ВИДЕО: Како влијаат ветровите на ураганот врз човечкото тело?

Ураган

Хомо сапиенс уште од својот изглед, отсекогаш сакал да знае повеќе. Cубопитноста е нешто што се раѓа кај нас, но понекогаш нè води да правиме работи што можат да бидат луди за повеќе од една. Кога станува збор за временски појави како урагани или торнада, има такви што би сториле невозможно да се приближат што повеќе.

Експертите бркач на бура тие го прават тоа безбедно, и само така треба да се направи. Зошто? Зошто човечкото тело, едноставно и едноставно, не може да стори ништо против силата на природата. Пример за ова е овој експеримент што го направи метеорологот Jimим Канторе, снимен на видео и прикачен на каналот Јутјуб на каналот Време.

Ураганот Виндсс против Jimим Канторе

Ги разгледував видеата од ураганот Марија што беа поставени на YouTube, кога наидов на него. Мојата прва мисла беше: „Jimим Канторе повторно прави прекрасни луди работи? Ова ветува “. Да да, повторно. Не знам дали ќе се сетите artículo што го објавивме во 2015 година, со видео во кое игра неверојатно изненаден и среќен Канторе, бидејќи тој со своите очи можеше да види како паѓа молња во снежен пејзаж, нешто што е многу невообичаено. Исто така, сега влегувате во тунел за ветер каде што ќе мора да се борите против симулираната сила на ураган од категорија 5.

https://youtu.be/pmJ8tXTcCfE

Како што можете да видите, тоа оди од помалку на повеќе. За да добиете идеја за тоа што можеби чувствувате, мора да знаете кои се категориите урагани и која е нивната сила:

 • Категорија 1: брзината на ветерот е помеѓу 119 и 153 км / ч. Тоа предизвикува поплавување долж крајбрежјето, а има и одредена штета на пристаништата.
 • Категорија 2: брзината на ветерот е помеѓу 154 и 177 км / ч. Оштетува покриви, врати и прозорци, како и крајбрежни области.
 • Категорија 3: брзината на ветерот е помеѓу 178 и 209 км / ч. Тоа предизвикува структурни штети во малите згради, особено во крајбрежните области и ги уништува подвижните домови.
 • Категорија 4: брзината на ветерот е помеѓу 210 и 249 км / ч. Тоа предизвикува широко распространета штета на заштитните структури, покривите на малите згради се уриваат, а плажите и терасите се еродираат.
 • Категорија 5: брзината на ветерот е поголема од 250 км / ч. Уништува кровови на згради, обилни дождови предизвикуваат поплавување што може да достигне до пониските катови на зградите во крајбрежните области, а можеби е и неопходна евакуација на станбени области

Како влијаат ветровите од ураган врз човечкото тело?

Циклон гледан преку сателит

Оние од категоријата 1 се веќе повеќе од доволно, така што кожата на образите веќе се движи и ве тера да изгубите рамнотежа. Ако се удрите директно во лицето, тешкотиите со дишењето обично се доста значајни. Замислете дали се ветрови од категорија 5 ... Со таа сила, тие можат да не натераат да летаме без никаков проблем.

И Канторе се изложи на нив, и ете го тука. Задоволен што постигна рекорд.

ВАЖНО: Дури и ако имате можност, НИКОГАШ не одете близу до циклон. Во случај на ураган или торнадо, мора да се заштитите на безбедни места и да бидете внимателни на временските прогнози во секое време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.