Календар во Сарагоса

Календар во Сарагоса

Денес ќе знаеме нешто посебен календар кој има убавина и привлечност бидејќи не се фокусира на науката, но има предвидувања цела година без никаква научна строгост. Тоа е за Календар на Сарагозано. Тоа е шпанска годишна публикација која вклучува предвидување и на метеорологијата и на астрономијата за цела календарска година и без каков било вид на научна строгост.

Во оваа статија ќе ви ја раскажеме целата историја и карактеристики на календарот Сарагозано.

Потекло на календарот Сарагозано

Календар во Сарагоса 2018 година

Првото издание на календарот во Сарагоса е направено за прв пат во 1840 година. Го подготви шпанскиот астролог Маријано Кастиloо и Осиеро. Непрекинато, освен неколку години кога се случи Шпанската граѓанска војна, таа е разработена и изменета. Во скоро сите изданија, истиот портрет на астрологот се чини дека се однесува на неговиот творец. Рече астролог е човек со многу елегантен изглед. Неговата коса е целосно извиткана и има свечен израз.

Во моментов, тие повеќе не се печатат физички, но можат да се купат преку Интернет. Сепак, тој сè уште го задржува истиот дизајн и на корицата и на содржината. Календарот го нарекува Сарагозан, без оглед на неговиот автор од Сарагоса. Направен е во чест на шпанскиот астроном Викторијано Зарагозано и Грација Запатер. Овој астроном е роден во Пуебла де Албортон во XNUMX век и бил доста популарен во негово време. И тој знаеше многу за астрономијата и подготви натпреварувачки алманахи за друг шпански научник кој се издвојуваше по студиите по астрологија, математика и природна историја. Натпреварот беше Херонимо Кортес.

Историјат на календарот Сарагозано

алманах

Историјата на календарот Сарагозано започнува по неговото прво издание. Неговата дифузија стигна до сите агли на Шпанија во двата формати кои беа посветени во тоа време. Овој календар се состоеше од а чаршав преклопен на половина, тоа беше еден од најпродаваните а другиот модел беше публикација со џеб со големина на преклопен леток.

Денес сме навикнати да имаме голема количина на информации за временската прогноза не само за нашата земја, туку и за целиот свет. Можете да ја знаете временската прогноза благодарение на разни сложени модели кои ја проучуваат поддржана од графика, сателитски фотографии, математички формули и многу повеќе знаење. Благодарение на оваа технологија, метеорологијата за неколку дена може да се предвиди доста точно. Како и да е, потребата да се знае времето не е нешто ново. Оваа потреба постои уште од античко време. Ова е една од причините зошто секогаш се обидувало да се знае што ќе се случи однапред.

Претходно, метеорологијата можеше да се знае со директно набудување на знаците што може да се забележат во самото место и беа проучувани метеоролошките варијабли како облаци, ветер и температура што беа во тоа време. Исто така, требаше да сметате на искуството што го имаа одредени постари луѓе или на предвидувањата што ги направија топли и на две како што е календарот Сарагозано. Како што е случај денес, тие беа посветени на земјоделството кои се потрудија да запишат и да знаат каква ќе биде следната година за да можат да ги изберат времињата на сеидба и берба за да се оптимизира приносот. Денес многу луѓе тие ги преземаат овие опсервации иако тоа го прават на повеќе curубопитен начин отколку со научна цел.

Овој календар се користи и се користи од неговото основање како книга покрај кревет за земјоделците, бидејќи земјоделските култури може да бидат предмет на повеќе неповолни временски услови. Сушите, бурите и фазите на Месечината влијаат на земјоделските култури и благодарение на календарот Сарагозано беше можно да се има повеќе знаење за тоа.

клучните карактеристики

предвидување

Првата цена што овој календар ја имаше во 1840 година сигурно беше реална, бидејќи во тоа време беше достапна валутата. Дури 28 години подоцна, пезетата беше воведена во Шпанија како законско средство за плаќање. Цената првично беше само околу 15 центи во 1920 година (што би било еквивалентно во евра денес). Како одминуваат годините, неговата цена се искачи на скоро 20 дурози или 100 пезети или 0,60 центи. Во моментов цената е 1.8 евра. Како што можете да видите, трендот на зголемување на цените на истиот производ напредува со години и години.

Во 1900 година, календарот Сарагозано беше продаден гласно на главните плоштади во градовите и градовите. Поголемиот дел од клиентелата била сеasantачка и продадени се приближно 1.270.000 примероци. Денес се продаваат само 300.000 примероци. Како што се очекуваше, со напредокот на науката, овој тип на календари има повеќе носталгична и поконзервативна реперкусија како склоност кон iosубопитност отколку научна строгост.

Ако анализираме добро некои од страниците низ историјата, овој календар може да ни покаже многу елементи од секоја ера. На пример, на насловната страница на 1883 година може да се измери предупредување за да не ве лажат другите календари што биле имитации. Друг пример е насловната страница и внатрешноста на календарот Сарагозано од 1936 година. Во ова издание имаше скриени рекламни богатства што укажуваа и прикажуваа разни проблеми што ги имаше општеството во тоа време. Да не заборавиме дека во тоа време блиску до Шпанската граѓанска војна фрази како Вива Франко! можеа да се видат на кориците. и ¡Ариба Шпанија!

Во средината на војната воопшто не беше препорачливо да се дистанцираме од победничкиот режим и тие беа напишани на насловните страници на овие прокламации, во тоа време политички коректно и порастот на продажбата беше намерно фаворизиран. Со текот на годините, рекламите на календарот на Сарагоса постепено се намалуваат се додека не постојат повеќе. Се сакаше да му се даде поголема важност и публицитет на овој календар, вклучувајќи ја и неговата продажна цена за јавноста. Се гледа дека сегашната обвивка е иста како и пред години и ќе продолжи да биде симбол на нејзиниот шарм.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за календарот Сарагозано и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.