Месечински календар 2018 година

Месечински календар 2018 година

Како што знаеме, нашата месечина има комплетен циклус од 28 дена. Овој сателит поминува низ четири фази како што поминуваат овие денови. Добро познатите фази се: нова, растечка, полна и опаѓачка. Денес ќе ви го покажеме Лунарен календар 2018 година со сите затемнувања, знаци и извесно астролошко толкување. Beginе започнеме да го опишуваме календарот за месец мај во кој се наоѓаме и ќе одиме до декември.

Дали сакате да го знаете датумот на сите фази на Месечината и значењето на истата? Продолжете да читате

Месечината во мај

Месечината во мај

Во овој месец мај имавме последната четвртина месечина на 7 мај и млада месечина на 15 мај. За овој месец, месечината ни носи доволно енергија за да преземеме некои други недвижнини, економски, семеен или градежен проект. Започнувањето со вежбање е многу добра опција на овие датуми и затоа не се справуваме премногу со стресот.

Првиот квартал ќе се појави на 22 мај и, конечно, полната месечина на 29 мај. Знакот е Стрелец и ни покажува радост и ентузијазам на крајот на месецот. Без сомнение и чиста доверба се елементите што ќе не придружуваат. Кога сме дарежливи во секој гест во текот на денот, го добиваме клучот за градите на изобилство. Денот на полна месечина е добра опција за планирање спортска активност.

Месечината во јуни

Месечината во јуни

Во јуни, високите температури и почетокот на летната краткоденица пристигнуваат сè повеќе. Е имаме дПоследниот квартал на 5 јуни и новата месечина на 13 јуни. Знакот е Близнаци. Стратегиите што се користат во комуникацијата можат да ни помогнат да допреме до другите луѓе и да се покажеме какви што сме. Ние мора внимателно да ги процениме околностите во кои се наоѓаме и да учиме јазици или да започнеме нови студии. Оваа месечина е подготвена да ги носи работите со хумор.

Од друга страна, ќе имаме првиот квартал на 20 јуни и полната месечина на 28 јуни. Знакот е Јарец. Месечината на овие датуми е поконструктивна, макотрпна, концентрирана и пожртвувана. Целата енергија што ја имате за да се справите со проблемите и да ги решите се намалува. Не оставајте ја работата половина завршена. Вашиот емотивен свет ќе биде нешто позапречен.

Месечината во јули

Месечината во јули

Среде лето, месец на годишен одмор за многумина, ќе го имаме последниот квартал на 4 јули и новата месечина на 12-ти. Theе имаме делумно затемнување на сонцето во знакот на рак. Овие денови можат да бидат многу интензивни за некои. Важно е да се знаеме себеси и да знаеме кои сме и што бараме. Нашата примарна средина може да нè натера да се идентификуваме и да видиме дека работите за кои мислевме дека не припаѓаат на нас. Од витално значење е да бидете искрени со самите себе и сè што не содржи ќе затвори фаза во нашиот живот.

El Првиот квартал ќе го имаме на 19 јули, а полната месечина на 27 јули, придружено со целосно затемнување на Месечината во Водолија. Овие денови исто така ќе бидат поинтензивни. Основните прашања мора да нè наведат да ја преминеме таа граница на слободата. Можеби ќе се најдеме со различни интереси, поотворена affубов и чувство на поголема леснотија. Можеби сме повеќе исклучени од вообичаеното, и физички и психички. Ова е нормално во топла, годишна одмор и тивка околина.

Месечината во август

Месечината во август

El Последниот квартал ќе биде на 2 август, а месечината ќе врне на 11-ти Август со делумно затемнување на сонцето. Знакот е Лав. Деновиве нема да добиеме ништо без примена на храброст и индивидуалност на работите. Она што тие ќе ни го кажат во нашето опкружување нема да послужи за донесување важни одлуки.

El четвртата за депилација ќе пристигне на 17 август, а полната месечина на 26 во знакот на Риби. Во овие времиња, фантазијата, соништата и интуицијата ни помагаат да продолжиме секој ден. Исто така, ексцесите и лековите можат да ви понудат присилно исклучување. Избегнувајте ги. Во овие жешки денови можеме да бидеме повеќе склони кон измами или изманипулирани. Сепак, ова можеме да го избегнеме ако воспоставиме контакт со луѓе кои ни кажуваат дека сме изманипулирани или измамени. Искористете ги овие денови затоа што тој ќе биде поемпатичен со другите и покреативен.

Месечината во септември

Месечината во септември

Во овој месец ќе се одржи последната четвртина на 1-ви и младата месечина на 9-ти во знакот на Девица. Септември е придружен со рутина, стрес, постпразнична траума итн. Оваа навика може да се поправи со мали корекции. Кога порачуваме во најмало, можеме да бидеме помирни во големиот. Има премногу што да се направи за да се биде во ментална мешавина.

El првиот квартал ќе биде на 16-ти, а полната месечина на 25-ти во знакот на Овен. Климата ќе биде акција, иницијатива и индивидуализам. Деновиве ќе мора да се преселиме и ќе биде совршено да ги започнеме работите. Може да има одредена клима на насилство. За да ги елиминирате, подобро е да вежбате спорт на отворено.

Месечината во октомври

Месечината во октомври

Во месец октомври температурите почнуваат да опаѓаат и ја поздравуваме есента. Месечината што опаѓа ќе дојде на 2 октомври и пополнете го на 9 во знакот на Вага. Можеме да имаме loveубовна врска или заведување. Вашата рутина може да биде исполнета со пријатни дела.

El Првиот квартал ќе биде на 15 октомври, а полната месечина на 24 октомври. во знакот Бик. Месечината што ќе ја имаме овие денови ќе има многу задоволство и сензуалност. Важните прашања стануваат релевантни, како во храна, одмор и финансиски потреби. Ние ќе сакаме да правиме што сакаме и да имаме луди работи.

Последниот квартал ќе се одржи на 30 октомври.

Месечината во ноември

Месечината во ноември

Влегува новата месечина месецот ноември на 7ми во знакот на Шкорпија. Theе има интензитети на патот и нашите стравови ќе се зголемат. Важно е да препознаете кои се најгустите емоции.

El првиот квартал ќе биде на 14-ти, а полната месечина на 23-ти во знакот Близнаци. Сè што молчеше цело време, со оваа месечина нека оди. Долговите што ги имаме со сопрузи, loversубовници, пријатели итн. Тие мора да бидат решени.

Последниот квартал е 29-ти.

Месечината во декември

Месечината во декември

Годината ја затвораме со а млада месечина на 7 декември во знакот на Стрелец. Тоа е време кога можеме да ризикуваме бидејќи ќе имаме доверба и сила. Можеме да ги добиеме битките.

El првиот квартал ќе биде на 13-ти, а полната месечина на 22-ти во знакот Рак. Changingе има промена на расположението како водена месечина. Е се чувствуваме повредени, чувствителни и ќе имаме повеќе капацитет за контакт и прикажување на наклонетост. Мора да го зголемите нивото на интуиција.

Последниот квартал е 28-ти.

Со оваа информација ќе можете да уживате во Месечината во сите нејзини фази во текот на 2018 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.