Инвестирањето во зелена инфраструктура е клучот за подобро прилагодување кон климатските промени

Езерото Сан Маурисио

Природата е живот. Сепак, се чини дека современиот човек се обидува да го отстрани од картата, не сфаќајќи дека тој самиот belongs припаѓа. Всушност, тоа е основно парче од сложувалката што ја формира нашата планета.

Понекогаш нарекувани Гаја или Мајка Земја од следбениците на новите натуралистички верувања, реалноста е дека живееме во сè понетретиран свет. И, како што знаеме, секоја акција има своја реакција, порано или подоцна. Но, сепак и сè има и простор за размислување и проучување, во овој случај, на зелените инфраструктури.

И тоа е токму она што го прават Институтот за еколошка хидраулика на Универзитетот во Камбабрија и Фондацијата за биодиверзитет во три шпански национални паркови: Пикос де Европа, Гвадарама и Сиера Невада. На овие прекрасни места промовира проект кој проучува како дизајнирање на зелени инфраструктури и обновување на шумите фаворизирање на прилагодување кон климатските промени.

Една од работите што ја прават е да седнат и да разговараат со управителите на тие паркови за да научете ги моделите и дизајнирајте ги зелените инфраструктури кои се соодветни во зависност од теренот и климатските услови на истиот. Покрај тоа, тие ќе ја посетат секоја од овие области заедно со менаџерите, директорите и техничарите за да им покажат модели на промена на вегетациската покривка и климатските промени, нешто што ќе биде многу корисно за, на пример, обновување на речните брегови или падини, или да се промовираат одредени области на шумата.

Парк Национал де Ордеса

Од друга страна, Assessе се спроведат низа климатски симулации за да се процени ефектот на промените во климата што ќе се појават околу 2050 година. Така, ќе може да се знае повеќе или помалку што би се случило во средината на векот ако денес не се преземе ништо за да се заштитат шумите, или, напротив, да се преземат мерки за тие да можат подобро да се прилагодат на климатските промени.

Сè на сè, тие се надеваат дека зелените површини на Шпанија и нејзиниот прекрасен биодиверзитет можат да продолжат да постојат.

За повеќе информации, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.