Кина започнува проект за спречување на климатските промени

загадување во Кина

Како што знаеме, Кина страда од високо ниво на загадување на воздухот што предизвикува сериозни кардио-респираторни заболувања кај сите жители. Квалитетот на воздухот е многу низок и, во зависност од моменталното време, се концентрираат повеќе гасови и квалитетот на воздухот се влошува уште повеќе.

Затоа откривањето кои дрвја се најпогодни за намалување на загадувањето Да се ​​придонесе во борбата против климатските промени е од витално значење за Кина. Како ќе проучите кои дрвја се најповолни?

Големото загадување во Кина

пред и по контаминацијата

Воздухот во Кина има многу низок квалитет на воздухот заради фактот што тие претежно користат јаглен како гориво. Големиот број возила во оптек, големата густина на население и индустријата. Сето ова создава слој на загадување во Кина што го прави да не се дише. Милиони и милиони Кинези треба да излезат со маски, така што честички со дијаметар од 2,5 микрони не влегуваат во алвеолите на белите дробови. Овие честички предизвикуваат сериозни респираторни и васкуларни заболувања.

Затоа, од витално значење е за Кина да проучи кои дрвја апсорбираат најмногу СО2 за да можат да ги прошират и да придонесат во борбата против климатските промени. За да го направите ова, една од целите на проектот имплементиран во кинескиот град Шангај за кој ќе бидат инсталирани монитори кои ќе ги проучуваат карактеристиките на шумите на метрополата.

Со овие мерни станици ќе биде можно да се проучат видовите дрвја што се способни да апсорбираат повеќе СО2 во атмосферата. Понатаму, важно е да се проучи кои дрвја се способни да произведат најнегативни јони на кислород.

Студија за тоа кои дрвја се подобри за климатските промени

пред и по контаминацијата

Професорот на универзитетот iaиао Тонг, Лиу Чунџианг, Тоа е оној што го води проектот за проучување на најефикасните дрвја. Овој проект ќе ја следи ефективноста на шумите во управувањето со јаглерод диоксид, производство на кислород, управување со загадувањето, чистење на воздухот и одржување на биодиверзитетот.

Не само дрвјата помагаат да се апсорбира СО2, туку и земјоделството. Затоа, студијата исто така ја одредува густината и висината на земјоделските култури кои се најефикасни во борбата против контаминацијата. Исто така, мора да се земе предвид и растојанието што треба да се држи меѓу дрвјата, бидејќи ако тие се засенчуваат едни со други, количината на СО2 што ја апсорбираат би се намалила.

Мора да се има предвид дека окупацијата и територијата се витална варијабла за успех на овој проект, бидејќи Кина не може да си дозволи да „потроши“ премногу територија, бидејќи е дом на најголемата густина на население во светот. Податоците ќе им помогнат на кинеските локални власти да донесуваат одлуки и исто така ќе им помогнат на управителите на шумите да управуваат со нивните шуми.

Првата станица започна со работа во ноември кај паркот ongонгшан и е предвидено да се инсталира во следните неколку месеци. вкупно 12 еколошки станици за набудување благодарение на овој проект спроведен од Универзитетот Шангај iaиао Тонг. Покрај тоа, инсталираните монитори имаат екрани кои на населението и покажуваат некои метеоролошки варијабли како што се температурата, влажноста, густината на загадувањето итн. На овој начин, тоа, исто така, создава свест и ги информира луѓето за состојбата со квалитетот на воздухот што го дишат.

Загадувањето не е единствената грижа

Овој проект не само што ќе ги земе предвид променливите што влијаат на загадувањето и климатските промени, туку исто така ќе ги следи условите на почвата и водата и вегетацијата со цел да се проучи растот на шумата и како се менува екологијата на шумата. град

Според податоците обезбедени од Лиу, шумската покривка на Шангај, чијашто урбана агломерација има повеќе од 30 милиони жители и високо ниво на загадување, тоа беше околу 15% минатата година и градот планира да ја зголеми стапката на 25% до 2040 година.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.