Кантабриско Море

Кантабриско Море

Северна Шпанија е оштетена од Кантабриско Море. Сместено е во близина на европскиот брег на Северен Атлантик. Исто така е задолжен за капење на западниот брег на Франција. Има други имиња како Бискејскиот залив на англиски и на француски јазик како Голф де Гаскоњ. Тоа е област на води многу богата со биодиверзитет и извор на риболов за шпанската сцена.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, геологија и биодиверзитет на Кантабриското Море.

клучните карактеристики

брегови на Кантабриското Море

Тоа е море кое има продолжение од околу 800 километри од Кејп Ортегал лоциран во Галиција, до Пунта де Пенмарх во француска Бретања. И покрај тоа што морето не е премногу обемно по големина, тој има прилично изразена максимална длабочина. И дали е тоа нејзината длабочина Максимална рунда 4.750 метри и се наоѓа во ровот Карранди, крај брегот на Астуриа.

Како што одиме кон најсеверната област близу Франција, Кантабриското Море се намалува во длабочина. Има просечна соленост од околу 35 грама на литар, иако е многу пониска близу крајбрежјето. Особено на устието на доста големи реки како што се Гарон или Лоара во Франција, соленоста се намалува особено поради снабдувањето со свежа вода од овие реки.

Со оглед на помалата големина, најмногу влијае на плимата и осеката. Понекогаш плимата и осеката достигнува амплитуди од 4.5 метри. Линијата што се следи по целиот брег е прилично праволиниска. Единствените географски карактеристики што можат да се истакнат во овие области се Бискејскиот Залив, на француско-шпанската граница, ртовите на Пањас, Ајо и Мачихако, како и заливите на Сантандер, Аркахон или Ла Рошел, меѓу другите.

Исто така ги искапува крајбрежјата на островите лоцирани во францускиот дел. Овие острови се Олерон, Ре, Јеу и други.

Пристаништа на Кантабриското Море и клима

брег на Луго

Toе анализираме кои се главните пристаништа на Кантабриското Море:

 • Пристаништа на шпанскиот брег: Ова се пристаништата Хихон, Сантандер и Билбао. Овие три пристаништа имаат поморски врски и со југот на Англија и со делот со Франција.
 • Пристаништа на брегот на Франција: се пристаништата познати под имињата Бајон, Бијариц, Сент Jeanан де Луз и Ла Рошел.

По должината на брегот на Кантабриа има неколку крајбрежни одморалишта, како и некои плажи кои сурферите ги ценат многу. И тоа е дека тука постои режим на ветрови што генерира силен оток совршен да оди на југ.

Сега ќе ја анализираме преовладувачката клима во областите на Кантабриското Море. Во зима во оваа област, бури познати како жлезда и Тие се придружени со обилни дождови, ветрови и бранови кои достигнуваат надморска височина од 7 метри. Обично одржува умерени температури во текот на целата година. Сепак, температурата на површинските води се движи од 11 степени во зима до 22 степени во лето.

Биодиверзитет на Кантабриското Море

природа во морето

Дека водите на ова море населуваат бројни животински видови. Тоа е доста познато по тоа што има многу видови на цетаци. Меѓу најпознатите видови на цетаци и на побарувачката на туристичката јавност, го наоѓаме Китот со клунови на Кувиер, многу редок во европските мориња. Понатаму, можете да видите некои примероци на Северноатлантскиот десен кит. Ова има одлична туристичка атракција, бидејќи беше полно, тоа е вид што скоро исчезна од вековниот неселективен риболов од баскиски китови. Постојат бројни влијанија врз животната средина, не само од риболов на овие китови, туку и од загадувањето на водите и уништувањето на природните живеалишта.

Други морски цицачи кои се издвојуваат во ова море се кит-перка, сперма-кит, свинче и некои видови делфини. На источниот брег на устието наоѓаме терен каде преовладува варовничка карпа, што е многу неправилен карст кој има бројни и повеќе во форма на сводови. Секоја од овие врвови се високи околу 300-400 метри, вчера еден од нив се наоѓа Ермитаж на Сан Педро де Атксар.

Една од најголемите и најдобро сочувани дабови јами Холм на целото крајбрежје на Кантабриа и светот се развива на варовничка почва. Тоа е густа, стара и добро развиена шума што е дом на голема заедница на цицачи. Со оглед на густината на вегетацијата, цицачите можат подобро да се заштитат и да се сокријат од заканите.

Меѓу цицачите кои се истакнуваат во оваа шума, имаме дива свиња, визон, лисица и срна. Благодарение на густата шума може да им обезбеди голем број желади, дрвја од јагоди и друго овошје од храна и доволно скривалишта за да се заштитат.

Плажи

Конечно, ќе анализираме кои се главните плажи во Кантабриското Море.

 • Плажа Лаида: Тој е најголем по долго време, но неговата големина со текот на времето се намалува како резултат на губење на вегетацијата. Беше направен обид за обнова на дината, но тој беше однесен по морска бура во 50-тите.
 • Плажа Лаидаксу: тој е помал во претходниот, до тој степен што кога има плима и осека, тој исчезнува целосно. Тој е прилично заштитен и е многу жешко лето во оваа област. Многумина ја користат можноста да одат на оваа плажа пред и по летото бидејќи таа одржува прилично пријатна температура. Како и да е, струите се изложени, така што има знаци за ограничување на пливањето.
 • Плажа Ларга: тоа е едно од најпрометните од страна на туристите. Составен е од Кејп Огоњо кој е формиран од варовничка маса покриена со дабова шума од Кантабриа. Се спушта на висина од 300 метри до морето.
 • Плажа Сан Антонио: Се наоѓа во внатрешноста на вливот и има неколку различни области. Од една страна ја имаме плажата Сукариета и вештачкиот песок што се формираше по баладата и е тотално изолиран, но се појави при напливот. Тоа е нешто опасна плажа поради струите, но кога е при плима и плима овозможува прошетки до мочуриштата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Кантабриското Море и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.