Калифорнија со непосреден ризик од голем земјотрес

Вина во Сан Андрес

Повеќе од 140 потреси ја ставија Калифорнија во состојба на готовност, и тоа е тоа голем земјотрес може да се случи во секој момент. Земјотресите, кои имаа интензитет помеѓу 1,4 и 4,3 според Геолошкиот институт на САД (USGS, за неговиот акроним на англиски), можеа да влијаат на раседот на Сан Андрес, што претставува закана за земја.

Калифорнија може да биде потресена од земјотрес со интензитет од 7 степени или поголем, како последица на триењето помеѓу северноамериканската плоча и пацифичката плоча.

Повеќе од 140 потреси регистрирани последните денови се случија во Салтонско Море, езеро северо-источно од Сан Диего. Иако не беа многу интензивни, тие ги загрижуваат експертите, кои го предупредија тоа не можете да го изневерите вашиот чуварбидејќи може да се случи многу силен земјотрес во секое време.

Градовите како Сан Диего, Вентура, Сан Бернардино, Риверсајд, Оранџ, Лос Анџелес и окрузите Керн и Империјал би можеле да бидат први и најпогодени од можниот земјотрес, затоа предупредувањето е максимално.

Сан Андрес

Сепак, директорот на Центарот за земјотреси во Јужна Калифорнија, Томас Х. Jordanордан, е оптимист. Тој коментира дека шансите за голем земјотрес да се случи во следните неколку часа се мали, бидејќи се намалиле и потресите во Салтон морето. Сепак, постојат делови од вина во Сан Андрес кои се активни подолго време. Таков е случајот со најјужниот расцеп, за кој се произведуваа земјотреси 330 години.

Големи земјотреси во Калифорнија се случуваат секој 150 или 200 годиниЗатоа, заканата е секогаш присутна, особено ако се земе предвид дека во 1906 година во Сан Франциско имаше големина од 7,9 до 8,6 степени што предизвика повеќе од 3000 смртни случаи.

Ако сакате да знаете кои се последните земјотреси што се случиле, можете да направите кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.