Како е составено Сонцето?

Како е составено сонцето?

Сонцето е најблиската ѕвезда до Земјата, оддалечено 149,6 милиони километри од земјата. Сите планети во Сончевиот систем се привлечени од неговата огромна гравитација, орбитирајќи околу него на различни растојанија, исто како кометите и астероидите што ги знаеме. Сонцето е попознато по името Астро Реј. многу луѓе не знаат добро како е составено сонцето.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме како е составено сонцето, неговите карактеристики и важност за животот.

клучните карактеристики

сонце како ѕвезда

Ова е прилично честа ѕвезда во нашата галаксија: таа не е ниту многу голема ниту мала во споредба со нејзините милиони сестри. Научно, Сонцето е класифицирано како жолто џуџе од типот Г2.

Моментално е во својата главна животна секвенца. Се наоѓа во надворешниот регион на Млечниот Пат, во еден од неговите спирални краци, 26.000 светлосни години од центарот на Млечниот Пат. Меѓутоа, големината на Сонцето претставува 99% од масата на целиот Сончев систем, што е еквивалентно на околу 743 пати поголема од масата на сите планети во Сончевиот систем заедно и околу 330.000 пати поголема од масата на нашата земја.

Со дијаметар од 1,4 милиони километри, тој е најголемиот и најсветлиот објект на небото на Земјата. Затоа нивното присуство ја прави разликата помеѓу денот и ноќта. За други, сонцето е џиновска топка од плазма, речиси тркалезна. Се состои главно од водород (74,9%) и хелиум (23,8%), со мала количина (2%) тешки елементи како што се кислород, јаглерод, неон и железо.

Водородот е главното гориво на сонцето. Меѓутоа, како што гори, се претвора во хелиум, оставајќи зад себе слој од хелиум „пепел“ додека ѕвездата се развива низ нејзиниот главен животен циклус.

Како е составено Сонцето?

структура на сонцето

Сонцето е сферична ѕвезда чии полови се малку срамнети со земја поради ротационото движење. Иако е масивна и континуирана атомска бомба со фузија на водород, огромната гравитациска сила што ја дава нејзината маса го спротивставува на ударот на внатрешната експлозија, достигнувајќи рамнотежа што и овозможува да продолжи.

Сонцето е структурирано во слоеви, повеќе или помалку како кромид. Овие слоеви се:

 • Јадро. Највнатрешниот регион на Сонцето, кој опфаќа една петтина од целата ѕвезда: нејзиниот вкупен радиус е околу 139.000 km. Тоа е местото каде што се случува гигантската атомска експлозија на фузија на водород, но гравитациската сила на јадрото на сонцето е толку голема што на енергијата произведена на овој начин и требаат околу милион години за да стигне до површината.
 • Областа на зрачење. Составен е од плазма, односно гасови како хелиум и/или јонизиран водород, и тоа е регионот со најголема веројатност да зрачи енергија кон надворешните слоеви, што значително ги намалува температурите забележани на ова место.
 • зона на конвекција. Ова е регион каде што гасот повеќе не е јонизиран, што го отежнува бегството на енергијата (во форма на фотони) од сонцето. Ова значи дека енергијата може да избега само преку топлинска конвекција, што е многу побавно. Како резултат на тоа, сончевата течност се загрева нерамномерно, предизвикувајќи проширување, губење на густината и растечки или опаѓачки струи, слично како внатрешните плими.
 • Фотосфера. Регионот каде што сонцето емитира видлива светлина, иако е проѕирен слој длабок околу 100 до 200 километри, се појавува како светли зрна на потемна површина. Се верува дека тоа е површината на ѕвездата и каде се појавуваат сончеви дамки.
 • Хромосфера: Така се нарекува надворешниот слој на самата фотосфера, кој е уште попроѕирен и тешко се гледа бидејќи е заматен од сјајот на претходниот слој. Има дијаметар од околу 10.000 километри и може да се види за време на затемнување на Сонцето со црвеникав изглед.
 • Круна. Ова е името дадено на најтенкиот слој на надворешната атмосфера на Сонцето, каде што температурата е значително повисока во однос на внатрешните слоеви. Ова е мистеријата на Сончевиот систем. Сепак, има мала густина на материјата и силно магнетно поле, енергија и материја што минуваат со многу големи брзини и многу рендгенски зраци.

Температура

Како што видовме, температурата на Сонцето варира во зависност од регионот во кој се наоѓа ѕвездата, иако сите ѕвезди се неверојатно жешки според нашите стандарди. Во јадрото на Сонцето може да се забележат температури блиску до 1,36 x 106 степени Келвин (тоа се околу 15 милиони степени Целзиусови), додека на површината температурата „едвај“ паѓа на 5.778 K (околу 5.505 °C). ) и оди назад до 2 x Корона од 105 Келвини.

Важноста на Сонцето за животот

Како е создадено сонцето внатре?

Преку постојаното емитување на електромагнетно зрачење, вклучително и светлината што ја перцепираат нашите очи, Сонцето ја загрева и осветлува нашата планета, правејќи го животот каков што го знаеме. Затоа, сонцето е незаменливо.

Неговата светлина овозможува фотосинтеза, без која атмосферата нема да има толку кислород колку што ни е потребно, а растителниот свет не би можел да ги поддржи различните синџири на исхрана. Од друга страна, неговата топлина ја стабилизира климата, дозволува да постои течна вода и обезбедува енергија за различни временски циклуси.

Конечно, гравитацијата на Сонцето ги држи планетите во орбитата, вклучувајќи ја и Земјата. Без него немаше да има ден или ноќ, немаше сезони, а Земјата сигурно ќе беше студена, мртва планета како многу од надворешните планети. Ова се рефлектира во човечката култура: во скоро сите познати митологии, Сонцето обично зазема централно место во религиозниот имагинар како татко бог на плодноста. Сите големи богови, кралеви или месија се поврзани на еден или друг начин со нивниот сјај, додека смртта, ништожноста и злото или тајните уметности се поврзани со ноќта и нејзините ноќни активности.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како е составено Сонцето и неговата важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.