Како се произведува кисел дожд

како се произведува кисел дожд во околината

Една од најсериозните последици од загадувањето на воздухот е киселиот дожд. Тоа е сериозен еколошки проблем предизвикан од човечки индустриски активности. Иако многу филмови можете да ги видите катастрофите предизвикани од овој феномен, затоа што луѓето не знаат Како се произведува кисел дожд.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме како се појавува кисел дожд и какви се неговите последици.

клучните карактеристики

Емисии на стакленички гасови

Овој тип на врнежи е поврзан со атмосферското загадување затоа што е формиран од интеракцијата на влажноста на воздухот со сулфур диоксид, сулфур триоксид и други азотни оксиди присутни во атмосферата. Концентрацијата на овие гасови се зголемува со човечките активности. Во спротивно, кисел дожд ќе се појави под одредени посебни околности, како што е чад ослободен за време на вулканска ерупција.

Овие гасови доаѓаат од производи како што се нафта, некои отпадоци, фабрички чад и сообраќај на возила. Овој феномен стана проблем на земјата поради зголемената фреквенција. Тоа предизвикува оштетување на природните елементи и човечката вештачка инфраструктура.

Како се произведува кисел дожд

нуклеарни централи

За да знаеме зошто има негативно влијание врз овие природни и вештачки елементи, мора да разбереме како се создава кисел дожд. Во врска со киселиот дожд, може да се каже дека директна причина за загадувањето на животната средина се човечките активности како на пр работењето на фабрики, јавни места и греење на домови, електрани, возила и други активности.

Општо се верува дека кога зборуваме за последиците од киселиот дожд, веруваме дека не сме ние причина за овој феномен. Всушност, количината на индустриски емисии во атмосферата е различна од количината на емисии емитирани од одредена личност. Сепак, точно е и дека во светот има повеќе луѓе отколку индустрии.

Ова нè тера да преиспитаме дали овие ефекти се навистина предизвикани од дејството на сè како целина. Запомнете, овој феномен содржи јаглерод диоксид, кој може да биде снег, мраз и магла. Во случај на магла, таа се нарекува кисела магла и исто така може да предизвика здравствени ризици ако дишете.

Сето ова ја прави водата малку кисела. PH на дождовната вода е обично 5,6, но pH на киселиот дожд е обично 5 или дури 3 ако е многу кисел.. За да се формира, водата содржана во воздухот доаѓа во контакт со мешавината на гасови што ги споменавме порано. Токму овие гасови заедно со водата произведуваат сулфурна киселина, што ја прави дождовната вода покисела. Исто така, се формираат две други киселини, како што се сулфурна киселина и азотна киселина. Кога паѓа оваа покисела вода, почнува да ја уништува околината во која се наоѓа.

Последици за луѓето и животната средина

како се произведува дождот

Сега ќе разгледаме подетално што се случува кога ќе започне да паѓа кисел дожд. Паѓа на земја, вода, шуми, згради, возила, луѓе итн. Со ова, веќе можеме да кажеме дека животната средина како целина се влоши.

Загадувачите испуштени од согорувањето на нафтени деривати не само што ја загадуваат областа каде што се произведуваат, туку можат да патуваат и на долги растојанија со ветрот, до илјадници километри. Пред да се комбинира со влага, станува кисело и паѓа како врнежи. Иако се нарекува кисел дожд, овие врнежи може да се појават во форма на снег, град или магла. Сето ова ни кажува дека формирањето на кисел дожд може да се случи во еден дел од светот и да падне на друго место.

Фактот дека земјата што не загадува мора да претрпи последици од друга што ги прави, е тоа што таа земја не мора да дозволи. Повеќе од сè, бидејќи тоа се последиците од киселиот дожд и какви страдања ќе претрпат земјите кои не се виновни за емисиите на другите:

 • Закиселување на вода: Тоа е ефект врз животната средина што предизвикува сериозни штети на целиот биодиверзитет и на квантното и на копното. И флората и фауната се засегнати и водата повеќе не се пие. Сето ова доведува до зголемување на следните третмани и зголемување на цената на водата за пиење.
 • Предизвикува сериозна штета на вегетацијата: сите шумски области и џунгли се оштетени на ниво на флора и фауна.
 • Имајте на ум дека за време на киселиот процес на дожд меша некои хемиски компоненти со други веќе присутни во почвата. Овој факт завршува со осиромашување на почвата од хранливи материи. Главната низа на ова е дека многу растенија умираат, а животните кои се одржуваат на овие растенија умираат поради ефектот на трофичкиот ланец.
 • Уништи го животот на сите микроорганизми кои се одговорни за фиксирање на азотот. Ова предизвикува повеќе азот во околината.
 • Ги оштетува сите вештачки површини направени од човекот, создавајќи корозивен ефект на долг рок врз материјали како дрво, пластика и камен. Треба само да видите дека многу статуи и споменици се сериозно оштетени од честиот пад на кисел дожд на контаминирани места.
 • Киселините присутни на дождот, исто така, предизвикуваат зголемување на ефектот на стаклена градина.

Решенија за кисел дожд

Имајќи ги предвид овие последици, постојат некои можни решенија, како што е следново:

 • Ги намалува нивоата на емисии на сулфур азот во фабрики, возила, греење, Итн
 • Зголемување на обновливите извори на енергија и подобрување на перформансите на технологиите за намалување на емисиите во атмосферата.
 • Зголемете ја потрошувачката на јавен превоз да се намали употребата на приватното возило.
 • Намалување на потрошувачката на електрична енергија во домовите
 • Намалување на употребата на хемиски супстанции за земјоделски култури и земјоделство.
 • Засади повеќе дрвја
 • Едуцирајте го целото население да вклучи подобри животни навики кои се помалку загадувачки.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како се појавува кисел дожд и какви се неговите последици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.