Еквадор изгуби 54% од глечерите од 1980 година

Глечер се повлече

Глечерите ширум светот се топат поради глобалното затоплување. Во моментов, глечерскиот покрив на Еквадор е намален за 54% од 1980 година, минувајќи од 92 квадратни километри до сегашните 43 километри квадратни.

Истрагата спроведена од Еквадорецот Боливар Касерес во Кито во рамките на состанокот на експерти на Меѓувладиниот панел за климатски промени (ИПЦЦ) открива импресивни податоци за топењето на глечерите. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа?

Намалување на капакот на глечерот

Глечерите на Еквадор на штета

Глацијалната рамнотежа во Еквадор се мери на следниот начин. Постојат 7 глацијални корици поставени на вулкани. Ова подразбира дека постојат 110 глацијални јазици. Климатските промени имаат повеќе негативни ефекти на различни места на Земјата, односно не влијаат подеднакво на сите места.

Во Еквадор, знаците за минување на климатските промени се повеќе од очигледни кога се гледа дека оваа област во 80-тите имала 92 квадратни километри глечер, додека во моментов е само 43 квадратни километри.

"Имавме загуба од приближно 54 проценти од покривањето на глечерите во период од 60 години. Тоа е јасен и концизен индикатор за тоа како глечерите реагираат на климатските промени “, рече тој, иако дава маргина за негово намалување на природниот геолошки процес што го доживуваат планинските глечери, што„ човечката активност е забрзана “.

Состанок на IPCC

Со оглед на состојбата со наскоро топење на глечерите и нејзините последици од порастот на нивото на морето од глобален размер, Експерти од IPCC од повеќе од 30 земји од целиот свет Тие се состанаа во главниот град на Еквадор за да ги споделат студиите и истражувањата спроведени на океаните и криосферата, како индикатори за климатските промени.

На состанокот беа домаќини 125 научници од ИПЦЦ и учесниците ги презентираа своите истражувања во текот на целата недела за океаните и криосферата. Криосферата е дел од земјината површина каде што водата е во цврста состојба како што е морскиот мраз или глечерите и кои се основни екосистеми за анализа на климата и од кои зависи човештвото.

Прашање за океанот и криосферата стана основно за бројни истраги ширум светот, благодарение на фактот што тие јасно рефлектираат како влијаат климатските промени на негативен начин.

Извештајот се очекува да биде објавен во април оваа година и ќе им помогне на владите да донесуваат одлуки при креирање на научно-базирани политики кои помагаат да се оптимизираат ресурсите во справувањето со ситуациите предизвикани од климатските промени.

Забрзан напредок на глобалното затоплување

Топени глечери во Еквадор

Американката Ко Барет, заменик администратор за истражување на Националната администрација за океани и атмосфера (НОАА) и петнаесет години активна членка на ИПЦЦ, за која беше заменик претседател, потврди дека глобалното затоплување е нешто очигледно и дека во овој момент е бескорисно да се одрекува .

„Секако дека има затоплување, се одразуваат сите студии во серијата за последните триесет години постепено напредување на затоплувањето на целата Земја“, Тврди тој пред некои научници кои велат дека постојат области каде се јавува спротивниот феномен.

Прашањата што ги разгледуваат научниците за глобалното затоплување се обидуваат да опфатат што е можно повеќе, од врвот на ледничките планини до длабочините на океанот.

Некои региони најранливи на климатските промени, како што се некои области на Арктикот и високите планински области, мора да се изучуваат подлабоко, бидејќи намалувањето на глечерите може да стане проблем поради зголемувањето на нивото на морето на глобална скала. Овие се региони низ целиот свет кои навистина претрпуваат очигледна промена што ги модифицира сите сценарија видени до пред само 50 години.

Како што можете да видите, глечерите на Еквадор се топат со забрзана брзина и тоа ќе има сериозни последици во блиска иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.