Каникула

Каникула

Кога зборуваме за метеорологија, постојат различни видови на феномени што можат да се појават годишно и кои имаат уникатно потекло и карактеристики. Денес ќе разговараме за Каникула. Ова име ги одгледува кучињата и се чини дека таму се појавило екстракција на „кучешки ден“. Иако кучињата немаат многу врска со значењето на топлотниот бран. Деновите на кучињата се период кога е многу жешко и се однесува на starвездата на Силвио во соelвездието Канис Маиор, која во текот на овие денови станува многу посветла на небото.

Во оваа статија ќе објасниме што е каникула, кои се нејзините карактеристики и потекло.

клучните карактеристики

сончеви зраци со поголема сила

Кога ќе пристигне летниот период, со theвездието достигнува максимално ниво на милијарди на небото. Појавата на Сириус ги тресеше предците бидејќи тоа значеше дека ќе биде многу жешко. Беше познат како жарче. За ова соelвездие, што е посветло, се сметаше дека емитува повеќе топлина заедно со сонцето. И двајцата создадоа придонес на топлина што ги направи тие денови најжешки во текот на целата година. Денес, најжешките денови не се совпаѓаат со издигнувањето на спиралата на Сириус, кое се забележува на почетокот на септември. Сепак, каникулата толку навлезе во традицијата што продолжува да се користи.

Период на каникула во Шпанија

каникула како време на високи температури

Каникулата не е ништо повеќе од статистички најжешкиот период од годината. Во Шпанија ги имаме најжешките денови во годината помеѓу 15 јули и 15 август. Неговиот почеток не се совпаѓа со почетокот на летото е единственото нешто, туку е во средина. Фактот дека ова се случува на овој начин главно се должи на три фактори. Toе анализираме кои се главните фактори што ја прават летната жештина да не одговара на астрономското лето:

 • Во овие датуми сонцето сјае на северната хемисфера повеќе нормално од кога било. Ова предизвикува склоност на сончевите зраци да биде директна. Наклонот на сончевите зраци е многу помал во зима, па затоа пренесува многу повеќе зрачење. По неколку недели со ова сценарио, земјата се прегрее и дестилира топлина. Да не заборавиме дека ако на ова го додадеме и топлинскиот островски ефект на градовите, тие можат да се претворат во неподнослива топлина.
 • Морето има повисоки температури и неговото терморегулаторно дејство почнува да слабее. Знаеме дека на морето му треба подолго време да се аклиматизира, за да се достигнат температурите на атмосферата. Воздухот станува постуден или потопол побрзо од морето. Затоа, мора да се земе предвид дека за да можат сончевите зраци да ја загреат целата маса на океанот, мора да помине доволно време за тоа.
 • Неколку недели порано, имајќи пониски записи на неговата површина, Ја освежува атмосферата низ морските ветрови и во тој момент не толку многу.

Топлински бранови и каникула

топлина во лето

Имајте на ум дека каникулата не е иста со топлотниот бран. Додека првиот е статистички потопол период и кој паѓа на повеќе или помалку исти датуми секоја година, топлотните бранови имаат повеќе каприциозна и случајна дистрибуција. Вистина е дека во многу наврати тие се совпаѓаат со време. Нормално е дека додадено на статистички потопол период може да биде поврзано со топлотни бранови. Оваа топлина ги зголемува просечните температури и статистички станува потопла. На пример, Помеѓу 23 и 25 јули 1995 година, топлотниот бран остави записи од 46 степени во опсерваторијата во Севилја и Кордоба.. Овие вредности се извонредни, но не се далеку од двата 43-44 степени што се нормално присутни на овие датуми. Овие температури обично се гледаат во депресијата во Гвадалкивир.

Да се ​​биде среде лето, нормално е термометрите да се зголемуваат и уште повеќе да се зголемуваат во градовите. Каникулата е позната и по тоа што е период на средина на летото, внатре-фестивалска суша. Обично трае максимум околу 40 дена и е таму каде што има највисока температура на задушување.

Меѓу карактеристиките што ги имаме за каникулата, го гледаме следново:

 • Температури над 37 степени: Овие температури честопати можат да создадат некои здравствени проблеми кај најранливите луѓе. Иако топлотните бранови се поопасни за да бидат побрзи, топлотните бранови можат да бидат поупорни.
 • Намалување на врнежите: високите температури спречуваат создавање облаци од дожд поради пораст на топол воздух и намалување на еколошкиот термички градиент.
 • Прекумерно греење на воздухот: воздухот станува топол што побрзо циркулира од едно до друго место.
 • Тотално ведро небо: е поврзано со гореспоменатото. Високите температури го забавуваат формирањето облаци од дожд.

Високи температури

Во каникулата вообичаено е да се најдат неколку градови во Шпанија во кои термометрите допираат или дури надминуваат 40 степени. Некои прогнози се обично 45 степени, особено ако додадете ефект на топлотен бран во целосна топлина. Овие високи температури се придружени со пожари и суши. Сушите се сериозни периоди кои влијаат на вегетацијата и водните ресурси од страна на луѓето.

Секако, треба да се спомене дека климатските промени секоја година ја влошуваат состојбата со канакула. Тоа е, постои повисока просечна температура во текот на овие 40 дена отколку што обично трае каникулата.

Некои од советите дадени за борба против овие денови на силна топлина, се следниве:

 • Избегнувајте директно изложување на сонце, особено напладне, што е кога сончевите зраци имаат помал степен на наклон, а температурите се повисоки.
 • Пијте вода континуирано за да се избегне дехидрација.
 • Јадете свежа храна
 • Нанесете крем за сончање за да се избегнат изгореници
 • Користете чадори, Лесна облека и капа за да се заштитите од сонцето.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за каникулата и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)