Која е летната краткоденица?

Плажа Форментера, во архипелагот Балеар

Нашата планета, како и сите други, се врти околу себе и исто така кружи околу својата starвезда, која во овој случај е Сонцето. Секој толку често се менуваат дневните часови, тие се намалени или зголемени, во зависност од очигледната висина на кралот на вездите.

Кон претпоследната недела од јуни, помеѓу 20-ти и 21-ви, се случува летната краткоденица на Северната хемисфера. Во другата половина на светот, на јужната хемисфера, овој настан се случува помеѓу 20 и 21 декември. Но, Што точно е тоа и зошто е толку важно?

Која е дефиницијата за краткоденица?

Еклиптика на Сонцето

Познато е како краткоденица време од годината кога Сонцето поминува низ една од најоддалечените точки на еклиптиката од екваторот. Притоа, дадена е максимална разлика во времетраењето помеѓу денот и ноќта. Така, за време на летната краткоденица денот е најдолг, додека зимската краткоденица е најкратка.

Која е летната краткоденица?

За да го разбереме подобро, ќе започнеме со објаснување што е еклиптика. Исто така. Како што знаеме, сонцето е starвезда која секогаш е фиксирана на небото; Сепак, од наша перспектива овде на Земјата се чини дека таа всушност се движи. Овој замислен пат по кој „патува“ Сонцето е познат како еклиптика., што е линија што се протега низ целиот свет во текот на годината. Оваа закривена линија е формирана со пресек на рамнината на орбитата на Земјата со небесната сфера.

Кога Сонцето ќе ја достигне својата најголема очигледна висина над тропскиот карцином, летото започнува на северната хемисфера; Од друга страна, ако се случи над тропскиот јарец, тогаш тоа ќе биде во јужната хемисфера каде денот ќе биде најдолг. Кога е летната краткоденица? На северната хемисфера е 20 или 21 јуни, додека на јужната е 20 или 21 декември.

Зошто летната краткоденица не е најжешкото време?

Средоземно Море

Често се смета дека тој ден, првиот од летната сезона, е најтопол. Но, тоа навистина не мора. Атмосферата на Земјата, земјата по која одиме и океаните апсорбираат дел од енергијата од сончевата starвезда и ја складираат. Оваа енергија се ослободува повторно во форма на топлина; сепак, имајте на ум дека Додека топлината се ослободува од земјата прилично брзо, водата трае подолго.

За време на големиот ден, што е летна краткоденица, една од двете хемисфери прима најмногу енергија од Сонцето на годината, бидејќи е поблиску до кралската starвезда и, според тоа, зраците на споменатата starвезда пристигнуваат подиректно. Но, засега, температурата на океаните и на копното се уште е повеќе или помалку блага.

Ова објаснува зошто иако планетата е покриена со 71% вода до средината на летото нема да има особено жешки денови.

Куриозитети за најдолгиот ден во годината

Река Нил

Овој ден го чекаат многумина. Тоа е денот кога сакате да излезете и да се сретнете со пријатели за да прославите дека летото конечно се врати и дека наскоро ќе имаме слободно време од кое можеме да го искористиме да се исклучиме и да се посветиме на она што најмногу го сакаме. Но, Дали знаете како се слави?

Летната краткоденица се слави подолго време, дури и пред човештвото да започне да гради куќи како што ги познаваме денес. Тоа беше ден кога моќта и магијата беа вистински протагонисти, што би служело за прочистување додека му се заблагодаруваат на Сонцето за посевите, овошјето и зголемувањето на дневните часови.

Во Антички Египет, на пример, изгревањето на theвездата Сириус се совпадна со летната краткоденица и годишното поплавување на реката што го обезбеди нивниот континуитет: Нил. За нив тоа беше почеток на нова година, бидејќи само откако ќе се издигне реката, тие можеа да ја одгледуваат својата храна.

Кое е потеклото на Fiesta de San Juan?

Празник Свети Јован

Ова е една од најстарите прослави во светот. Пронаоѓањето на точното потекло е изгубено со време. Некогаш се веруваше дека Сонцето е за loveубено во Земјата и затоа не сакаше да ја напушти. Од оваа причина, луѓето помислиле дека треба да му дадат енергија на кралот на сонцето на 23 јуни и за тоа што подобро од палење огнови.

Но, исто така, се веруваше дека е најдобро време да се избркаат лошите духови и да се привлечат добрите. Сепак, со доаѓањето на христијанството пред два милениуми, оваа прослава го изгуби својот шарм. Според светите текстови, Закаријас наредил да запали оган за да им го соопшти на своите роднини раѓањето на неговиот син Хуан Баутиста, што се совпадна со ноќта на летната краткоденица. За да го одбележиме тој датум, Христијаните во средновековната ера палеле големи огнови и правеле разни обреди околу него.

Сега го искористи тој ден да се сретне со пријателите на плажа, околу огнот и да ужива; иако сè уште постојат некои обреди што опстојуваат, како што се скокање бранови, минување над огнови или бањање, така што среќата ќе ни се насмевне.

Кога е летната краткоденица во 2017 година?

Зајдисонце во лето

Она што ветува дека ќе биде еден од најпосебните денови во годината 2017 година, ќе биде Среда, 21 јуни во 06:24 часот, односно ќе се совпадне со официјалниот датум со почетокот на летната сезона.

А, дали знаете како ќе ја прославите летната краткоденица?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.