Камбријски период

Камбриски

Во рамките на палеозојската ера имаме неколку периоди во кои геолошко време. Првата поделба припаѓа Камбриски. Тоа е поделба на геолошката временска рамка и првиот од шесте периоди од палеозојската ера. Започна пред приближно 541 милиони години и заврши приближно пред 485 милиони години. Следниот период е Ордовичар.

Во оваа статија ќе се фокусираме на сите карактеристики, геологија, клима, флора и фауна од периодот на Камбрија.

клучните карактеристики

Камбриски животни

Овој период на палеозојската идеја преовладува со тоа што има големо влијание на геолошко ниво на целата планета. Камбрискиот се смета дека трае само 70 милиони години, но науката успеа да го поправи благодарение на информациите од фосилните записи. Гранка на геологија која се фокусира на овие трансформации што ги доживеала планетата земја уште од нејзиното формирање историска геологија.

Целиот овој период го добива името на Камбриецот од името што доаѓа од Камбрија. Ова име е латинизирана форма на Цимру што значи Велс. Велс е денес каде се идентификувани првите геолошки остатоци кои припаѓаат на овој период. Заедно со оваа геолошка поделба, за прв пат е забележана голема експлозија на живот во фосили. Може да се разликуваат првите повеќеклеточни организми кои се посложени од сунѓерите или медузите.

Меѓу најважните суштества во овој период се зелените алги кои имаат дијаметар едвај неколку милиметри поради трилобитите. Овие трилобити се позната група на членконоги кои успеале да преживеат две масовни истребувања. Ова појавување на животот се нарекува камбриска експлозија и беше еден од најголемите настани што ја одбележаа границата помеѓу неопротерозоикот и камбрискиот период.

Геологија од камбрискиот период

Фосилни записи

Во овој период се смета дека континентите биле резултат на распарчување на голем суперконтинент што веќе постоел неопротерозоик и се викал Панотија. Најголемиот фрагмент од суперконтинентот е Гондвана и се наоѓа на југ заедно со 3 мали континенти наречени Лауренција, Сибир и Балтик. Овие континенти се движеле кон север поради движењето на Тектонски плочи кои се придвижуваат преку струи на конвекција на Земјината мантија.

Така лебдат континентите почнаа да ги формираат позициите што ги знаеме денес. Стапките на континентален лебдат во камбрискиот период се проценува дека се ненормално високи во споредба со претходните периоди. Ова значи дека имало голема активност на тектонските плочи. Благодарение на овие движења на континентите, беше можно да се зголеми биодиверзитетот на планетарно ниво, бидејќи беа создадени разни екосистеми со различни карактеристики.

Океанот Панталаса е оној што покриваше поголем дел од целата планета, додека други помали океани како што се прото-Тетис и океанот Канти се најдоа помеѓу водите на помалите континенти наречени Лауренција и Балтик.

Камбриска клима

Камбриски наслаги

Климата од камбрискиот период се верува дека била значително потопла отколку во претходните времиња. Во овој период немало ледено доба на половите. Тоа е, ниту еден копен коп не бил покриен со мраз. За возврат, камбрискиот период е поделен на периоди: долна камбриска, среднокамбриска и горна камбриска. Briefе ги анализираме накратко климата и геологијата во секоја ера од овој период.

  • Долна камбријска: За тоа време континентот Гондвана и другите помали копнени маси ги окупираа сите екваторијални зони. Ова е познато благодарение на записите за варовнички наслаги во изобилство мориња и тропски епиконтинентали. Во тоа време, кадомската орогенија е она што доведе до периоди на потопување на големи копнени маси на почетокот на камбрискиот.
  • Среден камбриски: за тоа време имаше трансгресивен циклус кој беше прекинат од два регресивни импулси.
  • Горниот камбриски јазик: Голем дел од континентот Гондвана, кој заземаше повеќе екваторијални позиции, се движеше кон постудените ширини. Тие беа заменети на позиции бидејќи помалите континентални маси како Лауренција, Сибир и Австралија заземаа екваторијални позиции.

Експлозија на живот

Camивот на камбрискиот период

Како што споменавме порано, се знаеше дека овој период е поделба на времето каде што имало поинтензивен излив на живот отколку што било познато досега. Позната е како експлозија на Камбриј. Оваа експлозија довела до појава на неверојатен биодиверзитет на планетата, во која биле вклучени многу групи на животни што ги познаваме денес.

Меѓу овие животни што се појавија, ги наоѓаме хордатите на кои им припаѓа родот на 'рбетници и кои вклучуваат луѓе. Не е познато со сигурност како е можна таква искра на биолошка експлозија. Се верува дека можеби бил кислородот што тогаш бил присутен во атмосферата и дека, благодарение на емисиите од цијанобактерии и алги, кои извршиле фотосинтеза, може да ги достигне нивоата потребни за сите организми да ги развиваат своите посложени структури давајќи различни форми на животот.

Друг аспект што треба да се земе предвид е околината што го правеше малку погостопримливо како што времето се загреваше и се подигаше нивото на морето. На овој начин се создадоа плитки морски живеалишта кои беа идеални за генерирање нови форми на живот бидејќи има големи количини на хранливи материи.

Сепак, се смета дека многу научници тие ја преувеличија големината на експлозијата во Камбриј поради размножување на животни со тврди структури кои побрзо и полесно се фосилизирале од нивните претходници. Како сето ова, може да имате фосилни записи само зависи од структурата на телото. Ако телото е меко, не може да се фосилизира на ист начин. На пример, многу е познато за брахиоодите кои живееле во школки слични на школки и кора и други животни кои имаат артикулирани надворешни скелети познати денес како членконоги.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за периодот на Камбриј.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.