Каспиското Море

Денес ќе разговараме за море што го добива ова име, но е ендорејско езеро со солена вода. Тоа е за Касписко Море. Каспиското Море е водно тело кое е целосно опкружено со копно и без директен излез на море или океан. Затоа, ако ја следиме дефиницијата дадена во геологијата, тоа е страна, а не море. Има одредено ниво на соленост и е класифициран како најголемото внатрешно езеро или ендорејскиот слив во светот. Во исто време, се смета за најмало море во светот.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, геологија и curубопитност на Каспиското Море.

клучните карактеристики

Формирање на Касписко Море

При разгледување на Каспиското Море или езеро, мора да се разгледа и правниот аспект. На пример, ако тоа ќе го сметаат за море од земјите што го ограничуваат, и природните ресурси што постојат во нејзините фондови би биле сопственост на брегот на секоја земја. Во спротивно, ако зборуваме за езеро, речните ресурси ќе бидат поделени подеднакво помеѓу крајбрежните земји.

Каспиското Море лежи источно од планините Кавказ во длабока депресија помеѓу Европа и Азија. Ние сме приближно 28 метри под нивото на морето. Крајбрежните земји околу Каспиското Море се Иран, Азербејџан, Туркменистан, Русија и Казахстан. Ова море е составено од 3 сливови: централен или среден север и јужниот басен.

Првиот слив е најмал, бидејќи опфаќа само нешто повеќе од една четвртина од вкупната површина на морето. Тоа е исто така најплиткиот дел што можеме да го најдеме на овие простори. Централниот слив има длабочина од околу 190 метри, што овозможува постоење на поголемо количество природни ресурси, иако најдлабокото е на југот. Јужниот слив собира 2/3 од вкупниот волумен на вода во Каспиското Море.

Вкупната ширина на ова море е во просек околу 230 километри. На најшироката точка е способен да мери 435 километри и неговата максимална должина е приближно 1030 километри. Најдлабокиот дел е област каде теренот нагло се издига на длабочина од 1.025 метри. Приближната вкупна површина на морето е 371000 квадратни километри со волумен на вода од 78.200 кубни километри. Може да се каже дека ова море содржи повеќе од 40% од сите континентални води на светот. Иако нема излез од морето, немаше океан да се храни од повеќе реки што се влеваат во него.

Меѓу најважните реки што се влеваат во ова море ги истакнуваме Урал, Терек, Атрак и Кура. Ова е една од причините зошто е познато како море бидејќи има многу реки што се влеваат во него.

Формирање на Касписко Море

Загадување на каспиското море

Водите на ова море се малку солени, иако само околу една третина од соленоста на океанската вода. Ова се должи на процентот на вода што испарува бидејќи во некои области е доста висок.

Кога злото наречено Паратетис се формираше пред околу 5.5 милиони години, тој ја изгуби врската со морето и беше целосно изолиран по намалувањето на нивото на водата и подигнувањето на земјината кора што ги формираше блиските планини. Овие планини се Кавказ и Елбурц. На почетокот на формирањето на Каспиското Море, тој формираше единствен слив заедно со Црното Море и го достигна својот максимален обем за време на Палеоцен. Тогаш во тоа време се доживеа големо издигнување на планините на Кавказ што фаворизираше одвојување на сливот на две различни тела. Ова предизвика целосно изолирање на Каспиското Море.

Биодиверзитет и закани на Каспиското Море

Како што може да очекувате, Каспиското Море е дел од голема количина на биодиверзитет. Во него има повеќе од 850 видови животни и повеќе од 500 видови растенија Благодарение на овие уникатни услови на формирање, прогласено е дека се сместени приближно 400 ендемски видови животни и уште многу други кои коегзистираат во делтите на реките и крајбрежјето.

Некои животински видови што можеме да ги најдеме во Каспиското Море се: фоката, е едно од најпознатите иконски животни, бидејќи не се наоѓаат на друго место на земјата, бидејќи тоа е ендемичен вид. Исто така, имаме голем број риби како што се костур, штука, харинга, бела рипка од замок, пожар, платика и есетра. Есетрата е една од рибите што им даваат најмногу пари на околните земји бидејќи нејзината срна се служи како кавијар. Риболов на есетра во ова море претставува скоро 90% од неговиот светски улов.

Ако одиме во подводниот дел на екосистемот, можеме да забележиме и постоење на разни видови мекотели и ракови, како и некои влекачи. Ја наоѓаме руската желка, црната желка, меѓу другите. На површината и околу морето, некои птици се гнездат и презимуваат, како на пр каспискиот галеб, обичен чизма, обичен лебед, обична гуска, пајаг, лебед и царски орел, Меѓу другите.

Во однос на вегетацијата, наоѓаме некои видови црвени и кафеави алги кои се наоѓаат во длабочините на морето и во некои области на крајбрежјето. Во областите поблиску до брегот се развиваат некои ксерофитни растенија кои растат поволно. Некои од овие растенија се прилагодени на посуви почви.

Закани

Како што се очекуваше, ова море е загрозено од човечки економски активности. Сливот на ова море е изобилен со наоѓалишта на нафта и природен гас. Овие природни ресурси се најважни во целиот регион. Експлоатацијата на производството се зголеми во последните децении во зависност од побарувачката. Заедно со риболов на есетра, тие придонесуваат за голем економски раст, што исто така предизвикува влијанија врз животната средина.

Ова се должи на контаминацијата на водата како резултат на изградбата на платформи за екстракција, вештачки острови и други структури кои се неопходни за да може да се извлечат овие природни ресурси и да се испуштат токсичните материи од земјоделството и сточарството.

Постои и постојани закани од излевање на нафта. Бидејќи природата на морето е затворена, Каспиското Море е многу ранливо на загадување.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Каспиското Море.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.