Зошто се случуваат толку многу земјотреси во Еквадор

Земјотрес во Еквадор

Минатата сабота, 16 април 2016 година, Еквадор го претрпе најсилниот земјотрес од 1979 година. Со број на жртви од 350 лица, земјотресот со јачина од 7,8 степени ја напушти земјата. Има многу луѓе кои останале без дом, и други кои нема да можат да се вратат на своите се додека не се нормализира состојбата. Ова е мрачна сцена на област во светот каде што имало 40 земјотреси во последните 475 години.

Прашањето е, зошто?

Од почетокот на минатиот век, во Еквадор има десетина сеизмички движења со голем интензитет. Ситуацијата на земјата е една од причините зошто активноста на земјотресот е толку важна во иберо-американската нација. И тоа е дека Еквадор, како и многу други земји како Чиле, Боливија, Панама, Калифорнија или Јапонија, се наоѓаат во т.н. Пацифички огнен прстен. Овој регион има должина од 40.000 XNUMX километри и е местото каде се случуваат најсилните земјотреси и вулкански ерупции.

Толку многу што се знае дека 80% од најинтензивните земјотреси во светот се случуваат во овие нации, како што потенцираше директорот на областа за сеизмологија на Геофизичкиот институт во Перу (ИГП), Херандо Таверас.

Пацифички огнен прстен

Тектониката на плочите е причина за овие појави. Планетата Земја, од своето раѓање, секогаш била во постојана промена благодарение на движењето на овие плочи што ги движат континентите. Во однос на Тихиот океан, тој почива на неколку од нив, кои се спојуваат и предизвикуваат триење меѓу нив. Така се натрупува напнатоста што мора да се ослободи.

Во случајот на Еквадор, Чиле, Перу и Колумбија, движењата се должат на фактот дека плочата Наска тоне под јужноамериканската плоча.

Од тука би сакал да испратам А. силна прегратка и сила за Еквадор. Многу, многу охрабрување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.