Кина и Европа ќе го предводат Парискиот договор

Борба против климатските промени и Парискиот договор

Откако Доналд Трамп беше избран за претседател на САД, борбата против климатските промени заврши за вашата земја. Според Доналд Трамп, климатските промени се изум на Кинезите за да добијат конкурентност и затоа е јасно дека САД повеќе нема да го водат Парискиот договор.

Трамп го затвори целото еколошко планирање што Барак Обама и Владата на Кина го направија заедно, водејќи ги преговорите за затворање на Парискиот договор во 2015 година. Сепак, и покрај тоа што Трамп не помогна во борбата против климатските промени, Кина и Европа се подготвени да одат напред за да ја водат битката.

Програмите за животна средина откажани од Трамп

Трамп и Парискиот договор

Програмите што беа на сила пред администрацијата на Трамп да ги поништи, настојуваа да им овозможат на САД да ги исполнат целите поставени кога беше потпишан Парискиот договор. Меѓу овие цели е да се намалат емисиите на стакленички гасови помеѓу 26% и 28% до 2025 година во споредба со 2005 година. Европскиот комесар за климатска акција, Мигел Ариас Кањете, призна дека со извршната наредба на Трамп, САД остануваат без „главните алатки“ за исполнување на тие цели.

Во борбата против климатските промени веќе не можеме да сметаме на поддршката од Соединетите држави, сепак, Кина и Европа ќе продолжат да гледаат напред. И Кина и Европа нема да ги променат своите решенија, цели и политика за климатски промени, но ќе продолжат со планираните напори за подобрување на квалитетот на климата.

Кина и напори во Европа

Од 2013 година, Брисел и Пекинг го запреа дијалогот за енергетика и климатски промени што сега повторно го активираа со цел да ги исполнат целите на Парискиот договор. Овој дијалог има за цел да ја зголеми соработката во мрежите за енергетски транспорт, да ги зголеми технолошките иновации, обновливата енергија и енергетската ефикасност. Според Кањете,  климатските промени ќе играат клучна улога на годишниот самит меѓу ЕУ и Кина што ќе се одржи во јуни во Брисел.

Кина и ЕУ исто така поставија цели за намалување на Парискиот договор, како и скоро 200 земји потписнички. Намалувањето на емисиите на стакленички гасови ќе се применува од 2020 година и ќе биде доброволно. Тоа е, секоја држава си поставува свои цели. Придонесот на Кина во намалувањето на емисиите е многу мал, ако го споредиме со напорите што ги бара Европската унија. Аргументот на Пекинг е дека тие не спаѓаат во групата западни земји што го активираа проблемот со климатските промени по децении исфрлање на СО2. Обврската што ја имаат Кинезите е да можат да го достигнат максималниот врв на емисиите во 2030 година и оттаму да започнат да ги намалуваат.

Според експертите, максималните врвови на емисии во Кина ќе пристигнат пред 2030 година, бидејќи употребата на јаглен сè повеќе се напушта и се подобруваат обновливите извори на енергија.

Посветеноста на Европската унија

ЕУ и Кина ќе го предводат Парискиот договор

Европската унија има највисока климатска цел од сите меѓународни напори откако САД го напуштија Протоколот од Кјото во 2001 година намалете ги емисиите на стакленички гасови за 40% во 2030 година од нивото во 1990 година. Иако во рамките на ЕУ сега постојат тензии кога се преговара за распределба меѓу земјите на напорите и инструментите за постигнување на глобалната цел. Според неодамнешниот извештај на Carbon Market Watch, Шведска, Германија и Франција се залагаат за амбициозен развој на климатските политики. Додека друг блок, чија видлива глава е Полска, весла во спротивна насока.

Помеѓу Кина, САД и Европа акумулираат половина од емисиите на стакленички гасови на целата планета. Затоа без напор и помош на Соединетите држави, околу 15% од глобалните емисии ќе продолжат да се емитуваат И со ова, би било доста тешко да се исполни целта на Париз: да се намалат стакленички гасови, така што зголемувањето на температурата на крајот на векот не надминува 2 степени во споредба со прединдустриските нивоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.