Каталонија може да остане без плажи како резултат на глобалното затоплување

Коста Брава

Коста Брава

Во Каталонија температурата ќе се зголеми за 0,8ºС во следните десет години според третиот Извештај за климатските промени во Каталонија (TICCC), кој може вртоглаво да ги зголеми смртните случаи од топлотниот бран од 50 / година денес на 2500 до 2050 година.

Но, тие не само што ќе се справат со овој проблем, туку и со можно исчезнување на плажите, бидејќи, според извештајот, до крајот на векот до петтина од плажите ќе бидат потребни дополнителни активности за одржување.

Покрај тоа, температурата може да се искачи 1,4ºС како што проценија вкупно 140 научници кои учествуваа во извештајот. Можеби не звучи многу, но во реалноста, ако се создадат инсекти кои предизвикуваат сериозни болести како денга или маларија, тие би можеле да пристигнат и да предизвикаат многу проблеми.

Ако живата во термометарот остане повисока од нормалната подолго од вообичаеното, тогаш неизбежно ќе се случат повеќе пожари. Топлината и сушата се типични за Медитеранот, но со зголемување од 1,4ºС, ризикот од пожари ќе биде многу поголем.

Во однос на дождовите, Се проценува дека до средината на овој век ќе има намалување со просечни близу -10% во пролет, лето и есен, што е кога е потребно повеќе вода, особено во потоплите месеци поради доаѓањето на туристи.

Резервоар за Сау (Вик)

Исто така, бидејќи зимите стануваат сè поблаги, а летото потопло, медузата и токсичните алги полесно се размножуваат, додека некои видови типични за каталонскиот брег се движат кон север.

Сепак, дури и земајќи предвид сè, стакленичките гасови продолжуваат да се испуштаат. Иако Каталонија се обиде да го анализира влијанието на климатските промени и да спроведе политики за ублажување и прилагодување за да се обиде да и се спротивстави, според извештајот, реалните ефекти од преземените мерки се ограничени.

Можете да го прочитате извештајот овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.