Каква боја се ѕвездите

ѕвездени бои

Во универзумот има милијарди ѕвезди кои се наоѓаат и распоредени низ вселената. Секој од нив има уникатни карактеристики и меѓу тие карактеристики ја имаме бојата. Низ историјата на човештвото се поставувале прашања Каква боја се ѕвездите.

Поради оваа причина, во оваа статија ќе ви кажеме каква боја се ѕвездите, како можете да препознаете и како тоа влијае дали тие имаат една или друга боја.

Каква боја се ѕвездите

каква боја се ѕвездите во вселената

На небото можеме да најдеме илјадници ѕвезди кои сјаат, иако секоја ѕвезда има различна светлина, во зависност од нејзината големина, „возраст“ или оддалеченост од нас. Но, ако ги погледнеме внимателно или ги погледнеме преку телескоп, ќе видиме дека, покрај тоа, ѕвездите можат да имаат различни бои или нијанси, од црвена до сина. Така наоѓаме посини или поцрвени ѕвезди. Таков е случајот со брилијантниот Антарес, чие име соодветно значи „Ривал на Марс“ бидејќи се натпреварува со интензивните бои на црвената планета.

Бојата на ѕвездите во основа зависи од температурата на нивните површини. Така, иако изгледа контрадикторно, сините ѕвезди се најжешки, а црвените најстудени (или подобро, најмалку жешко). Можеме лесно да ја разбереме оваа очигледна контрадикторност ако се потсетиме на спектарот што речиси сите од нас го учеле на училиште како деца. Според електромагнетниот спектар, ултравиолетовата светлина е многу посилна од инфрацрвената светлина. Затоа, сината боја подразбира поинтензивно и поенергично зрачење и затоа одговара на повисоки температури.

Значи, во астрономијата, ѕвездите ја менуваат бојата во зависност од нивната температура и возраст. На небото наоѓаме сини и бели ѕвезди или портокалови или црвени ѕвезди. На пример, Blue Star Bellatrix има температура од повеќе од 25.000 Келвини. Црвеникавите ѕвезди како Бетелгез достигнуваат температури од само 2000 К.

Класификација на ѕвезди по боја

Каква боја се ѕвездите

Во астрономијата, ѕвездите се поделени во 7 различни класи врз основа на нивната боја и големина. Овие категории се претставени со букви и се поделени на бројки. На пример, најмладите (најмалите, најжешките) ѕвезди се сини и се класифицирани како ѕвезди од типот О. Од друга страна, најстарите (најголемите, најстудените) ѕвезди се класифицирани како ѕвезди од типот М. Нашето Сонце е приближно со големина од ѕвезда со средна маса и има жолтеникава нијанса. Има површинска температура од околу 5000-6000 Келвини и се смета за ѕвезда Г2. Како што старее, сонцето станува се поголемо и постудено, додека станува поцрвено. Но, тоа е уште неколку милијарди години

Бојата на ѕвездите укажува на нивната возраст

Исто така, бојата на ѕвездите ни дава претстава за нивната возраст. Како резултат на тоа, најмладите ѕвезди имаат посина нијанса, додека постарите имаат црвеникава нијанса. Тоа е затоа што колку е помлада ѕвездата, толку повеќе енергија произведува и колку е повисока температурата што ја достигнува. Спротивно на тоа, како што ѕвездите стареат, тие произведуваат помалку енергија и се ладат, станувајќи поцрвени. Сепак, оваа врска помеѓу нејзината старост и температурата не е универзална бидејќи зависи од големината на ѕвездата. Ако ѕвездата е многу масивна, таа ќе согорува гориво побрзо и ќе поцрвени за помалку време. Напротив, помалку масивните ѕвезди „живеат“ подолго и им треба подолго за да станат сини.

Во некои случаи, гледаме ѕвезди кои се многу блиску една до друга и имаат многу контрастни бои. Ова е случајот со албино ѕвездата во Лебед. Голо око, Албирео изгледа како обична ѕвезда. Но, со телескоп или двоглед ќе го видиме како единствена ѕвезда со многу различна боја. Најсјајната ѕвезда е жолта (Albireo A), а нејзиниот придружник е сина (Albireo B). Несомнено е еден од најубавите и најлесни за гледање двојки.

трепкање или намигнување

големина на ѕвезда

Сириус е еден од најсветлите на северната хемисфера и е лесно видлив во зима. Кога Сириус е многу блиску до хоризонтот, се чини дека свети во сите бои како светла за забава. Овој феномен во никој случај не е произведен од ѕвезда, туку од нешто многу поблиску: нашата атмосфера. Различните слоеви на воздух на различни температури во нашата атмосфера значат дека светлината од ѕвездата не следи права патека, туку се прекршува одново и одново додека патува низ нашата атмосфера. Ова на аматерските астрономи им е познато како атмосферска турбуленција, што предизвикува ѕвездите да „трепкаат“.

Без сомнение ќе го забележавте дивото нишање на ѕвездите, тоа постојано „трепкање“ или „намигнување“. Исто така, ќе забележите дека ова треперење станува поинтензивно како што се приближуваме до хоризонтот. Тоа е затоа што колку ѕвездата е поблиску до хоризонтот, толку повеќе од атмосферата треба да помине нејзината светлина за да стигне до нас, и затоа е повеќе под влијание на атмосферските турбуленции. Па, во случајот со Сириус, кој е многу светол, ефектот е уште поизразен. Така, во непостојани ноќи и во близина на хоризонтот, оваа турбуленција прави ѕвездата да изгледа како да не е неподвижна, и ние ја гледаме како фрлање различни сенки. Природен и секојдневен ефект туѓ на ѕвездите, кој влијае и на квалитетот на набљудувањата и астрофотографиите.

Колку долго сјаат ѕвездите?

Ѕвездите можат да светат милијарди години. Но, ништо не трае вечно. Горивото што го имаат за нуклеарни реакции е ограничено и е при крај. Кога нема водород за согорување, зазема фузија на хелиум, но за разлика од претходната, таа е многу поенергична. Ова предизвикува ѕвездата да се прошири илјадници пати од нејзината оригинална големина на крајот од својот живот, станувајќи џин. Проширувањето, исто така, предизвикува нивно губење топлина на површината и треба да распределат повеќе енергија на поголема површина, поради што стануваат црвени. Исклучок се овие црвени џиновски ѕвезди, познати како појасот на џиновските ѕвезди.

Црвените џинови не траат многу долго и брзо го трошат она малку гориво што им останува. Кога тоа ќе се случи, нуклеарните реакции внатре во ѕвездата завршуваат за да ја одржат ѕвездата: гравитацијата ја повлекува целата нејзина површина и ја собира ѕвездата додека не стане џуџе. Поради оваа брутална компресија, енергијата се концентрира и нејзината површинска температура се зголемува, во суштина менувајќи го нејзиниот сјај во бело. Телото на ѕвезда е бело џуџе. Овие ѕвездени трупови се уште еден исклучок од ѕвездите од главната низа.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа каква боја се ѕвездите и на што влијае.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.