Еквадорските горгонски градини се загрозени од глобалното затоплување

Слика - Енелмар.ес 

На горгониски градини тие се основни екосистеми за многу морски животни, како што се рибите. Сепак, како што се загрева планетата може да исчезне како резултат на дејството на патогените габи, особено од Aspergillus sydowii, што е главна одговорност за масовната смртност на горгонците во Карибите.

Според студија спроведена од истражувачи од Вишиот совет за научни истражувања (CSIC) и објавена од списанието PLOS One, доколку се променат условите во животната средина, оваа габа може да ги убие горгонците во Еквадор, каде засега се наоѓа во латентна состојба.

Вкупно има 17 видови на габи потенцијално патогени за горгонците кои се откриени на еквадорскиот брег на Пацификот. Сите тие можат да предизвикаат значителна штета, но А. sydowii, што предизвикува болест позната како аспергилоза, е најсмртоносна од сите овие микроорганизми.

Според истражувачот на CSIC, М. Мар Солер Хуртадо, од Националниот музеј на природни науки, »присуството на овие патогени, особено на А. sydowii, нè предупредува на потенцијалниот ризик за идното преживување на овие бентосни заедници. Така, овие типови на студии се од клучна важност во овие екосистеми, каде што овие габи, далеку од тоа да влијаат само на горгонијците, индиректно би нападнале многу организми, што претставува една од главните опасности со кои се соочува биодиверзитетот низ целиот свет.

Слика - Cram.org

Работата, спроведена од истражувачи од Националниот музеј на природни науки и Кралската ботаничка градина, ни покажува еден од бројните постојни докази дека, навистина, се случуваат промени во климата и дека е време да се преземат мерки потребно за да се спречат прекрасните места како што се горгониските градини да исчезнат засекогаш.

Можете да ја прочитате студијата овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.