Како настанува цунами

Цунами од 2004 година

Цунами во Индонезија, во 2004 година

Gиновските бранови, оние што понекогаш се појавуваат по разорниот земјотрес, изгледаат како нешто од апокалиптичен филм. Овој метеоролошки феномен предизвикува голема штета на бреговите, земајќи со себе сè што е на својот пат.

Денес ќе видиме како потекнува цунами, и земјите каде имаат најголем ризик да станат „избрани“ сценарија за брановите на пристаништето, како што се познати во Јапонија.

Цунами се гигантски бранови што можат помеѓу 7 и 33 метри Висок Понекогаш тие се појавуваат по земјотрес, или предизвикани од земјотрес или вулканска ерупција. Кога земјотрес ќе се лизне под морето, водата на површината се крева неколку метри, движејќи се кон крајбрежјето и влијаејќи на земјата.

Ова се феномени за кои, поради нивното уништување, научниците се надеваат дека ќе можат однапред да ги спречат, бидејќи денес сè уште им е тешко. Сепак, благодарение на брзиот напредок на технологијата, тие се сè поблизу до постигнување на истата. Тие користат за тоа сеизмографи, кои ги бележат различните карактеристики (интензитет и времетраење, меѓу другото) на земјотресот предизвикан од земјотрес; како и вселенски сателити покажувајќи слики од океаните.

Цунами

Слика: Национална администрација за океани и атмосфера (NOAA)

Земјите од каде потекнуваат најмногу цунами се оние што се наоѓаат во таканаречениот огнен прстен на Пацификот, односно во: Јапонија, Австралија o Хаваи. Во земји како нашата, Шпанија, ризикот е многу помал, сепак, ние не сме ослободени од опасноста: на 1 ноември 1755 година Кадиз и Хуелва претрпеа последици од разорниот бран што замина 1240 мртви, по земјотресот меѓу 8 и 3 степени според Рихтеровата скала што го погоди Лисабон. Точно е дека поминаа повеќе од два века од овој страшен настан, но поради разорните последици од цунамито, научниците се надеваат дека ќе имаат систем за предупредување готовина


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   морал на Мериел dijo

    Ми се допаѓа, но ми недостасува како не потекнуваат ништо, тие велат дека местата што се случија не ме убедува многу, но ми помогна многу да ти благодарам