Климатските промени ќе влијаат на градовите повеќе отколку на селата

топлотен бран произведен од климатските промени

Климатските промени имаат различни ефекти на различни места. Типично, овие промени во ефектите варираат во големи размери или од висина / географска ширина на земјината топка. Општо, климатските промени имаат ефект на зголемување на температурите, но ова зголемување нема да биде исто на сите места.

Според една студија, зголемувањето на температурите ќе влијае на градовите повеќе отколку во природните средини и дека, доколку сегашната стапка на пораст продолжи, влијанието на топлотните бранови врз градовите може да се помножи со четири. Дали сакате да дознаете повеќе за ова истражување?

Ефект од зголемувањето на температурите

топлотните бранови се посилни во градовите отколку во природните средини

Студијата за тоа како температурите ќе влијаат на градовите и природните средини е спроведена од Универзитетот во Лувен (Белгија) и тие имаа доста солидни заклучоци што ги презентираа на собранието што Европската унија за геолошки науки го одржува во Виена.

Еден од главните автори на истражувањето за температурите наречен Хендрик Воутерс изјави дека негативните ефекти од климатските промени во однос на температурите ќе бидат двојно посериозни во градовите отколку во природните области.

Веќе е познато од претходните истражувања дека ефектот на повисоките температури е поголем во градовите отколку во руралните средини. Особено во текот на ноќта има ефект на „топлински остров“, што е издигнување на топол воздух заробен на површината на тротоарите и асфалтот што предизвикува зголемување на температурите. Што ја прави оваа студија револуционерна е за прв пат да се квантифицира до кој степен градовите ќе имаат повисоки температури.

Последици од глобалното затоплување во градовите

високи температури во градовите

Постојат студии кои покажуваат дека топлотните бранови се зголемуваат во градовите, како по фреквенција, така и по интензитет. Со топлотниот бран, се зголемуваат приемите во болница поради дехидрираност, се намалува продуктивноста, се зголемуваат оштетувањата на инфраструктурата и во најекстремните случаи се зголемуваат случаите на смрт.

Во оваа студија, истражувачите спроведоа анализи за тоа како влијаат ефектите на топлотните бранови во градовите и природните средини. За да го направат ова, тие користеле мерења на температурата од последните 35 години во Белгија и ги споредиле со фреквенцијата и интензитетот со кои се надминати температурните граници. Овие граници ја означуваат штетата што е предизвикана и на здравјето и на сè што е споменато погоре.

Како резултат, може да се забележи дека за време на проучуваниот период топлотните бранови биле многу поинтензивни во градовите отколку во селата. Ова се очекува да се влоши во иднина.

Следната иднина

иднината се предвидува со повеќе топлотни бранови

Откако ќе ги добијат заклучоците од истрагите, тие се посветија на проценките за тоа што ќе се случи во иднина. Проценките се засноваат на симулации направени преку компјутерски генерирани модели. Овие проценки предвидуваат дека за периодот 2041-2075 година влијанието на топлината во градовите тоа ќе биде четири пати поголемо отколку на терен.

Истражувачите појаснуваат дека овие проценки одговараат на средно сценарио и препознаваат дека постојат бројни фактори кои можат да влијаат на пресметката, како што е драстичен пад на емисиите на стакленички гасови во атмосферата или забавување на растот на градовите.

Најлошата состојба за екстремни топлотни бранови ќе биде зголемувањето на нивоа на тревога до 10 степени и ќе трае 25 дена во текот на летото. Меѓутоа, ако емисиите на стакленички гасови се намалат, тоа би било слично како сега.

Со сето ова, се прави обид да се упати на потребата што постои за градовите да ги редизајнираат својата структура и управување врз основа на климатските промени. На пример, со вертикален градски дизајн, намалување на емисиите на стакленички гасови или користење помалку загадувачка инфраструктура. Тие се упатства за намалување на ефектите од топлотните бранови.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.