Како загадувањето влијае врз нас

загадување на животната средина

Загадување на околината Тоа е редослед на денот и дури и ако не го сфатите и многу му посветувате внимание, тоа негативно влијае на целото тело. Како влијае на загадувањето врз нас?

Ivingивотот во голем град подразбира многу високо загадување на животната средина и тоа може да има благи ефекти како што се само иритации на очите до многу посериозни болести. Потоа објаснив причините на ова загадување на животната средина и како влијае загадувањето врз нас.

Причини за загадување на животната средина

Ова загадување на животната средина се состои од емисии на токсични материи кои се наоѓаат во воздухот како јаглерод моноксид, сулфур диоксид или азот оксид. Сите овие супстанции влијаат на телото во форма на иритација во грлото, кашлица, отежнато дишење или дури и развој на хронични срцеви заболувања. За да се избегне ова, препорачливо е да не се излегува надвор за активности на отворено кога се загадени нивоата превисока. Друга препорака е да не се живее во близина на кое било јадро со многу сообраќај или фабрики.

Воздухот во главните градови на светот не е многу чист и се карактеризира со неговиот изобилство на загадување. Ова загадување се должи на мноштво фактори, како што се, на пример, гасовите што произлегуваат од автомобилите или големите индустрии и кои формираат голем слој на загадување низ целата атмосфера. Овој слој на нечистотија Во некои случаи, го спречува сонцето да сјае со сета своја полнота, а исто така сериозно влијае на здравјето на луѓето.

Како влијае на загадувањето врз нас?

загадување

Загадувањето на животната средина е дадено пред сè од страна на вишок автомобили во големите градови и кои загадуваат преку јаглерод моноксид, азотни оксиди и јаглерод диоксид. Прво Тоа е отровно а во мали дози произведува главоболки, вртоглавица и замор. Според лошите страни, азотни оксиди тие се многу штетни за оние кои страдаат од астма. Конечно, јаглерод диоксидот не е премногу загадувачки, но влијае глобално затоплување на планетата.

Постојат се повеќе загадувачи кои ги дишеме на дневна основа и кои исто така предизвикуваат зголемена чувствителност на дишењето, покрај зајакнување на алергиите што можеме да ги имаме. Без сомнение, загадувањето е нешто што треба да се минимизира што е можно повеќе и за ова мора да бидеме одговорни со потрошувачката и да промовираме мерки што ја минимизираат емисијата на гасови во атмосферата.

Сега кога знаете како влијае загадувањето врз насМожеби треба да седите и да размислите за тоа како влијае врз вас воздухот што го дишете сега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   haIOS dijo

  ОВА ВРЕДИ МНОГУ

 2.   valentina dijo

  Здраво, како си? Сакав да знам, ова е за контаминацијата

 3.   родолфо кастацио dijo

  Сметам дека тоа е многу обидно

 4.   АЛЕЈАНДРА ГЕНСОЛЕН РОДРИГЕЗ dijo

  ВИ БЛАГОДАРАМ .... МНОУ САМО ЈА КОРИСТАМ ЗА ИЗВЕШТАЈ