Кој е феноменот Ла Ниња?

девојката

Веројатно сте слушнале за метеоролошкиот феномен познат како Ел Нињо во изминатата година. Она што веројатно не го знаете е дека постои тотално спротивна појава која го прима името Ла Ниња и тоа обично се случува на овие датуми, откако ќе заврши феноменот Ел Нињо.

Тогаш ќе ви кажам малку повеќе за Ла Ниња и на ефектите што ги создава во различни области на планетата.

Феноменот Ла Ниња обично предизвикува нагло опаѓање на температурите и силни периоди на суша во областите близу Пацификот. Обично трае неколку месеци и најинтензивно се случило во текот на 1988/1989 година.

Што се однесува до ефектите што ги создава, вреди да се потенцира интензивирање на ветровите од алдер, што предизвикува намалување на нивото на морето на бреговите на Колумбија, Еквадор и Перу. Постои концентрација на висока температура во океаните на екваторијалната зона на Пацифик што предизвикува поголема облачност и поинтензивни врнежи од дожд.

девојче

Феноменот Ла Ниња е многу поинтензивен, додека трае помалку на време и најголемо влијание обично се јавува во првите месеци на овој феномен. За разлика од Ел Нињо, Ла Ниња се јавува поретко во интервал од 4-7 години.

Според најновите информации од експерти на оваа тема, феноменот Ел Нињо се распрснува додека се лади површината на океанот, Сепак, овој факт е показател за доаѓањето на гореспоменатиот феномен Ла Ниња. Предвидувањата на експертите за метеорологија не се воопшто позитивни и се чини дека Ла Ниња може да се покаже полошо од самиот Ел Нињо. Haveе мора да почекаме неколку недели за да ја дознаеме големината на овој феномен тотално спротивно на познатата појава Ел Нињо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.