Кинетичка енергија

Кинетичка енергија

Во предметот физика на институтот Кинетичка енергијаНа Се смета за еден од најважните видови за движење на предмети. Сепак, тешко е да се разбере ако немате основни познавања за физика.

Затоа, ќе го посветиме овој напис за да ви каже с everything што треба да знаете за кинетичката енергија и кои се нејзините главни карактеристики.

Што е кинетичка енергија

Кога зборуваат за овој тип на енергија, луѓето ја сметаат за енергија што се добива за производство на електрична енергија или нешто слично. Кинетичка енергија е енергијата што ја има објектот поради своето движење. Кога сакаме да забрзаме некој објект, мора да примениме одредена сила за надминување на триењето на земјата или воздухотНа За ова, треба да завршиме работа. Затоа, ние пренесуваме енергија на објектот и тој може да се движи со константна брзина.

Тоа е оваа пренесена енергија наречена кинетичка енергија. Ако енергијата што се применува на објектот се зголемува, објектот ќе се забрза. Меѓутоа, ако престанеме да применуваме енергија врз него, неговата кинетичка енергија ќе се намали со триење додека не запре. Кинетичката енергија зависи од масата и брзината на објектот.

На телата со помала маса им треба помалку работа за да започнат да се движат. Колку побрзо одите, толку повеќе кинетичка енергија има вашето тело. Оваа енергија може да се пренесе на различни објекти и меѓу нив да се трансформира во друг вид енергија. На пример, ако некое лице трча и се судри со друг кој бил во мирување, дел од кинетичката енергија што била во тркачот ќе се пренесе на другото лице. Енергијата што треба да се примени за да постои движење мора секогаш да биде поголема од силата на триење со земјата или друга течност како што е водата или воздухот.

Пресметка на кинетичка енергија

Брзина и работа

Ако сакаме да ја пресметаме вредноста на оваа енергија, мора да го следиме образложението опишано погоре. Прво, започнуваме со наоѓање на завршената работа. Потребна е работа за пренос на кинетичка енергија на објектот. Исто така, со оглед на масата на објектот што се турка на далечина, работата мора да се помножи со сила. Силата мора да биде паралелна со површината на која се наоѓа, инаку објектот нема да се движи.

Замислете дека сакате да поместите кутија, но ја туркате на земја. Кутијата нема да може да го надмине отпорот на земјата и нема да се помести. За да се движи, мора да примениме работа и сила во насока паралелна со површината. Theе ја наречеме работата W, силата F, масата на објектот m и растојанието d. Работата е еднаква на сила и пати на далечина. Тоа е, завршената работа е еднаква на силата применета на објектот со растојанието што го поминува благодарение на таа применета сила. Дефиницијата за сила ја дава масата и забрзувањето на објектот. Ако објектот се движи со постојана брзина, тоа значи дека силата што се применува и силата на триење имаат иста вредност. Затоа, тие се сили кои се одржуваат во рамнотежа.

Вклучени сили

Интересни работи за кинетичката енергија

Откако ќе се намали силата што се применува на објектот, тој ќе почне да забавува додека не запре. Многу едноставен пример е автомобил. Кога возиме по патишта, асфалт, нечистотија, итн. Патот ни нуди отпор. Овој отпор се нарекува триење помеѓу тркалото и површината. За да ја зголемиме брзината на автомобилот, мора да согориме гориво за да генерираме кинетичка енергија. Со оваа енергија, можете да го надминете триењето и да започнете да се движите.

Меѓутоа, ако се движиме со автомобилот и престанеме да забрзуваме, ќе престанеме да применуваме сила. Во отсуство на каква било сила врз автомобилот, силата на триење нема да почне да сопира додека автомобилот не запре. Затоа, важно е да имате добро разбирање за силата на системот за интервенција за да разберете во која насока ќе се движи објектот.

Формула за кинетичка енергија

Формула за кинетичка енергија

За да се пресмета кинетичката енергија постои равенка што произлегува од претходно користеното резонирање. Ако ја знаеме почетната и крајната брзина на објектот по изминатото растојание, можеме да го замениме забрзувањето во формулата.

Затоа, кога се работи на нето количина на работа на објект, износот што го нарекуваме кинетичка енергија k се менува.

За физичарите, разбирањето на кинетичката енергија на објектот е од суштинско значење за проучување на неговата динамика. Во вселената има некои небесни тела кои ги имаат кинетичка енергија управувана од Големата експлозија и с still уште се во движење до ден -денес. Во текот на Сончевиот систем, има многу интересни објекти за проучување и неопходно е да се разбере нивната кинетичка енергија за да се предвидат нивните траектории.

Кога ја гледаме равенката за кинетичка енергија, можеме да видиме дека таа зависи од квадратот на брзината на објектот. Ова значи дека кога брзината е двојно зголемена, нејзината динамика се зголемува четири пати. Ако автомобил патува со 100 км / ч, неговата енергија е четири пати поголема од онаа на автомобил што патува со брзина од 50 км / ч. Затоа, штетата што може да биде предизвикана во несреќа е четири пати поголема од онаа на несреќа.

Оваа енергија не може да биде негативна вредностНа Секогаш мора да биде нула или позитивна. За разлика од него, брзината може да има позитивна или негативна вредност во зависност од референцата. Но, кога користите квадрат на брзина, секогаш добивате позитивна вредност.

Практичен пример

Да претпоставиме дека сме на час по астрономија и сакаме да ставиме топче хартија во корпата за отпадоци. По пресметување на растојанието, силата и траекторијата, ќе треба да примениме одредена количина кинетичка енергија на топката за да ја преместиме од нашата рака до кантата за ѓубре. Со други зборови, ние мора да го активираме. Кога топката хартија ќе ја напушти нашата рака, таа ќе почне да забрзува, а нејзиниот енергетски коефициент ќе се смени од нула (додека сме с in уште во раката) до X, во зависност од тоа колку брзо достигнува.

Во испумпан терен, топката ќе го достигне својот највисок коефициент на кинетичка енергија во моментот кога ќе ја достигне највисоката точка. Оттаму, како што започнува неговото спуштање во кантата за ѓубре, така и нејзината кинетичка енергија ќе почне да се намалува, бидејќи се повлекува од гравитацијата и се претвора во потенцијална енергија. Кога ќе стигне до дното на кантата за ѓубре или земјата и ќе застане, коефициентот на кинетичка енергија на хартиената топка ќе се врати на нула.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа што е кинетичка енергија и кои се нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.