Зошто се случуваат годишните времиња

есен и зима

Четирите сезони од годината, пролет, лето, есен и зима, се четири фиксни периоди од секоја година поделени според специфични и периодични временски услови кои се манифестираат во атмосферата. Секој од нив трае околу три месеци и, вкупно, тие претставуваат циркулаторен систем со постојани временски и климатски услови. Многу луѓе не знаат Зошто се случуваат годишните времиња.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме зошто се случуваат годишните времиња и каква важност имаат за енергетскиот биланс на планетата.

Зошто се случуваат годишните времиња

Зошто се случуваат годишните времиња

Сезоните се планетарен феномен кој е резултат на движењата на трансплантација и наклонетост на планетите во нивните орбити околу сонцето и иако се јавуваат на двете хемисфери на Земјата, тие секогаш се случуваат на спротивен начин, односно кога на север е лето, а на југ лето е зима и обратно. За да ги разликуваме, обично зборуваме за северната сезона (на северната хемисфера) и јужната сезона (на јужната хемисфера).

Покрај тоа, во зависност од климатската зона, годишните времиња се манифестираат на многу различни начини. На пример, регионите најблиску до екваторот немаат добро дефинирани сезони, туку дождливи и сушни сезони, со мали варијации во температурата, додека во умерените региони годишните времиња се различни и климата и метеорологијата се многу различни. И покрај тоа, точното однесување на секоја станица зависи од географската локација на местото.

Општо земено, четирите сезони може да се разберат на следниов начин:

 • Зима Ова е најстуденото годишно време кога сонцето удира помалку директно и помалку интензивно, растот на растенијата забавува или запира, а на некои места се појавуваат мразови, врнежи од снег и други поекстремни временски настани.
 • Примавера. Ова е време на повторно раѓање, кога сонцето повторно се загрева и мразот почнува да се топи, а растенијата го користат ова време за да позеленат и цветаат. Животинските видови кои хибернираат излегуваат од нивните јами и деновите почнуваат да се продолжуваат.
 • Лето. Ова е најтоплиот период од годината кога сонцето е директно и интензивно, а температурата расте. Ова е моментот кога растението вроди со плод и повеќето животни ја користат оваа можност за репродукција.
 • Падне. Тоа е кога лисјата венеат, времето почнува да се лади и животот се подготвува за доаѓањето на зимата. Тоа е време културно поврзано со меланхолија и тага, бидејќи ноќите почнуваат да бидат подолги од деновите.

Некоја историја

Од античките времиња, различни култури ги разбирале годишните времиња како вечен циклус и ги поврзувале нивните функционални истории и космички циклуси едни со други. Во текот на зимските месеци, на пример, продолжувањето на ноќите и слабеењето на сонцето се поврзани со смртта и крајот на времето, правејќи ја пролетта време на повторно раѓање и славење, време кога животот триумфира, за смртта во времето.

Ваквите асоцијации и метафори се појавуваат во многу митолошки традиции, па дури и во симболите на повеќето религиозни учења.

клучните карактеристики

сезони од годината

Карактеристиките на четирите сезони се како што следува:

 • Тие формираат циклус или циклус што се повторува секоја година, со малку поинаков датум на почеток или крај за секој период. Неговата кореспонденција со месеците во годината зависи од копнената хемисфера, една од нив е: јануари е зимски месец на северната хемисфера, тој е летен месец на јужната хемисфера.
 • Тие се манифестираат преку повеќе или помалку климатски промени (како атмосферска температура и влажност) и временски услови (како суша, дожд, снег, град, силен ветер итн.). Секоја сезона има свои карактеристики, обично повеќе или помалку слични помеѓу една географска област и друга.
 • Секогаш има четири сезони, од кои секој трае во просек по три месеци, со што покрива дванаесет месеци од годината. Меѓутоа, во екваторијалните региони, постојат две сезони од годината: дождовната сезона и сушната сезона, секоја од нив трае приближно шест месеци.
 • Границите помеѓу една и друга сезона обично се расфрлани и постепени, односно нема остри и нагли промени од една сезона во друга. Преминните точки помеѓу една и друга сезона се нарекуваат солстици и рамноденици.
 • Секоја сезона има типични карактеристики, но неговото однесување може да зависи од географската локација: топографија, климатска зона, близина на брегот итн.

Зошто годишните времиња се случуваат на Земјата?

Зошто годишните времиња се појавуваат на земјата?

Сезоните се должат на комбинација од следниве фактори:

 • Движењето на преводот на нашата планета, кој се состои од орбитата на планетата околу Сонцето, потребни се околу 365 дена или една година за да се заврши.
 • Нејзината оска е постојано навалена, околу 23,5° во однос на еклиптичката рамнина, односно нашата планета е трајно навалена, па сончевата светлина ја прима нерамномерно, во зависност од нејзината положба во орбитата.
 • Ова значи дека на краевите на неговата орбита, инциденцата на сончевите зраци варира, достигнувајќи право напред до едната хемисфера (која ќе доживее лето), и индиректно и косо до другата хемисфера (која ќе ја доживее зимата). Како резултат на тоа, аголот под кој сончевата светлина удира на Земјата варира во текот на годината, што резултира со подолги или пократки денови, во зависност од хемисферата.

Солстила и рамноденица

Самоденицата и рамноденицата се познати како четири клучни точки во орбиталниот пат на Земјата околу Сонцето, кои секогаш се случуваат на ист датум, означувајќи го преминот од една сезона во друга. Постојат две краткоденици и две рамноденици, кои се:

 • Летната краткоденица на 21 јуни. Во овој момент од својата орбита, помеѓу северна есен/јужна пролет и северно лето/јужна зима, Земјата ја изложува својата северна хемисфера на сонцето, така што сончевите зраци вертикално го погодуваат Тропикот на Ракот. Северот се загрева, а југот се лади; ноќите стануваат подолги на југ (поларни или 6-месечни ноќи во близина на Антарктикот), како и деновите на север (поларни денови или 6 месеци во близина на Северниот пол).
 • 23 септември е есенска рамноденица. Во оваа точка од орбитата, помеѓу северно лето/јужна зима и северна есен/јужна пролет, двата пола се изложени на сончево зрачење, така што нивните зраци се нормални на екваторот на Земјата.
 • Зимска краткоденица на 21 декември. Во овој момент од својата орбита, помеѓу северна есен/јужна пролет и бореална зима/јужно лето, Земјата ја изложува јужната хемисфера на сонцето, па сончевите зраци вертикално го погодуваат Јарецот. Југот е потопол, а северот е постуден; ноќите стануваат подолги на север (поларни или 6-месечни ноќи во близина на Северниот пол), како и деновите на југ (поларно или 6-месечни ноќи во близина на Антарктикот).
 • 21 март пролетна рамноденица. Во оваа точка од орбитата, помеѓу северна зима/јужно лето и бореална пролет/јужна есен, Земјата ги изложува двете хемисфери на сонцето и нејзините зраци удираат нормално на екваторот.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа зошто се случуваат годишните времиња.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Престани dijo

  Оваа тема на СЕЗОНИТЕ е многу интересна бидејќи разбрав и научив знаења што не ги знаев, продолжете како и секогаш да давате такви вредни знаења.Поздрав