Зошто е небото сино

Плаво небо

Нема ништо поубаво од започнувањето на денот со потполно ведро небо, со прекрасна сина боја, нели? Сигурно некогаш сте се запрашале зошто ја има таа карактеристична боја, а не друга. Без грешка може да се каже дека тоа е прашање од милион долари ти треба одговор наскоро.

Исто така. Во оваа статија ќе објаснам Зошто е небото сино така што отсега, секогаш кога ќе погледнете на небото, ќе знаете зошто го гледаме во тој тоналитет.

 Сината боја на небото

Плаво небо

Наједноставното објаснување зошто небото е сино е како што следува: оваа боја се должи на интеракцијата на белата светлина што доаѓа од Сонцето со молекулите што се наоѓаат во воздухот. Сепак, бојата што произлегува од интеракцијата помеѓу белата светлина на Сонцето и молекулите не мора да биде сина. Всушност, како што минуваат часовите, небото претставува различни нијанси и бои на небото. Ова се должи на ротационите и преведувачките движења на Земјата и различните промени што се случуваат во целиот воздух во атмосферата. Но, има уште повеќе ...

Штом белата светлина од сонцето 'помине низ' атмосферата, таа се расфрла во сите нејзини бои: краток бран (сина и виолетова) и долг бран (црвена и жолта). Бидејќи зраците во сина и виолетова боја имаат максимално отстапување, тие се распрснуваат сè повеќе и повеќе пред да стигнат до земјата по која газиме. Кога ќе стигнат до нашите очи, имаме сензација дека тие го окупираат целото небо кога навистина доаѓаат директно од нашата starвезда: сонцето.

Ова е објаснувањето на зошто во длабокиот простор небото е целосно црно. Бидејќи нема честички на воздухот што можат да се прекршат на сончева светлина, не можете да ги разликувате различните бои што веројатно ги има небото од вселената.

Видлив спектар на светлина
Видлив спектар на светлина

За подобро разбирање на ова објаснување, мислам дека е погодно да се објасни кој е видливиот спектар на светлина и колку е важен на темата со која се занимаваме.

Очите на човечките суштества се вистинско чудо (да, дури и ако треба да носите контактни леќи), оттогаш може да разликува широк спектар на бои кои се движат од ултравиолетово -што има бранова должина од 400nm-, до инфрацрвено -750nm-. Овие бранови се познати како видлива светлина, односно гледаме предмет, или во овој случај небо, што го осветлува нешто (сонцето).

Галебите над синото небо

Во зависност од брановата должина, ќе ја видиме во една или друга боја. Кога ќе го видиме сино, тоа е затоа што ние перципираме бранови од меѓусебно 435 и 500nm. Но, ако сакате да знаете кои бранови должини ги има секоја боја, можеби ова ќе ви помогне:

 • 625 - 740: Црвена
 • 590 - 625: Портокалова
 • 565 - 590: Yellowолта
 • 520 - 565: Зелена
 • 500 - 520: цијан
 • 435 - 500: Сина
 • 380 - 435: Виолетова

Не сите животни го гледаат светот во иста боја како нас. Толку многу што кучињата, на пример, не разликуваат црвена или зелена боја. Секој вид има свој спектар на бои, во зависност од тоа колку и е важен видот.

Другите небесни бои

Зајдисонце небо

Иако може да помислиме дека небото може да се види само во различни нијанси на сино, во реалноста понекогаш ќе го видиме во други бои. И тоа е дека под некои одредени околности феномени како што се виножито, На соларни круни и ореоли на светлината.

Како да е призма, белата светлина што стигнува до атмосферата предизвикува различни бранови должини, што понекогаш предизвикува небото да произведува феномени толку прекрасни како оние споменати во претходниот пасус. Иако, се разбира, во овој случај нема призми, туку честички вода.

Црвено небо

И патем, дали знаете зошто понекогаш небото изгледа црвено или портокалово? Не Ништо не се случува. Еве го објаснувањето: ова се случува особено на зајдисонце. Тоа е затоа што сончевите зраци во тие моменти треба да поминат поголемо растојание отколку во централните часови на денот за да стигнат до нас. Прво изгледа како портокалово, а потоа црвено, бидејќи кратките бранови должини (кои, како што видовме, се синкави и виолетови бои) се повеќе се распрснуваат и само долгите должини стигнуваат до нас (црвено)

Ако во попладневните часови имаме облачно небо, сончевите зраци ќе ги осветлуваат облаците од дното, што пак ќе бидат согледувани од нашите очи. Имајте на ум дека небото нема да изгледа сè поцрвено, туку сината боја ќе исчезне бидејќи се распрснува од честички на воздухот. Интересно, не мислите ли?

Сега знаете зошто небото е сино ... или, добро, и други бои.

Уживајте во небото!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   алби0691 dijo

  Но, зошто облаците изгледаат бели? И месечината исто така! Зошто?

 2.   Моника санчез dijo

  Здраво алби.
  Облаците се состојат од капки вода. Бојата варира во зависност од големината на овие капки и сонцето; На пример, ако се големи, нашите очи ќе ги видат сиви или црни затоа што облаците го блокираат преминувањето на сончевите зраци кон земјата.

  Што се однесува до Месечината, добро, нашиот сателит е составен од темен материјал; сепак, просторот е многу поцрн. Така, опкружена со целосна темнина ни се чини дека е бела, особено во ноќите со полна месечина.

  Интересен факт е дека човечките очи се чувствителни на светлина, се состојат од прачки и конуси. Благодарение на претходното, можеме да ги разликуваме боите, сè додека има доволно светлина; Спротивното се случува со секунди, односно тие откриваат светлина, но бои ... не толку.