Кој е метеоролошкиот феномен на жлебот

Малага

Пред два дена провинцијата Малага беше изненадена од еден многу типичен метеоролошки феномен во областа Кантабрија: жлебот. Ова се силни ветрови што можат да достигнат и до 60 километри на час предизвикано од присуство на студена и влажна воздушна маса што предизвикува влажноста да достигне 75%.

Феноменот што се случил во Малага е многу помалку моќен од оној што се случува на северот На полуостровот, така се нарекува мини гала.

Alesелезците се многу типични метеоролошки појави на областа Кантабрија и се карактеризираат со силни ветрови придружени со ненадејни промени во температурите и неочекувани бури. Во Малага, овој феномен е многу помалку моќен бидејќи ветровите достигнаа 50 километри на час, а температурите паднаа од 5 до 10 степени. Затоа во медитеранската област тие се познати како мини галови.

гала

Во оваа област, таков феномен се јавува кога одеднаш ветерот што дува од запад нагло се менува кон источниот ветер. Студена маса влегува во источната и медитеранската област на полуостровот предизвикувајќи такви налети на ветер и таква висока влажност. Како куриозитет, треба да се каже дека зборот гале потекнува од францускиот галерен и се однесува на ветрот што дува од северозапад.

Theителите на Малага живееле и претрпеле во текот на овие денови две тотално различни временски појави. За време на викендот претрпеа таканаречена терала со температури над 30 степени и со навистина задушувачка сензација во целата околина додека пред два дена страдаа од мини залет со силни времиња на времето и изразен пад на температурите. Ова се две многу типични феномени на пролетните месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.