Кејп Таун остана без вода поради суша

Кејп Таун

Сушата зголемена од ефектите на климатските промени предизвикува тоа, Кејп Таун, вториот по големина град во Јужна Африка и туристичкото срце на земјата, одбројува до тоа да остане без вода.

Доколку туристите и жителите на Кејптаун не ја намалат драстично нивната потрошувачка, градот ќе остане без вода до 12 април. Тој е првиот модерен град кој останал без вода. Како имате намера да се справите со ситуацијата?

Ден нула

фотографија од Кејп Таун

Датумот 12 април 2018 година е наречен „Ден нула“. Тоа е датумот кога, ако не се променат потрошувачките навики на неговите жители и туристи, градот ќе остане без вода. Кејп Таун има капацитет од 13,5% и со оглед на екстремната состојба на суша и зголеменото испарување на водата предизвикано од повисоки температури, исцрпувањето на водата е неизбежно.

Доколку потрошувачката не се намали, градот ќе биде принуден да ја прекине дистрибуцијата на вода. И покрај напорите, крајниот рок до Денот на нула не само што останува повеќе од веројатна закана, туку станува сè пократок.

Мерката што ја започнаа властите во областа за борба против проблемот со сушата е дека граѓаните само консумираат максимум 50 литри по лице на ден. Ова е многу драстично намалување, земајќи предвид дека 5-минутниот туш троши околу 100 литри вода, според СЗО.

Сушата што ја погодува областа е невообичаен феномен бидејќи не само што произлегува од недостаток на врнежи од дожд што ја карактеризираше последната дождовна сезона (април-октомври), туку и од фактот дека нивото на врнежи беше особено ниско и во претходните две години.

Кејп Таун без вода

суша во Кејп Таун

Временските предвидувања не најавуваат врнежи од дожд до април. Властите задржуваат ореол на надеж дека овие дождови ќе пристигнат порано и ќе ги задржат вратите отворени за туризам, и покрај фактот дека сезоната на високи туризам се совпаѓа со најсушните месеци од годината.

Пред само две години, градот користел 1.200 милијарди литри вода. Од денес, таа потрошувачка е преполовена. Според Тим Харис, извршен директор на Официјалната агенција за поттикнување на туризмот, трговијата и инвестициите, овој екстремен настан од суша се случува само еднаш на илјада години и, според тоа, тие се дополнително прилагодени на потрошувачката на вода.

Иако сушата го погоди градот, туристичката сезона беше многу добра. Харис увери дека дури и ако пристигне нула ден и чешмите престанат да работат во станбени области, хотелите ќе бидат меѓу бизнисите чие работење би било сигурно.

И што е подобро, видовме неверојатен одговор од туристите за заштеда на вода. Тие со ентузијазам се приклучија на напорите, сфатија дека можат да бидат дел од решението со приклучување кон духот на Кејптаун “, нагласи Харис.

Од 25.637 милиони долари (околу 20.615 милиони евра) што регионот ги внесе преку овој сектор во 2016 година (според изданието од 2017 година на извештајот „UNWTO Панорама на меѓународен туризам“), 7.910 милиони (околу 6.360 милиони евра) беа додадени преку Јужна Африка (30,85%).

Туризмот во Кејп Таун станува се почест и популарен. Во 2017 година, 1,3 милиони туристи го посетија градот. Исто така, треба да се спомене дека сушата влијае само на делот од Западен Кејп. Постојат многу места каде што има многу вода.

Како што можете да видите, сушата погодува многу области низ целата планета и веќе се претстојат најкатастрофалните последици. Решенијата како што е намалувањето на потрошувачката на вода се само превентивни бидејќи, ако не дожд доволно, прашање на време е кога ќе истече водата. Затоа, креирањето на политики кои помагаат во управувањето со водата е од витално значење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.