Климатските промени ќе ги влошат алергиите во Каталонија

Алергија на полен

Има многумина од нас кои страдаат од алергии, но поради климатските промени веројатно има и повеќе од нас. Во конкретниот случај на Каталонија, оваа зима беше една од најжешките и највлажните во последните 30 години, па растенијата се натоварени со полен што може многу лесно да се шири во наредните месеци бидејќи не се очекуваат врнежи или премногу високи температури.

Но, оваа состојба, според каталонското друштво за алергија и клиничка имунологија (СЦАИК), ќе се влошува со текот на годините.

Директорот на Аеробиолошка мрежа на Каталонија од Институтот за еколошка наука и технологија на автономниот универзитет во Барселона (ИКТА-УАБ), д-р Jordордина Белмонте, објасни дека »Оваа пролет ќе биде малку сурова за страдалниците од алергија, затоа луѓето се подготвуваат за оваа ситуација бидејќи растенијата се многу натоварени и оваа година ќе има голема концентрација на полен".

Особено треви и париетарија, билки кои растат спонтано во полињата и градините, ќе произведат голема количина полен, што ќе биде проблем за страдалниците од алергија бидејќи овие растенија растат близу до земјата. Иако нема да бидат единствените: маслиновите дрвја и чемпресите се други растителни суштества кои исто така произведуваат поголема количина на полен, поточно, 15% повеќе.

Треви

СКАИК го советува тоа алергиите се зголемуваат и се пролонгираат подолго на време поради условите во животната средина. Загадувањето, како и климатските промени предизвикуваат страдаат од алергија на алергиите од февруари до ноември-декември.

Оваа пролет Аеробиолошката мрежа на Каталонија, во соработка со Центарот за компјутерски визии UAB, ќе ја лансира технолошката апликација Planttes, алатка што ќе им овозможи на граѓаните да обележат на мапата присуството на растенија кои предизвикуваат алергии кај различни точки на градовите


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.