Како се формирал Сончевиот систем

како се формирал Сончевиот систем во универзумот

Бидејќи Сончевиот систем е формиран пред повеќе од 4.500 милијарди години, тешко е да се знае Како се формирал Сончевиот систем. Сепак, научниците измешаа одредени теории, некои повалидни од другите, и беше воспоставен кохерентен тип на формирање.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме како се формирал Сончевиот систем и кои чекори се случиле.

Карактеристики на сончевиот систем

маглини

Како и сите други планетарни системи, најголемиот дел од Сончевиот систем е празен простор. Меѓутоа, околу сите овие простори има многу објекти кои се под влијание на сончевата гравитација и го формираат Сончевиот систем.

Како би можело да биде поинаку, сонцето е најважниот дел од Сончевиот систем. Тој е во неговиот центар и сите објекти во Сончевиот систем се под влијание на неговата гравитација. Станува збор за ѕвезда од типот Г, позната и како жолто џуџе и е во средината на својот животен век, на околу 4.600 милијарди години денес. Сонцето е составено од три четвртини водород и еден хелиум, ротира околу сопствената оска, потребни се 25 дена за да заврши една револуција и претставува околу 99,86% од вкупната маса на Сончевиот систем.

Поради нивната големина, следните најважни објекти во Сончевиот систем се планетите, кои можеме да ги поделиме во две различни категории. Затоа, орбитите на внатрешниот Сончев систем се окупирани од Меркур, Венера, Земјата и Марс. Ова се најмалите планети и се познати како внатрешни планети, познати и како карпести планети, поради нивната локација во Сончевиот систем и цврстата природа на нивните карпести и метални материјали. Од друга страна, во надворешните орбити на Сончевиот систем наоѓаме поголеми егзопланети, кои се направени од гас, поради што се нарекуваат гасни џинови и ледени џинови. Така, поради неговата оддалеченост од сонцето, можеме да ги најдеме Јупитер, Сатурн, Уран и Нептун.

Покрај планетите, во Сончевиот систем има 5 таканаречени џуџести планети. Како што сугерира нивното име, тие се многу помали објекти кои се карактеризираат со доволно гравитација за да формираат сферична форма, но не доволно за да го одделат нивното орбитално соседство од другите објекти, разликувајќи ги од планетите. Тоа се Церера, во астероидниот појас меѓу Марс и Јупитер, и Плутон, Хаумеа, Макемаке и Ерис, позната и како Плутон, во таканаречениот Кајперовиот појас.

Астероидниот појас е регион од Сончевиот систем помеѓу орбитите на Марс и Јупитер, кој е дом на голем број мали тела направени од карпи и мраз, од кои повеќето се астероиди за кои се верува дека се остатоци од планета која никогаш не постоела. Формирана поради гравитационото влијание на Јупитер. Повеќе од половина од вкупната маса на појасот е содржана во 5 предмети: џуџестата планета Церера и астероидите Палас, Веста Хигеја и Јуно.

Кајперовиот појас е регион на Сончевиот систем кој се наоѓа надвор од орбитата на Нептун. Сличен е на астероидниот појас, но многу поголем: 20 пати поширок и до 200 пати помасивен и исто како него, е составен главно од мали остатоци од формирањето на Сончевиот систем, во овој случај вода, метан и амонијак во форма на мраз.

Ортовиот облак е сферичен облак од небесни објекти надвор од орбитата на Нептун, најмногу една светлосна година од Сонцето. Се проценува дека облакот може да содржи помеѓу 1.000 и 100.000 милиони небесни тела составени од мраз, метан и амонијак, што може да се комбинира за да има пет пати поголема маса од Земјата.

Модерната теорија за маглините се заснова на набљудувања на млади ѕвезди опкружени со густи дискови од прашина што забавуваат. Со концентрирање на поголемиот дел од масата во центарот, веќе одвоените надворешни делови добиваат повеќе енергија и помалку забавуваат, зголемувајќи ја разликата во брзината.

Облаци од гас и прашина кои потекнуваат од Сончевиот систем

Како настанал Сончевиот систем

Постојат некои објаснувања за тоа како настанал нашиот Сончев систем. Една од најприфатените теории е теоријата на маглини предложена од Рене Декарт во 1644 година и последователно рафинирано од други астрономи.

Според верзијата предложена од Кант и Лаплас, огромниот облак од гас и прашина се собирал поради гравитацијата, веројатно поради експлозија на супернова во близина. Како резултат на контракцијата, тој почна да се врти со голема брзина и се израмни, поради што добиениот Сончев систем повеќе личеше на диск отколку на сфера.

Повеќето работи се наредени во центарот. Притисокот е толку висок што започнуваат нуклеарните реакции, ослободувајќи енергија и формирајќи ѕвезди. Во исто време, се дефинираат вртлозите и како што растат, нивната гравитација се зголемува и тие собираат повеќе материјал со секое вртење.

Исто така, има многу судири помеѓу честички и предмети во формирање. Милиони предмети се здружуваат за да се судрат или насилно да се судрат и да се распарчат. Преовладуваат конструктивни средби, а за само 100 милиони години тие се здобија со изглед сличен на сегашниот. Секое тело потоа продолжува со сопствената еволуција.

формирање на планети и месечини

Планетите и повеќето од нивните месечини се формираат со акумулација на акумулиран материјал околу поголемите делови од протонебулите. По неуредна серија судири, спојувања и обнова, тие добиваат големина слична на нивната сегашна големина и се движат додека не стигнат до местото каде што знаеме дека се.

Регионот најблиску до сонцето е премногу жежок за да го задржи лесен материјал. Ова е причината зошто внатрешните планети се мали и карпести, додека надворешните се големи и гасовити. Еволуцијата на Сончевиот систем не е запрена, но по почетниот хаос, најголемиот дел од материјата сега е дел од објектите во повеќе или помалку стабилни орбити.

Секоја теорија која се обидува да го објасни формирањето на Сончевиот систем мора да го земе предвид тоа Сонцето ротира бавно и има само 1% аголен момент, но 99,9% маса, додека планетите имаат 99% аголен моментум. Моментот е само 0,1% од масата. Едно објаснување е дека сонцето на почетокот било многу постудено. Како што се загрева, густината на неговиот материјал го забавува неговото вртење додека не се постигне одредена рамнотежа. Но, има повеќе ...

Теории за тоа како се формирал Сончевиот систем

чекор на формирање на Сончевиот систем

Постојат пет други теории или варијанти кои се сметаат за веродостојни:

 • La теорија на акреција претпоставува дека сонцето минува низ густ меѓуѕвезден облак и е опкружен со прашина и гас.
 • La протопланетарна теорија вели дека првично густ меѓуѕвезден облак формирал ѕвездено јато. Добиените ѕвезди се големи и имаат мала брзина на ротација, додека планетите кои се формираат во истиот облак имаат поголеми брзини кога се заробени од ѕвезди, вклучувајќи го и сонцето.
 • La теорија на стапица објаснува дека сонцето е во интеракција со блиската протоѕвезда и извлекува материјал од него. Причината зошто Сонцето се врти бавно е затоа што се формирало пред планетите.
 • La модерна Лапласова теорија постулира дека сончевата кондензација содржи цврсти честички од прашина кои ја забавуваат ротацијата на сонцето поради триење во центарот. Тогаш сонцето се загрева и прашината испарува.
 • La модерна теорија на маглини се заснова на набљудувања на млади ѕвезди опкружени со густи дискови од прашина што забавуваат. Со концентрирање на поголемиот дел од масата во центарот, веќе одвоените надворешни делови добиваат повеќе енергија и помалку забавуваат, зголемувајќи ја разликата во брзината.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како е формиран Сончевиот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Престани dijo

  Оваа статија, како и другите кои се однесуваат на Сончевиот систем, ми се омилени, толку е убава и бесконечна што сонувам буден патувајќи низ таква неизмерност.Поздрав