Кејп Хорн, чувар на климатските промени

Кејп Хорн

Едно од ретките практично девствени места на планетата, Кејп Хејп Хорн, кој беше прогласен за светско наследство од страна на УНЕСКО во 2005 година, стана новиот чувар на климатските промени.

Во област каде што скоро и да нема човечка активност, каде нема загадување и исто така е далеку од индустриски емисии, во овој агол на светот флората и фауната ги живееја своите животи без да се грижат за ништо, до сега.

На јужниот врв на американскиот континент можеме да најдеме некои од најчистите води и некои од најживите зелени шуми во светот. Област која засега успеа да избега од брзиот раст на човечката популација. Тука е Рикардо Роци, биолог и директор на програмата за зачувување на биокултурниот Субантарктик, каде што има своја лабораторија.

Природна лабораторија, бидејќи како што и самиот рече на група новинари кои го придружуваа на турнеја низ Резерват за биосфера Кабо де Хорнос, »ова е парк Јуразик за северната хемисфера» Сепак, и овие предели почнаа да страдаат од ефектите на климатските промени.

Пејзаж на Кејп Хорн

Температурите постепено го надминуваат просекот од 6ºC во овој регион, предизвикувајќи животниот циклус на водни инсекти, како што се црни муви, е напреднат. Како што се загрева ова место, метаболизмот на некои видови се забрзува, предизвикувајќи скратување на нивниот животен циклус. Ова, за возврат, има ефекти врз екосистемот, особено врз птиците преселници, кои отишле таму за да се хранат за време на сезоната на ведење на некои инсекти и кои сега откриваат дека немаат на располагање храна.

Од друга страна, иако е заштитено подрачје, Истражувачите не знаат дали ќе може да одолее на инвазијата на видови кои доаѓаат од север.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.