Тие ќе ве одржат хидрирани и клетките на вашето тело ќе можат да функционираат правилно. Не чекајте додека не сте жедни да пиете.
  • Јадете свежа храна. Јадењето супи и слични работи ја зголемуваат температурата на вашето тело. Се чини очигледно, но има многу луѓе кои од време на време одлучуваат да подготват некои добри леблебии, на пример, некој ден во лето.
  • Избегнувајте ненадејни промени во температурата. Честопати е погрешно дека во текот на летото е многу тешко да се разболи, но ненадејните промени во температурата можат да го ослабнат здравјето.
  • Носете соодветна облека и избегнувајте темни бои.

Имајте среќно лето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.