Индија гради зелени домови за да ги спречи климатските промени

Градење зелен дом во Индија

Слика - Амит Дејв

Индија, третата најзагадувачка земја во светот, е подготвена да стори сé што е можно за да ги намали емисиите на јаглерод диоксид. Една од мерките што започна да ја презема е да користете автохтони и рециклирани материјали за изградба на зелени домови.

Зошто ќе го променат начинот на градење? Одговорот е едноставен: градежниот сектор е еден од најзагадувачките. И не само тоа, туку и ја оштетуваат животната средина на брутален начин, бидејќи се уништуваат шумите и џунглите и се трошат природните ресурси.

Врвни градители во Индија На овој начин, тие ќе започнат да прават најмалку една петтина од домовите што ќе бидат изградени одржливи од сега до 2022 година. Оваа иницијатива не само што ќе се грижи за планетата давајќи втор корисен век на употребените материјали, туку исто така ќе ја зголеми свеста во градежната индустрија во земјата. Земја чие население расте многу брзо.

Само во урбаните области се потребни околу 20 милиони домови за да се усогласат со Парискиот договор, кога земјата се обврза да ги намали своите емисии за една третина, Министерството за домување, предводено од Одржливото домување (SHLC) финансира изградба на оранжерии.

Индиски работник

Овие зелени домови ќе се намалат 0,2 милиони тони емисија на јаглерод диоксидБидејќи сопствениците на вакви домови ќе заштедат 198 милиони киловати годишно во потрошувачка на електрична енергија и 108.000 XNUMX милиони литри вода.

Во иднина тие се надеваат дека ќе понудат само зелени домови, според ainаинин Десаи, раководител за дизајн и одржливост на просторите за живот Махиндра.

Да се ​​надеваме дека порано или подоцна ќе се градат зелени куќи низ целиот свет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.