Како се пресметува студот на ветерот?

Womanената оди студена

Познато е како термичка сензација на реакцијата на човечкото тело на комбинацијата од следниве параметри: сува температура, просечна температура на зрачење, брзина на ветерот и процент на релативна влажност, во зависност од температурата на сопственото тело и изолацијата обезбедена од облеката и обувките што ги носиме објави.

Иако обично гледаме во термометарот за да знаеме дали е топол или ладен, како што гледаме, Не треба да дозволуваме да се водиме само од податоците што ни ги даваат да облече една или друга гардероба.

Мерењето на студ од ветер не е лесно. Ова е нешто што истражувачот многу добро го знаел Пол Сипл, кои во 30-тите години сфатија дека во поларните региони брзината на ветерот е поопасна од температурата на местото. Човечкото тело го користи ветерот како природен ладилник, што може да биде олеснување во најжешките месеци од годината, но во зима може да направи да се чувствуваме навистина лошо.

Во оваа табела можете да видите која е реалната температура што ја чувствуваме во зима земајќи ги предвид температурата и брзината на ветерот:

Табела за ладење на ветер Тие се навистина ниски температури, нели? Се разбира, покрај климатските фактори, мора да се земе предвид и тоа нашата сопствена телесна температура може да варира во зависност од здравствената состојба, исхраната и активноста што ја правиме во тој момент. Така, вообичаено е наутро добро да се снаоѓаме за да одиме на возење велосипед, а да се вратиме дома малку помалку заштитени поради топлината што ја создаде нашето тело за време на вежбањето.

Досега разговаравме за температурите и ветерот, но влажноста е исто така важен фактор. За време на студените месеци, висок степен на влажност може да направи да се чувствуваме многу непријатно; Дури и овде, каде што живеам, имам слушнато како луѓето велат дека студот влегува во вашите коски, предизвикувајќи, колку и да се заштитите, ќе бидете ладни, кога термометарот чита околу десет степени. Од друга страна, во лето може да се случи спротивното: колку е поголема влажноста, толку потопло може да се почувствувате.

Значи, да го погодите типот на облека што треба да ја носите денес, не двоумете се да погледнете во вашата метеоролошка станица.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.