Кои се крвните падови на Антарктикот?

Црвен водопад Фото- Питер Рејчек

Луѓето кои го виделе тоа во одреден период од животот се согласуваат кога треба да се каже дека тоа е спектакл без еднакви и дека зачудува на начин без еднакви. Овие се популарно познати како Антарктички паѓање на крв. Шокантно е да се набудува целиот бел пејзаж и одеднаш да се види како водите добиваат црвена боја што потсетува на крв.

Потоа објаснив зошто е толку редок и чуден феномен и зошто се случува исклучиво во тој дел на планетата.

Среде пространоста на Антарктикот се издига славниот глечер ТејлорАвтентичната катаракта на крв паѓа од неа, што ја прави една од најчудните и најубавите појави на целата планета. Што е највпечатливо за секој што гледа такво шоу, е црвеникавата нијанса што ја добиваат водите што паѓаат низ глечерот и дека според научните објаснувања тие се резултат на акумулација на железен оксид од солите во самиот глечер.

катаракта-антртида-4

Најчудното од сите и што несомнено го привлекува вниманието на локалното население и странците е дека тоа е уникатен феномен на целата планета и дека се јавува само во споменатиот глечер на Антарктикот. Сепак, она што е најневеројатно, е дека е научно докажано дека истиот феномен се јавува и на планетата Марс и на некои од месечините на Јупитер. Најдоброто нешто кај ваквите крвни катаракти е тоа што научниците имаат можност за проучување на животот на одредени микроорганизми кои се наоѓаат во наведениот глечер и со многу уникатни карактеристики што ги има само во таа област на планетата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Лупита Сантос dijo

    Здраво, обожавам ваков вид публикации за нашата неверојатна планета и запознавање луѓе кои се грижат за ширење на нејзината природа. Мој роденден е и каков подобар начин да го започнам денот, со публикација како оваа, Честитки. !!! И убав ден. Лупита Сантос