Камбриска фауна

античка флора и фауна

El Камбријски период е првиот што ја составил палеозојската ера. Започна пред околу 541 милиони години и траеше до пред околу 485 милиони години. Токму во овој период нашата планета беше сведок на голема диверзификација и масивност на постојниот живот. На Камбриска фауна Тој беше главниот јунак на таканаречената „Камбриска експлозија“. Тука се појавија голем број животински видови кои веќе беа повеќеклеточни и започнаа да ги населуваат морињата.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики и еволуција на камбриската фауна.

Камбријски период

Камбриска фауна

Пред сè, ќе разгледаме некои од главните карактеристики на овој геолошки временски период. Таа е една од геолошките епохи што најмногу ја проучувале специјалисти од палеонтологот. И тоа е дека има многу промени на геолошко ниво и еволуција на постојните живи организми. Сето ова се должи на драстична промена на условите во животната средина што постоеле во тоа време. Знаеме дека овој период траеше приближно 56 милиони години. Меѓу главните карактеристики, наоѓаме диверзификација и еволуција на живите суштества што ја населувале планетата.

Благодарение на овие промени, започнаа да постојат бројни нови рабови на живи суштества кои се одржуваат до денес. Што се однесува до геологијата, меѓу најзначајните промени беа преместувањето и расцепканоста на постојните суперконтиненти. Огромното мнозинство специјалисти потврдуваат дека постојат различни фрагменти од земјината кора што биле во периодот на Камбријан и дека тие биле резултат на распарчување на уште поголем супер континент. Овој супер континент наречен Панотија беше поделена на 4 други познати под името: Гондвана, Балтика, Лауренција и Сибир.

Брзината на континенталниот лебдат во овој период беше многу поголема отколку денес. Ова предизвика фрагменти да се одделат со поголема брзина. Во однос на климата, има малку записи, но има некои фосили со кои се проучувани карактеристики на животната средина. Се наведува дека за време на Камбрискиот температури биле значително повисоки од оние во другите геолошки периоди. Тоа е затоа што на планетата немало скоро никакви фрагменти од мраз. Скоро целата северна хемисфера беше покриена со океанот Фанталаса и климата беше умерена и океанска по тип.

Во однос на климата, исто така, знаеме дека имаше некои сезонски осцилации на таков начин што се наведува дека тие немале премногу нагли промени. Сепак, некои специјалисти тврдат дека на крајот од камбрискиот може да се забележи намалување на глобалната температура. Ова предизвикува некои континенти што се движеа побавно да бидат покриени со мраз.

Вида

морска камбриска фауна

Во однос на животот во овој период е таканаречената камбриска експлозија благодарение на што се случи необична диверзификација на сите форми на живот. Иако животот се појавил во архаичниот еон, тогаш не било до периодот на Камбриј можеше да се диверзифицира бидејќи остатокот од животот беше многу едноставен. Овој феномен е познат бидејќи повеќето видови може да еволуираат. Голема разновидност на живи суштества се појави скоро истовремено. Благодарение на фосилните записи, пронајдена е голема количина на информации. Причините за експлозијата во Камбриј не беа во можност конкретно да утврдат кои се почетоците со кои животот би можел да се диверзифицира.

Се проценува дека тие биле следниве причини:

  • Зголемување на атмосферскиот кислород
  • Зголемување на нивото на озон во озонската обвивка и заштита од штетно ултравиолетово зрачење.
  • Зголемете го нивото на морето. Ова значеше дека можностите за сместување на поголем број живеалишта, еколошки ниши и, според тоа, поголем број на видови може да се зголемат.

Камбриска фауна

живот во камбрико

Камбриската фауна населена главно во вода. Сите екосистеми беа многу обемни и беа пронајдени во океаните. Повеќето животни кои ја сочинуваат камбриската фауна биле комплексни без'рбетници. Тука ги наоѓаме трилобитите, некои големи без'рбетници и други групи како тоа се мекотели, сунѓери и црви. Byе ги анализираме еден по еден најраспространетите видови на камбриската фауна:

Сунѓери

Во овој период било вообичаено да се најдат голем број сунѓери на морското дно. Денес тие се класифицирани на работ на каша. Неговата главна карактеристика е тоа што има столбови низ целата нејзина структура. Преку овие пори тие помагаат да циркулираат и филтрирајте ги хранливите материи што се наоѓаат во водата. Фосилните записи на овие организми помогнаа да се добијат информации за развојот на овие животни во тоа време. Благодарение на овие фосилни записи, познато е дека имало сунѓери слични на дрвени структури и други со форма на конус.

Членконогите

Тие беа најразвиените и најбројните животни. Денес, тие остануваат најраспространетиот број на животни во животинското царство. Во камбриската фауна, ова не беше исклучок. Во рамките на оваа група, најрепрезентативни наоѓаме како трилобити. Тие изобилуваа во овој период на скоро одржување на своето постоење до крајот на Пермиски период. Тие беа едни од првите животни кои го развија сетилото за вид.

Камбриска фауна: мекотели

Мекотерите претрпеа големи разновидни трансформации во различни класи. Некои од нив се наоѓаат и денес. Имаме гастроподи и цефалоподи, меѓу другите.

Ехинодерми

Во овој период имаше многу експанзија и диверзификација. Се појавија нови видови ехинодерми кои можат да се прилагодат на различните постојни услови на животната средина. Часот што преживеал најдолго бил криноидот.

Камбриска фауна: хордати

Тоа беше најважната група на животни е тоа што го имаше своето потекло во овој период. Благодарение на овие животни е познато дека камбриската фауна диверзифицираше голем број групи како на пр 'рбетниците меѓу кои имаме водоземци, риби, влекачи, птици и цицачи. Карактеристична карактеристика на овие животни е тоа што тие имаат структура позната како нотохорд. Оттука и името хордати. Нотохордот е тубуларен кабел кој се протега низ целиот дорзален дел на индивидуата и има структурна функција. Исто така постои и централен нервен систем, пост-анален опаш и перфориран фаринкс.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за камбриската фауна и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.